Jenomže program, který kraj pro žadatele spustí 30. srpna ve 14 hodin, prostě tuto zátěž vyžadoval. „Bylo to nutné. Musíme si ověřit, že program nápor vydrží,“ uvedl Josef Janů (Piráti), krajský radní pro regionální rozvoj, projektové řízení a informatiku.

Kraj v první vlně druhé výzvy kotlíkových dotací totiž mezi sedm set žadatelů rozdělí úctyhodných 67 milionů. Hejtmanství proto čeká o dotace enormní zájem. „Jsme první kraj, který další vlnu kotlíkových dotací spustil. Spěchali jsme i proto, že kotel je daleko lepší vyměnit před zimou,“ zdůraznila hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).

I hejtmanka si formulář vyplnila. „Je to opravdu jednoduché a zvládne to každý,“ uvedla. Tento elektronický systém tak lidem umožní si o dotace zažádat z domova, a ne na podání žádosti čekat hodiny ve frontě. Ovšem to neznamená, že žadatel dotaci automaticky získává. Kliknutím na aplikaci si pouze zajistí pořadí a následně bude úředníky vyzván, aby příslušné doklady předložil v listinné podobě. Podle krajského radního Janů i hejtmanky Vildumetzové je tak důležité, aby si lidé včas opatřili informace, jak správně doklady vyplnit. K tomu jsou určeny semináře v obcích a městech, kde se žadatelé vše dozvědí. Už dnes jsou krajští úředníci v úzkém kontaktu se starosty a s elektronickým systémem žádostí o kotlíkové dotace je podrobně seznamují. Lidé si elektronické žádosti o dotaci na kotel mohou předpřipravit, a to od 10. srpna. „Aktuálně máme v elektronickém systému pro podávání žádostí o kotlíkové dotace zaregistrováno 189 uživatelů,“ uvedla krajská mluvčí Jana Lukášová.

Výměnou starých kotlů za modernější a ekologičtější mohou lidé podle konkrétního typu kotle získat od kraje dotaci od 75 do 120 tisíc korun. Mohou dotace kombinovat s programem Nová zelená úsporám, který může přinést další finanční bonusy.

Dotace získají zájemci o automatický kotel na uhlí a biomasu, tedy kombinovaný kotel spalující výhradně biomasu, plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo.

Lidé mohou žádosti předvyplnit od 10. srpna, 30. srpna už je stačí ve 14 hodin pouze odeslat. Je třeba si ale připravit také příslušné listinné doklady. Kraj má v druhé výzvě připravených 64 271 845 korun, což odpovídá zhruba 700 výměnám kotlů.