Obyvatelé Karlovarska mají za sebou hned dvoje volby. Na mnohých radnicích budou vládnout noví starostové, vznikají nové koalice. Na té karlovarské zřejmě už k žádnému překvapení nedojde. Velkou změnu naopak přinese do regionu výsledek klání o senátní křeslo, protože po Janu Horníkovi ze STAN přichází Věra Procházková (ANO 2011). Účast ve druhém kole senátních voleb byla vůbec nejnižší v celé republice, za což může zřejmě kandidatura dvou striktně vymezených žen, zatímco jedna byla za ANO, Eva Chromcová zastupovala SPD.

O komentář k volbám požádala redakce Deníku karlovarského politologa Dominika Jandla. "Dá se říci, že komunální volby mají jednoho vítěze a zbytek lze považovat za poražené. Karlovarské ANO i v rámci srovnání podobně velkých měst v Česku dosáhlo mimořádného výsledku. Podobného čísla (34 %) dosáhla naposledy před 16 lety, v roce 2006, ODS. Od té doby nikdo. Koalice na karlovarském magistrátu tedy bude fungovat na stejném základu jako v posledních čtyřech letech s tím, že se změní poměr stran směrem k dominantní pozici hnutí ANO," říká politolog.

Do karlovarského zastupitelstva se poprvé dostala SPD…

Hnutí SPD, pro něž hlasovalo 10,8 procenta voličů. Toto hnutí je jedinou další stranou, která zřejmě výsledky skutečně oslavila. Jeho úspěch odpovídá celostátnímu trendu, kde SPD uspěla ve větších městech s hesly, která neodpovídají tomu, co lze v komunální politice řešit. Stejně jako jinde, i v Karlových Varech ale SPD vzhledem k nulovému koaličnímu potenciálu skončí v opozici.

V Jáchymově rozhodovali v rámci referenda o výstavbě Skywalku na Klínovci.
V Jáchymově vyhrála opozice. Další jednání o Skywalku nepodpoří

Co mohlo podle vás za úspěch ANO 2011 v komunálních volbách v Karlových Varech?

ANO se zřejmě podařilo jako svůj úspěch prodat záchranu extraligového hokeje, jak je vstup města do hokejového klubu nazýván. Faktem je, že hnutí mohlo pomoci i to, že zdánlivě normální věci, jakými je třeba oprava komunikací, ve městě v posledních letech fungovaly.

Ostatním koaličním stranám se navzdory poměrně drahé kampani už tak nevedlo…

U všech ostatních stran lze asi mluvit z jejich pohledu o zklamání. Karlovaráci (11,6 %) určitě doufali vzhledem k masivnosti jejich kampaně a k tomu, že právě oni byli hlavními hybateli vstupu města do hokejového klubu, v lepší výsledek. Přesto jejich podpora klesla oproti posledním volbám o více než 3 procenta. Vyšší cíle než 10,6 % měla určitě i koalice SPOLU. Spojení ODS, lidovců a TOP09 přineslo lepší výsledek než v roce 2018 (7,8 %), kdy kandidovala samostatně ODS, ale o závratný úspěch také nejde. Lze se domnívat, že místní ODS se stále nepodařilo očistit svou značku ani za cenu spojení s partnery z vládní úrovně.

Příliš dobře nedopadla ani opozice, některé strany si neudržely dosavadní mandáty. V hnutí KOA ani v Pirátech se do zastupitelstva nedostaly jejich lídryně. Co si o tom myslíte?

Výsledky přinesly nepříliš pozitivní zhodnocení dosavadní opozici. Karlovarská občanská alternativa (10,3 %), zdá se, pomalu přichází o svůj potenciál. Oproti posledním volbám ztratila 15 % hlasů. Voličům až na výjimky nabídla stejné tváře jako v minulosti. Do jisté míry jí mohla uškodit také kandidatura zakladatele a nejznámější tváře Petra Kulhánka do Senátu. Na zamyšlenou je výsledek také u Pirátů (6,5 %), který nicméně dost kopíruje celostátní trend.

Opozice obecně přecenila své síly a řeší otázku, jestli se neměla v zájmu úspěchu nějakým způsobem integrovat. To platí i pro hnutí STAN (5,5 %), které přeskočilo pětiprocentní klauzuli na poslední chvíli, což lze asi při přihlédnutí k dopadům kauzy Dozimetr a absenci STANu v končícím zastupitelstvu označit za relativní úspěch.

Policisté vyrazili na kontroly. Každý šestý řidič v kraji spáchal přestupek
Policisté vyrazili na kontroly. Každý šestý řidič v kraji spáchal přestupek

Tím ale úspěch opozice končí. Voliči KOA, pirátům i STANu vyslali jasný vzkaz tím, že překřížkovali lídry všech tří zmíněných stran. Tento fenomén přitom není v komunálních volbách úplně snadný a potvrzuje, že strany selhaly v úsudku a nedokázaly voličské poptávce dodat odpovídající nabídku.

Volby do Senátu byly ale přece jen jiné, respektive druhé kolo. Vliv na ně měla bezesporu i kandidatura Petra Kulhánka, který se postavil proti dosavadnímu senátorovi Janu Horníkovi (oba kandidující za STAN) a oba v prvním kole již vypadli. Řada lidí si stěžovala, že ve druhém kole neměli koho volit, a tak poprvé v životě nešli ani k volbám. Proto byla účast vůbec nejnižší v celé republice…

Vítěz senátních voleb byl jasný už po prvním kole. Věru Procházkovou z hnutí ANO (68 %) o něj nemohlo nic připravit vzhledem k tomu, že se nedalo čekat, že by kandidátku SPD Evu Chromcovou (32 %) přišel podpořit kdokoli z příznivců stran vládní pětikoalice. V druhém kole senátních voleb tedy rozhodla voličská jádra obou hnutí. O nezájmu svědčí i pokles volební účasti. Ta dosáhla 10,5 procenta, přičemž průměr z druhých kol dvou posledních voleb (2016 a 2010) se blížil 15 procentům.

Věra Procházková.
Senátorkou za Karlovarsko je Věra Procházková, v druhém kole porazila Chromcovou

Mnohem zajímavější - a také předpokládatelné - byly výsledky už kola prvního. Na Karlovarsku bylo nejvíce kandidátů ve srovnání s jinými senátními obvody - 11. Několik z nich přitom cílilo na velmi podobné voliče, a vykrátili se tak mezi sebou. Nejvíce si konkurovali dosavadní senátor a místopředseda senátu Jan Horník, kterého nominoval STAN, a hejtman Petr Kulhánek. Ten je sice hejtmanem za STAN, ale není jeho členem. Byl kandidátem lokální Karlovarské občanské alternativy. Voličům středopravého spektra tak nastalo těžko řešitelné dilema, kterému mnozí z nich nerozuměli. To ještě ztížila kandidatura lokálně známého starosty Romana Malečka (Volba pro kraj) a rozhodnutí dalších vládních stran postavit vlastní kandidáty - Václava Slavíka (SPOLU) a Bohdana Vaňka (Piráti).

Vládní koalice tedy, zpětně viděno, nabídla 4 kandidáty, čímž předurčila jejich neúspěch. Je otázkou, jakou lekci si z toho strany, které i přes menší odlišnosti cílí na podobný elektorát, vezmou.