„Zrovna minulý týden jsme měli jednu ztracenou paní, která si vyrazila do lesa. Naštěstí ji záchranné složky našly brzo," potvrzuje skryté nebezpečí houbaření preventistka krajské policie Zdeňka Papežová.Ta poskytla základní rady především pro starší houbaře. „Na prvním místě by měli zvážit své síly a zdravotní stav. A nezapomenout na to, že cestu, kterou prošli, musí absolvovat ještě zpět," říká Papežová.
Ta i potvrzuje, že by lidé měli dát někomu blízkému vědět, kam se chystá a kdy předpokládá příjezd zpět. „Mezi hlavní pravidlo patří mít s sebou nabitý telefon, kterým by v případně potíží zavolali na tísňovou linku," dodává s tím, že po své cestě lesem by měli houbaři registrovat svou cestu a zapamatovat si významné orientační body, které by v případě nouze pomohly záchranářům v rychlém nalezení.
„Pokud už by však došlo ke ztrátě orientace v lese, hlavní je udržet si chladnou hlavu," radí Papežová. V tomto případě doporučuje vydat se jedním směrem a ten si držet. „Pokud najdete významnější orientační bod, zůstaňte u něj," dodává policejní preventistka.Od věci také není si vzít na sběr hub malou svačinu a lahev s vodou. „Zapomenout by lidé ani neměli na vhodné oblečení do lesa a především kvalitní obuv," uvedla Papežová. Kapitolou samo o sobě je parkování aut houbařů. „I zde platí neustálé omývání hesla Auto není trezor," tvrdí Papežová.
„Určitě také upozorňujeme houbaře na zákazy vjezdu a parkování přímo v lese. Spíše doporučujeme parkovat v místech, která jsou frekventovaná a riziko krádeže je zde menší než na odlehlejších místech," uzavřela Papežová.