Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politika by měla společnosti sloužit, ne ji sužovat

Karlovy Vary - Jak vzpomíná na listopadový samet primátor Karlových Varů Werner Hauptmann? Co si myslí o současné demokracii a co vzkazuje Karlovarákům do příštích dvaceti let?

26.10.2009 13
SDÍLEJ:

Primátor Werner HauptmannFoto: DENÍK/Petr Kozohorský

Jak a kde prožíval listopadové události před dvaceti lety primátor Karlových Varů Werner Hauptmann? Co si myslí dnes? Právě na to jsme se ho zeptali:

Letos uplyne dvacet let od listopadové revoluce. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Radostně. Tenkrát jsem měl pocit, že se nám daří měnit svět. Měl jsem možnost listopad prožít v Praze na vysoké škole, studoval jsem tenkrát Vysokou školu ekonomickou. Sedmnáctého listopadu jsem se setkal s kamarády pod Vyšehradem, pozorovali jsme lidi a tipovali, kdo z nich je nastrčený estébák. Pak jsme vyšli průvodem po nábřeží, bylo to docela poklidné, křičeli jsme si svoje hesla a bylo nám fajn. Zatočili jsme do Národní třídy, kolem nové budovy Národního divadla a tam jsem se od kamarádů odpojil – byl pátek, měl jsem místenku na autobus do Karlových Varů a těšil jsem se domů. To byl ještě klid. Teprve večer jsem se dozvěděl, co se na Národní stalo. Kuriózní bylo, že jsem nastydl a chtěl jsem po víkendu zůstat doma. Když jsem ale v pondělí nepřišel na přednášky, v úterý mi volali domů spolužáci, jestli jsem se nestal obětí policejního zásahu na Národní. Nevydržel jsem doma, hned ve středu jsem se vypravil zpátky do Prahy. Na škole jsme založili studentský výbor a já jsem byl zvolen předsedou. Dohadovali jsme se s profesory, jak je třeba změnit výuku a celé školství v nové éře, a byli jsme zkrátka hrozně chytří, mysleli jsme, že víme všechno líp než oni. Byla to rušná doba, chodili jsme na Václavák a „zvonili klíčema“. Asi největší událost pro mě byla, když jsme jako studenti stáli před Hradem v den volby Václava Havla prezidentem, dělali jsme špalír a tam procházely všechny ty slavné listopadové osobnosti, politici, herci, třásli jsme si s nimi rukama, aplaudovali jsme jim, a nejvíc samozřejmě budoucímu prezidentovi.

Můžete čtenářům více přiblížit vaši dvacetiletou kariéru?
V revolučních dnech jsem byl převážně v centru dění, v Praze. Školu jsem absolvoval, pak jsem šel na vojnu, kariéru jsem začal od píky, jako bagažista v Grandhotelu Pupp, kde jsem dostal šanci profesně vyrůst až na obchodního ředitele. Byl to pro mě logický postup, na škole jsem studoval cestovní ruch a služby. Po osmi letech v hotelnictví jsem dostal nabídku pracovat pro Karlovarský kraj jako vedoucí kanceláře hejtmana. To jsem dělal pět let, pak jsem se přihlásil do konkursu na šéfa zastoupení Karlovarského kraje při Evropské unii, v konkurenci osmi uchazečů jsem obstál a další tři roky jsem zastupoval zájmy Karlovarského kraje v Bruselu. V roce 2006 jsem vstoupil do politiky a stal se členem Zastupitelstva města Karlovy Vary. Na podzim roku 2008 mě zastupitelstvo zvolilo primátorem.

Pro dnešní mladé lidi je už i sametová revoluce v podstatě historií. Zajímají se o tu dobu? Chtějí informace? Co byste jim řekl?
Můžu potvrdit z osobní zkušenosti, je to pro ně tak trochu dávná historie. Občas na to narazím s naší šestnáctiletou slečnou nebo s dvanáctiletým synem, a je docela problém jim vysvětlit, co se tu vlastně dělo. Když jsme byli před třemi roky v Berlíně, ukázal jsem jim Brandenburskou bránu a vyprávěl jim, jak tam stáli vojáci a nesmělo se projít skrz. Vyptávali se mě proč, když za tou krásnou branou byl taky přece Berlín, a myslím si, že jim to prostě nešlo na rozum. Myslím si, že by se o tom především na školách mělo mluvit, že by děti měly pochopit, jak důležitá je svoboda.

