Obec vrací státu zpět peníze za špatně použité dotace. Ještě jí zbývá zaplatit téměř 13 milionů korun. Po volbách s příchodem nového vedení se obci podařilo získat bezúročnou půjčku od Ministerstva financí. Splátky však i tak zatíží zhruba 5,5milionový rozpočet.

„Veškeré vybrané peníze půjdou na splátky půjčky,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. „Podporu přislíbil i Svaz měst a obcí, který bude sbírku propagovat,“ dodala Mračková Vildumetzová.

Díky poskytnuté finanční výpomoci se sice Bublavě ulevilo, na investice však moc nezbývá. Obec bude ministerstvu první dva roky splácet 750 tisíc korun ročně. Následně pak 950 tisíc, dohromady čtrnáct let.

„První dva roky je splátka nižší, abychom mohli nastartovat alespoň nějaké investiční akce,“ řekla Deníku starostka Bublavy Monika Hrádková.

Do současné doby to fungovalo tak, že pokud radnice prodala například pozemek, peníze z prodeje putovaly rovnou finančnímu úřadu na umoření dluhu. Ten činil celkem 31 milionů.

Rozvoj obce se však kvůli torzu akvaparku doslova zastavil. „Pokud se díky sbírce podaří dluh uhradit dříve, budeme moci rychleji investovat. V první řadě musíme zajistit prodloužení vodovodu a kanalizace a pustit se do oprav rozbitých komunikací,“ dodala starostka. Zahájení veřejné sbírky musí dát zelenou ještě Ministerstvo vnitra. Transparentní účet pak bude pod hlavičkou právě kraje. Ten uzavře s Bublavou smlouvu o čerpání prostředků.

Bublava dluhy za akvapark trpí už dlouhé roky. Je přitom terčem turistů v létě i v zimě. Vlekaři ze Ski Centra Bublava tu investovali do moderního skiareálu desítky milionů korun. Díky tomu se tu daří hoteliérům a provozovatelům penzionů.

Navíc lidé tu mají zájem stavět nové domy a bydlet na vesnici. Jezdit však musí po výmolech, opravit je nutné veřejné osvětlení a výčet potřebného je podle starostky dlouhý.

Javory s originálními jmény, která vymyslely děti z tamní školy a školky, vysázeli malí i velcí v Drmoulu.
FOTO: Javory dostaly jména skřítků