Mávnout rukou nad tím, že je víkend a že do restaurace můžu přijít i bez potřebného dokladu na covid - 19, se nevyplácí. Policisté totiž kontrolují dodržování vládních nařízení i během volných dnů.

Na to dohlížejí také zaměstnanci hygienické správy. Ti z Karlovarského kraje ale na rozdíl od policistů kontrolují návštěvníky služeb či pohostinství jen v pracovních dnech v rámci klasické pracovní doby. Policisté jsou ovšem mnohdy benevolentní a jak říká mluvčí a krajská koordinátorka prevence Karlovarského kraje Zuzana Týřová, lidem se spíše snaží domlouvat.

I tak ale policisté nadále registrují porušování nařízení a pokuty rozdávají. "V období od 3. do 26. května jsme v Karlovarském kraji provedli 69 210 kontrol všech aktuálně platných mimořádných opatření, přičemž jsme zjistili 1791 porušení těchto opatření," upřesnila policejní mluvčí.

Pokutu přímo na místě podle ní dostalo 497 lidí, dalších deset přestupků pak museli oznámit příslušnému správnímu orgánu k projednání. "Ve 1284 případech jsme porušení vyřešili domluvou. Z uvedené statistiky je zřejmé, že policisté přistupují při řešení porušení spíše k vyřešení protiprávního jednání domluvou," dodala Týřová. Z čísel vyplývá, že v daném období byli policisté přísní jen k 28 procentům hřešících.

Od pondělka 31. května se lidem otevírají další prostory. Vedle vnitřního zázemí restaurací jde také o bazény, diskotéky i bary. Všude se budou muset lidé prokazovat buď aktuálním negativním testem na covid - 19, nebo potvrzením o prodělání nemoci či prodělaným očkováním. Právě kvůli zvýšené potřebě se nechat otestovat přibývá počet míst, kde si lidé mohou antigenní testy zdarma a bez objednání nechat udělat i během víkendů. Seznam těchto center však stále doposud na stránkách ministerstva zdravotnictví schází.