Jak vnímáte současnou demokracii? Máte výhrady?
Někdy slyším říkat, že příliš demokracie škodí. Svoboda nám přinesla široké politické spektrum, bohužel včetně extrémů. Přinesla také čím dál tvrdší politické soupeření a já občas chápu, že hodně lidí už to neustálé politikaření unavuje. Ani já se neztotožňuji se všemi politickými názory, které od našich politických špiček slýcháme. Demokracie by měla mít také svá pravidla hry, bohužel někdy se zdá, že náš národ má skutečně štěstí na „kličkaře“, jak já říkám, lidi, kteří si hledají různé cestičky, jak rychleji někam proniknout, jak rychle zbohatnout… Možná že ten přechod byl pro naši společnost prostě moc rychlý.
Vadí vám, že v Karlových Varech neexistuje jediná připomínka listopadových událostí? Že lidé nemají kde zapálit svíčku?
Právě proto chceme ke dvacetiletému výročí vytvořit pamětní místo poblíž pošty, na prostranství, které bylo v roce 1989 centrem karlovarského dění. Chceme tu instalovat pamětní desku doktoru Jindřichu Konečnému, který byl jedním z nejvýznačnějších hrdinů karlovarského listopadu. Bohužel se už dvacátého výročí sametové revoluce nedožil. Věřím, že to bude důstojné místo.

Kterého karlovarského politika si za těch uplynulých dvacet let vážíte nejvíce? A to tak, že byste s ním chtěl spolupracovat na radnici?
Ze začátku, jako člověk po škole, jsem se o karlovarskou politiku moc nezajímal. Vnímat jsem ji začal až později a se vznikem krajů pak naplno, protože jsem pro Karlovarský kraj začal pracovat. Karlovarskou politiku mám spojenou s doktorem Pavlem, bývalým primátorem města a poté dlouholetým hejtmanem kraje, je to velice zkušený politik, který si vybudoval mimořádnou pozici, a věřím, že by městu dokázal ještě hodně prospět. Dobrým primátorem byl určitě i Zdeněk Roubínek.

Karlovy Vary jsou městem lázeňství. Myslíte si, že služby a pohostinnost lázeňského města jsou na takové úrovni, abychom se jimi chlubili? Jak může provozovatelům lázní pomoci magistrát?
Ano, jsem naprosto přesvědčen, že se máme čím chlubit. Vím to i ze zkušenosti z mezinárodních veletrhů cestovního ruchu a lázeňství, jsme vnímáni prestižně, jako lídr v této oblasti, lidi, se kterými mluvím, s obdivem kvitují, jak Karlovy Vary za posledních dvacet let rozkvetly. Naše město i jeho lázně jsou unikátní, jejich úroveň je srovnatelná v našich podmínkách snad jenom s Prahou, máme špičkové, mezinárodně respektované hotely a lázeňské domy, které nabízí špičkové služby, kvalitu i personál. Uvědomujeme si důležitost tohohle odvětví, a proto důsledně pracujeme na marketingu a propagaci města. Posílili jsme síť poboček infocentra města, máme už čtyři pracoviště CityInfo – v KV Areně, na dolním nádraží, v Lázních V - Alžbětiných Lázních a ve Vřídelní kolonádě. Další chceme výhledově zřídit na záchytném parkovišti KOME, které je důležitým vstupním bodem do lázeňské části města, a jedno menší i na Staré Louce.
Právě se nám podařilo získat 12 milionů korun z dotací Evropské unie na marketing, za ně chceme pořídit nové propagační materiály města a v příštích dvou letech také dotovat účast na světových veletrzích cestovního ruchu a lázeňství - v Londýně, Moskvě, Berlíně, Dubaji, Kolíně nad Rýnem, a chceme zdarma nabídnout zdejším hoteliérům a provozovatelům lázní výstavní plochy.
Snažíme se také o to, aby Karlovy Vary rostly dál do krásy, masivně investujeme do komunikací, do pěších zón, do nabídky volnočasových aktivit. Asi nejviditelnějším projektem je právě zahájená a dlouho očekávaná rekonstrukce Staré Louky, Tržiště a Lázeňské ulice, tedy samého srdce historické části města. Nemalé prostředky vkládáme do významných kulturních akcí, jako například zahájení lázeňské sezóny nebo festivalů, ať už hudebních či filmových. Dá se bez nadsázky říct, že Karlovy Vary jsou hlavním českým městem filmu, nejen díky mezinárodnímu filmovému festivalu, ale i díky tradičnímu Tourfilmu či Fresh Film Festu.

Co byste lidem vzkázal a městu popřál do dalších dvaceti let demokracie?
Klidnou a fungující demokracii. Aby její vývoj nebyl tak chaotický a překotný jako v jejích prvních dvaceti letech, možná je prostě načase trochu ubrat plyn. Chtěl bych nám všem popřát, aby se naše demokracie řídila obyčejným rozumem a rozvahou, bouře emocí podle mě patří spíš k umění - k divadlu, hudbě nebo filmu. Politika by měla společnosti sloužit a ne ji sužovat.

Autor: Ivana Kalinová

26.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení