Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politikům více vadí medializace problému než problém sám

Karlovy Vary - S Radanem Večerkou hovoříme o problémech Regionální rady regionu Severozápad a stopnutých dotacích:

8.8.2011 18
SDÍLEJ:

Radan VečerkaFoto: DENÍK/Archiv KD

Tok peněz, které do Karlovarského a Ústeckého kraje proudí z Evropské unie, je nyní zastaven. Evropští komisaři vyjádřili nespokojenost s přidělováním peněz, které je v režii Regionálního operačního programu Severozápad (ROP), v jehož řídících orgánech zasedají krajští politici. Evropská komise po nich nyní požaduje kontrolu všech projektů, které schválili. A dokud je neprověří, další miliony do Karlovarského a Ústeckého kraje nepošle.
Co se tedy stalo? Selhala kontrola evropských dotací? Nebo jde jen o informační šum? Nebo už evropským komisařům došla s českou ledabylostí a vychytralostí trpělivost? O tom všem hovoříme s Radanem Večerkou, členem monitorovacího výboru ROP Severozápad:

Jste členem monitorovacího výboru Regionální rady soudržnosti Severozápad. Jaké má tento výbor kompetence?

Jak i vyplývá z jeho názvu – monitorujeme a hodnotíme. Zásadní pravomocí je pak schvalování kritérií výběru a prováděcích dokumentů programu.
Nejsme řídícím orgánem a neschvalujeme konkrétní projekty. To dělá tzv. „Regionální rada“, její výbor a sekretariát, tedy „Úřad Regionální rady“.
V monitorovacím výboru jsou především partneři Regionální rady a zástupci ministerstev, v řídícím výboru pak po 8 zastupitelích z krajských zastupitelstev Karlovarského a Ústeckého kraje.
Toto oddělení kompetencí a funkcí od sebe je, podle mne, jeden ze zásadních systémových důvodů dnešních problémů ROPu. Krajští politici zvolení do řídícího výboru hájí především své politické a ekonomické a krajské zájmy a nedovedou oddělit od sebe rozhodování o financích z krajského rozpočtu od evropských peněz, členům monitorovacího výboru zase chybí přehled o krajských aktivitách, toku financí a pravomoci ke konkrétní, třeba i nápravné akci. Nikdo pak nenese odpovědnost.

Co říkáte výhradám Evropské komise, která kvůli podezření ze špatně vyhodnocených projektů, korupce a zadávání zakázek dočasně stopla přísun evropských dotací do Karlovarského a Ústeckého kraje?

Že výhrady jsou oprávněné a vzbuzují obavy o správném využití evropských financí. A nejen v našem regionu. Moje obavy jsou ostatně shodné a na některé případy jsem i v minulosti v monitorovacím výboru upozorňoval.
Policie vazebně stíhá ředitele Úřadu Regionální rady. Evropská komise kompletně zastavila proplácení projektů ROPu. Chce zpětně prověřit výběrová řízení ve všech projektech. Zásadní výhrady jsou pak k projektům „Krajské zdravotní“ v Ústí nad Labem. Zpětně kontrolováno auditními, účetními a vyšetřujícími autoritami jak českými, tak i evropskými je ale víc projektů, a to především z tzv. IPRM (Integrované plány rozvojů měst) města Ústí, Děčína, Chomutova, ale i Karlových Varů.

Výbor Regionální rady regionu soudržnosti má nyní zkontrolovat 180 projektů. To měl provést do dvou měsíců, tedy do konce srpna. Nyní Evropskou komisi zažádal o odložení termínu o dva měsíce. Je možné to stihnout? Výbor zároveň žádá, aby nemusel kontrolovat všechny projekty, ale pouze některé. Jaké by to podle vás měly například být? Rozchází se monitorovací výbor v názoru na kontrolované projekty s výborem regionu?

Tuto informaci musím trochu poopravit. Evropská komise napsala ve svém dopise České republice, že chce překontrolovat VEŠKERÁ výběrová řízení, která v ROPU doposavad proběhla, těch je přes 900. To ale opravdu nejde reálně stihnout ani za rok, natož do dvou měsíců. Z Ministerstva pro místní rozvoj (po dohodě s řídícím orgánem ROPu) odešel tedy do EK dopis, kde Česká republika navrhuje, aby bylo překontrolováno pouze cca 25 procent těchto výběrových řízení z našeho ROPu, ale zároveň domluvena objektivní metodika jejich výběru. Termín ukončení kontroly by pak byl do konce roku. To se mi zdá reálné. Jest otázkou, zdali dostatečné. Je prostě nutné přesvědčit Evropskou komisi, že jsme se poučili z chyb, nebudeme je opakovat a že další čerpání evropských peněz bude v pořádku. Dokud je nepřesvědčíme, tak prostě znovu kohoutek s penězi neotevřou. Momentálně je sice placení projektů zajištěno ze zálohy z českého rozpočtu, to ale vystačí tak do podzimu… Ministerstvo financí jedná o další zálohové platbě, ale kdo ví, jak jednání dopadne.
Co se týče konkrétních kontrolovaných projektů, tak můj osobní názor je, že je stejně nutné překontrolovat je všechny do jednoho. A nejenom z hlediska provedených výběrových řízení, ale i tzv. udržitelnosti projektů. A nejenom z důvodu uklidnění úředníků Evropské komise. Bojím se, že některé provozně nákladné projekty zatíží rozpočty města tak, že nebudou stavby využity, a nebude tak zajištěna jejich udržitelnost. V tom případě by bylo též nutné utracené peníze EK vrátit, anebo dlouhodobě dotovat z rozpočtů měst a obcí – pak ovšem by třeba kvůli provozu bazénu nebylo dost peněz na opravy silnic nebo na veřejné osvětlení…

Proč podle vás situace dospěla tak daleko? Nyní jde kraji o miliardy. Selhal jedinec, nebo celý tým ROP Severozápad?

Systém rozdělování EU dotací je v ČR špatný. Složitý, administrativně náročný a bez veřejné kontroly. Máme zbytečně moc operačních programů, moc řídících orgánů a málo osobní odpovědnosti. Při složitosti systému není pak žádný větší problém, aby postupů znalý jedinec tyto obešel nebo zneužil.
Podle mne chybí jedna základní věc. Absolutní veřejnost všech dokumentů a dokladů souvisejících s rozdělovanými dotacemi. Absolutní! Žádné „obchodní tajemství“ a „žádná ochrana osobních údajů“. Když někdo chce dotace anebo chce o nich rozhodovat, musí souhlasit s rozkrytím všech svých informací a svých toků peněz. Pokud chce (nebo musí) cokoli z jakéhokoliv důvodu skrýt, tak ať nechce veřejné peníze a jde za bankou pro úvěr. Pokud rozhoduje o veřejných prostředcích třeba jako politik, hodnotitel či člen výběrové komise, tak ať se ví, jak rozhodl.
To je základ.

Jde o velmi nepříjemnou situaci. Jednak je do celé aféry zataženo jméno Karlovarského kraje, ale také jde především o miliony na už rozjeté projekty…

Víte, jsem z celé situace znepokojený a nešťastný. Řídící výbor závažnost situace, podle mne, nechápe. Úředníci Úřadu Regionální rady nemají dost síly prosadit nápravu. Krajským politikům více vadí medializace problému než problém sám!
Hned poté, co jsem se z médií dozvěděl o tom, že Policie ČR zadržela ředitele úřadu, i poté, co byly medializovány problémy Krajské zdravotní v Ústí, jsem očekával snahu o urychlené řešení. Nakonec jsem sám musel požádat o mimořádné jednání monitorovacího výboru. Ten ale svolán nebyl, jen proběhla schůzka aktivnějších členů karlovarské části monitorovacího výboru.
Na řádném jednání počátkem června byla vidět zvýšená aktivita pouze u zástupců Evropské komise a některých NNO. Náš řídící orgán čekal na formální dopis. Od té doby proběhla dvě zasedání řídícího Výboru Regionální rady. Na prvním se opět čekalo na oficiální dopis.
Na druhém jednání už dopis byl, ale přes jasné písemné negativní stanovisko EK k projektu Krajské zdravotní se i tak část ústeckých zastupitelů snažila protlačit rozhodnutí o proplacení dalších peněz tomuto subjektu. Dokonce se tam diskutovalo a hlasovalo o tom, zdali bude řídící výbor vůbec akceptovat výsledky probíhajících auditů…
Možná že je nejvyšší čas zastupitele v tomto řídícím výboru vyměnit!

Autor: Ivana Kalinová

8.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na tržiště přijedou farmáři

Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení