Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politika a zdravý rozum se často nemají rády

Karlovy V ary - O současném stavu karlovarského zdravotnictví hovoříme s krajskou radní pro zdravotnictví (Hnutí Doktoři)::

23.9.2009 9
SDÍLEJ:

Berenika Podzemská, Hnutí DoktořiFoto: DENÍK/Archiv KD

Mimořádné krajské zastupitelstvo bude zítra projednávat koncepci Strategie krajského zdravotnictví. Jak dlouho pracoval na této koncepci tým odborníků ?

Prakticky ihned po ustavujícím zastupitelstvu v listopadu 2008 se sešel projektový tým a zahájil práci na dokumentu. Širší tým tvořilo asi 15 lidí, v užším pak 7 lidí. Pracovali jsme 7 od rána do večera, často i po nocích a víkendech.

Strategie nabízí tři varianty. Které to jsou a jak vy osobně a vaši koaliční partneři dáváte přednost? Co by se stalo, kdyby zastupitelé nerozhodli a dali přednost dalším debatám o problematice zdravotnictví v kraji?

Strategie se zabývá zdravotnictvím v kraji jako celkem,od přednemocniční, nemocniční až po následnou péči.Neřeší tedy pouze nemocnici. Nicméně pro tak komplikované problém,jakém nemocnice je jsme vypracovali několik variant řešení a posoudili jsme je z mnoha hledisek- ekonomických, politických, společenských, personálních a provozně technických. Stanovili jsme výhody a nevýhody všech variant,určili ekonomickou a personální náročnost. Varianta A, která se jeví z dlouhodobé horizontu nejefektivnější a z medicinsko-personálního hlediska nejlepší je postavit místo dvou zchátralých areálů v Sokolově a v K.Varech nemocnici novou. Do ní centralizovat specializovanou péčí a personál ze stávajících nemocnic. Předpokladem je ponechání nemocnice v Chebu, která se bude rozvíjet v základních oborech. Areál nemocnice v Sokolově lze dobře využít na tolik potřebnou péči následnou a rehabilitační. Areál nemocnice v K.Varech lze po dostavbě využít komerčně či prodat a tak uhradit část peněz na stavbu. Varianta B představuje dostavbu a přestavbu areálu v K.Varech do podoby krajské nemocnice s cca 800 lůžky. Zachován Chebu a využití Sokolova pro následnou péči. Je to kompromisní varianta .Nevýhodou je nepříznivá poloha areálu nemocnice v KV( centrum města, horší dostupnost, civilní zástavba). Náklady na rekonstrukci budou jen o málo nižší než náklady na novou stavbu, časově vyjde přestavba stejně dlouho.Hlavní nevýhodou je stavba za plného provozu, což si lze představit jen velmi obtížně. Třetí variantu je ponechání současného stavu specializované péče s omezenou mezioborovou spoluprací. Tato varianta je nejnákladnější a z dlouhodobého hlediska povede k neřízené destrukci zdravotnictví v kraji. Pokud by se kraj rozhodl k výstavbu nemocnice na zelené louce, kolik by stála a odkud by se kraj snažil získat na výstavbu peníze?

Výstavba celé nemocnice včetně sítě a pozemků je odhadována na 3,5 miliardy korun. Financování stavby pouze z rozpočtu kraje je málo reálné, musíme aktivně peníze shánět. Chtěli bychom do financování zapojit stát, který je svým způsobem odpovědný za to, že v našem uměle vzniklém kraji nemáme krajskou nemocnici. Lze využít i dalších zdrojů -PPP projektů, půjčky u Evropské banky.

Reálně se dá přepokládat, že se kvůli strategii zdravotnictví strhne na mimořádném zastupitelstvu vzrušená diskuze a opozice bude tvrdě argumentovat. Co byste jim vzkázala?

Aby seděli tiše v koutku a ani nehlesli! Protože jsou zodpovědni za stávající kritický stav v krajské nemocnici.. Byla to ODS vláda, která svěřila nemocnici do rukou nekompetentních správců.A to i přes obrovský protest zdravotníků a ně kterých tehdy opozičních zastupitelů. Nebýt lékařů a sester, které se proti špatnému hospodaření postavili, a nedonutili tehdejší krajské politiky k výpovědi smlouvy s Českou zdravotní, pravděpodobně by dnes nemocnice byla již v konkurzu. Byla to vláda, která promrhala spoustu veřejných prostředků naprosto nekoncepčním způsobem! Přesto bych si přála, aby námi předloženou variantu podpořili ti rozumní opoziční zastupitelé, kteří pochopili, že současný stav je neudržitelný a my se ke změně rozhodnout musíme, pokud chceme pro naše občany zachovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči. Strategie zdravotnictví v kraji obsahuje i údaje o zdraví obyvatel v karlovarském kraji. Jak tedy na tom jsme ?

Jsme nemocným krajem , jedním z nejnemocnějších a máme těžce nemocné zdravotnictví. Maligní kombinace.

Můžete v krátkosti zabilancovat a zhodnotit rovněž práci na kraji? Od voleb uplynul rok. Co vidíte jako posun v kvalitě a co vnímáte jako největší překážky?

To je na dlouhou úvahu.Práci pro kraj nepovažuji za ztrátu času. Utvořila jsem si objektivní a ucelený obraz o stavu našeho zdravotnictví. Zjistila jsem, že politika a zdravý rozum se často nemají rádi. Na druhou stranu musím říci, že vidím kvalitativní rozdíl v komunikace mezi krajem a zdravotníky.Krajské politiky situace v nemocnici i ostatních složkách práce velmi zajímá. Jsem v nemocnici každý den, pan hejtman i ostatní radní jezdí na primářské sbory.Pan hejtman se stal jakýmsi patronem nemocnice, pravidelně se setkává nejen s vrcholovým managementem,ale i s ostatními zdravotníky.Naslouchá jejich názorům a ty často ovlivňují konečné rozhodnutí. Bez jeho podpory by se asi stavbu nové nemocnice nepodařilo v koalici prosadit. Minulého radního jsme v nemocnici neviděli nikdy, exhejtmana Pavla jen tehdy, když bylo na stole 400 výpovědí. Myslím, že tato krajská vláda to myslí vážně,když říká, že je zdravotnictví priorita. Navzdory krizi se investice do zdravotnictví neškrtají, naopak- dostavá se centrálně příjem v KV, zahájí se oprava chebské nemocnice, do všech 3 nemocnic se na začátku roku nakoupí přístroje, postele a vybavení za 141 milionů. Z toho mám radost.

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Ilustrační foto

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

Karlovarsko - Ve středu 18. října najdete v Karlovarském deníku prvňáky ze ZŠ Dalovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení