Starostové a zastupitelé nejen malých obcí, kterých se tato povinnost týká, mluví o svlékání do naha a příliš se jim to nelíbí.
Složité, odhalené, indiskrétní. To je stanovisko měst a obcí k nové povinnosti, podle níž všichni primátoři, starostové, místostarostové, náměstkové, radní, ale také tajemníci obecních a městských úřadů a další vyšší úředníci musejí odevzdávat přiznání veškerého majetku nad 250 tisíc, který za celý život nashromáždili.
Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka je systém v elektronické aplikaci navíc příliš složitý a vyžaduje trpělivost i čas. „Už jsem přiznání majetku zpracoval, ale měl jsem s tím hodně práce,“ uvedl. Původně politici pouze vyplnili příslušný formulář a odevzdali jej tajemníkovi. Do registru o majetkových poměrech navíc mohl nahlížet jen ten, kdo si zaregistroval heslo. Příslušný obecní, městský úřad či magistrát tak měl přehled o tom, kdo v registru politiky lustruje.
Nyní bude ale volně přístupný všem, kteří budou chtít mít o majetku politiků přehled. Karlovarští radní už stížnost starostů obcí a měst na tento nový systém projednali a pověřili primátora Kulhánka odpovědí.
„Zásadně s tím nesouhlasím. Nechápu, proč bych měl zveřejňovat všechen majetek, není samozřejmě jenom můj. Je celé mé rodiny a ta nikdy nekandidovala. Pevně doufám, že stížnost, která se dává dohromady, tuto nesmyslnost zruší, nebo výrazně omezí. Není nic, co bych chtěl tajit, jen nechci, aby mé osobní informace byly k nahlédnutí komukoli,“ uvedl Václav Slavík, starosta Žlutic.
Nová povinnost se příliš nezamlouvá ani Jitce Pokorné, starostce Nové Role. Myslí si, že jak jsou chráněna data ostatních obyvatel, tak by ani starostové či radní neměli být výjimkou. „Pravidelně podáváme daňové přiznání, ale být takto vystaven veřejnému mínění není vhodné,“ řekla Pokorná. A dodává, že ani poslanci a ostatní členové vlády do této veřejné povinnosti zahrnuti nejsou. „Jejich soukromí je tak chráněné více než to naše,“ podotkla.
Ne všichni však mají problém s novým zákonem. Jedním z nich je třeba chebský starosta Antonín Jalovec. „Prokazování původu majetku chápu jako součást výkonu veřejné funkce. Občan má právo vědět, jak se změnil majetek politika za dobu výkonu funkce,“ sdělil.
Podle jeho slov by měly být údaje volených politiků veřejně přístupné.
„Na sociálních sítích jsem uveřejnil veškeré své majetkové poměry, dokonce výrazně nad rámec v současnosti platného zákona. Stejně tak jsem slíbil, že stejný krok učiním i na konci volebního období,“ uvedl.
Už na začátku tedy splnil také povinnost, kterou ukládá nový zákon. Pouze si postěžoval na technickou stránku věci.
„Webová stránka, přes kterou se přiznání vkládá, funguje dosti problematicky,“ podotkl.
A co říká na návrh senátorů, kteří požadují zrušení právě části zákona o střetu zájmu, která se týká rozsahu zveřejňování majetku?
„Chápu jejich postoj, protože třeba pro člověka, který má podíly v několika firmách, může být vyplnění přiznání velmi náročné. Jsem zastáncem toho, aby přiznání podávali starostové a místostarostové, kteří jsou plně placeni z veřejných peněz, ale třeba u radních, kteří dostávají spíše symbolickou odměnu, mi to přijde zbytečné. Některé lidi to dokonce může odradit od toho, aby v radě města zasedli. Souhlasím tedy s tím, aby se okruh osob zúžil,“ dodal Jalovec.
Problém s majetkovým přiznáním nemá ani starosta Sokolova a podle jeho slov neví ani o žádném svém kolegovi, který by kvůli tomu končil ve své funkci. „Osobně s novinkou problém nemám, neboť jsem již v předchozí době plnil povinnost majetek zveřejňovat. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že nové nastavení je nesmyslné. Pod záminkou transparentnosti zákon opět našel cestu, jak šikanovat ty, kteří pracují ve veřejném sektoru. Zvláště nesmyslná se mi tato povinnost jeví například u zastupitelů a starostů malých obcí,“ říká Picka.
Zveřejnil i, jaký majetek do přiznání uvedl.
„V mém případě mi vyplnění a odeslání přiznání nedělá žádné problémy. Je totiž dlouhodobě stejné. Vlastním byt 3 + 1 a jsem majitelem 6letého automobilu, jehož pořizovací hodnota byla včetně úvěru cca 230.000,-Kč. Co se týče dluhů, splácím úvěr ve výši 300.000,- Kč, který jsme čerpali za účelem vybavení provozovny manželky,“ dodal Picka. (iva, šmu, sim,roc)