Do zahájení školního roku ještě pár dní zbývá, ale už nyní plní obchody rodiče nakupující pomůcky pro své děti.Nejvytíženějšími jsou právě ti prvňáčků, zvláště po finanční stránce. Školní výbava pro takového žáčka vyjde na tisíce korun.

„Mám už skoro všechno, jenom mi zbývají ze seznamu školních pomůcek brusle," říká maminka prvňáčka Kateřina Caháková. Její dcerka Sára se chystá letos do první třídy do 1. základní školy v Ostrově.

„Minimálně se celková cena přehoupne přes dva tisíce," říká prodavačka Lenka Schmiedkunzová z papírnictví Papír Pasáž na třídě TGM v Karlových Varech. Tuto domněnku potvrzuje i Caháková, která za školní pomůcky vydala přes pět tisíc korun. Největší položkou na seznamu pomůcek, které některé školy vydávají rodičům dopředu, je školní aktovka či batoh. Nejnižší ceny se pohybují od 1200 a výše.

„Kvalitní aktovka pro děti je drahá. Měla by být odlehčená tak, aby se dětem nekazila záda," vysvětluje Schmiedkunzová.

„Naše dcera dostala školní tašku na Vánoce. Stála nás 1600 korun. Nechala jsem si v papírnictví poradit s výběrem batohu. Chtěla jsem, aby měla vyztužená záda a aby byla lehká. Doufám, že vydrží dva tři roky," říká Caháková.

„Teď nejvíce letí školní vybavení ve stylu Monster High pro holky a mezi kluky tradičně spiderman," vyjmenovává nejčastější motivy školních pomůcek Schmiedkunzová. Víc než na to, co je na tašce, je pro rodiče důležitá kvalita tašky.

Prvňáčci ale potřebují specifické školní pomůcky? "Shánějí desky na písmenka a číslice, podložky do sešitů, speciální aktovky," objasňuje prodavačka.

Nejvíce lidé shánějí podle prodavaček suché a mastné pastely, tužky, voskovky, vybavení penálů a podobně.

„Největším hitem je gumovací pero. Klasická plnicí pera s ostrým hrotem už nefrčí," podotkla Schmiedkunzová.

Největší návaly rodičů očekávají papírnictví v prvních dvou týdnech v září.

„První týden chodí maminky dětí ze základních škol. Druhý týden se sem sami vydávají středoškolští studenti," popisuje situaci na začátku školního roku prodavačka.

Kromě psacích pomůcek a sešitů se na seznamu objevily i položky typu koupací čepice, ručník na tělocvik či brusle. Právě vybavení pro sportovní a výtvarné aktivity jsou nejdražšími položkami na seznamu školní výbavy pro prvňáčky.

„Myslím, že to nebude všechno. Budeme mít ještě rodičovské schůzky, kde nám řeknou, co dokoupit," dodává Caháková. (let)