Unikátní památka, kterou bezesporu lázně v Kyselce jsou, už několik let chátrá. Soukromá firma, která je vlastní, se o areál nestará a z lázeňských budov se pomalu, ale jistě stávají ruiny. To se snaží změnit Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která 14. února spustila petici na záchranu těchto lázní.

„Za týden podepsalo petici více jak čtyři tisíce lidí, což je neuvěřitelné. Čekáme, jak petice dopadne a kolik lidí nás nakonec podpoří. Věříme, že jich bude hodně. Jakmile budeme mít dostatečný počet podpisů, tak zrealizujeme další kroky, které budou velmi účinné a razantní,“ konstatoval Pavel P. Ries, prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví.

Petice na záchranu žádá například vyvlastnění lázní v Kyselce současnému majiteli či vyčlenění potřebné částky z havarijního fondu Ministerstva kultury na nejnutnější práce k zastavení devastace historicky cenných objektů, ale také vyzývá obec Kyselku, aby se k iniciativě na obnovení lázní také přidala. Právě starostka obce Petra Hoffmannová v nedávném rozhovoru pro Deník přiznala, že je smířena s tím, že lázně už fungovat nebudou.

„Upřímně řečeno si myslím, že místní lázně už nikdy fungovat nebudou, což je samozřejmě velká škoda. Majitelé lázní zřejmě čekají, až všechny budovy, které k nim patří, spadnou. Pokud se tak stane, tak určitě chceme, aby nové budovy, které zde případně budou postaveny, alespoň budily dojem původního rázu,“ konstatovala starostka Petra Hoffmannová.

Jak vidíte budoucnost lázní Kyselka?
Sledujete situaci okolo lázní v Kyselce? Napadlo vás nějaké řešení, jak lázně zachránit? Nebo jak vidíte budoucnost celého lázeňského areálu? Své názory zasílejte na adresu jakub.kopriva@denik.cz a zapojte se do podpory této unikátní památky.