Jaká bude vláda na karlovarském magistrátu? To je otázka, nad kterou si poslední týdny lámou hlavy politici i občané. Po pátečním jednání vznikla varianta, jak by mohla budoucí vláda vypadat. Přesto je toho ještě mnoho nevyřešeno.

„Jsme podle mě tak na půli cesty. Situace se někam posouvá a intenzivně jednáme. Po pátečním jednání s ODS a TOP 09 jsme předali ostatním politickým klubům možné koalice výstup o aktuální variantě k projednání,” potvrdil Petr Kulhánek (KOA), primátor Karlových Varů.

Zmíněná varianta počítá s širokou koalicí KOA, ODS, TOP 09, ALTERNATIVY a O co jim jde?!. „Rada města by byla jedenáctičlenná. Primátor by měl tři uvolněné náměstky a jednoho neuvolněného. V radě by bylo zastoupení členů: tři KOA, tři ODS, dva TOP 09, dva ALTERNATIVA a jeden O co jim jde?!,” doplnil Kulhánek.

Ten by, pokud se strany na této variantě domluví, pokračoval ve své funkci, stejně jako náměstek Jiří Klsák, radním KOA by zůstal nadále Pavel Žemlička. ODS by ve funkci náměstka měla Petra Bursíka a radními by se stali Arnošt Donth a Vlastimil Balcar. TOP 09 by v roli neuvolněného náměstka podle předpokladů měla Josefa Malého, radním by zůstal Michal Toufar. „Nabídka pro ALTERNATIVU je náměstek plus jeden radní a O co jim jde?! by měla jednoho radního,” doplnil Kulhánek.

„Zatím jsou jednání mezi námi, KOA a TOP 09 bez problémů. Nyní je míč na straně dalších dvou možných členů koalice. Uvidíme, jak se k této možnosti postaví, vše je věcí jednání,” komentoval současnou situaci Jiří Vaněček, šéf karlovarské ODS.

Že by byla nová koalice hotová brzy, příliš nevěří Otmar Homolka z hnutí O co jim jde?!. „Primární záležitostí je pro nás politický program. Návrh na složení rady a vedení města předložený ODS je pro nás neakceptovatelný,” řekl Homolka.