Přežili jsme se ctí. Tak zhodnotil Vlastimil Argman, generální ředitel porcelánky Thun 1797, nelehké tři měsíce, při nichž se život v Česku včetně ekonomiky kvůli pandemii koronaviru téměř zastavil. Porcelánka se 550 zaměstnanci ale podle Argmana výrobu neomezila ani nezastavila, a přežila tak bez ztráty „kytičky“.

Ilustrační snímek
Nikoho jsem nediskriminovala, hájí se ředitelka školky

I když ředitel připouští, že to vyžadovalo úsilí, pevné nervy a tvrdá hygienická opatření, aby se zamezilo nákaze pracovníků. „Do výroby nesměl nikdo cizí, chránili jsme naše lidi, jak se dalo,“ zdůraznil ředitel. Teď už mají v porcelánce dvojnásob napilno a místo propouštění naopak potřebují přijmout dalších 15 až 20 zaměstnanců, aby firma byla schopna pokrýt nasmlouvané zakázky. „Jedeme na tři směny, kontrakt s Itálií se nemění, sklady máme plné italského zboží a ze třiceti procent máme hotovo,“ uvedl ředitel. Porcelánka nyní doufá, že se co nejdříve podaří uvolnit bariéry na hranicích a zboží se začne odvážet. Hospodářskou bilanci porcelánky navíc vylepší další obrovská zakázka, kterou firma získala.

„Ve srovnání s loňským rokem jsme tak obstáli a vykličkujeme bez ztráty kytičky. Vyšly nám tak dvě akce ze dvou, což nebývá obvyklé. Byla to klika a štěstí, které holt přeje připraveným,“ spokojeně konstatoval Vlastimil Argman.

Porcelánka si přesto podle něj zažádá v první polovině června o překlenovací úvěrz programu Covid plus, který na rozjetí ekonomiky nabízí firmám vláda. „Usnadní nám to živobytí. Pomohl nám i ČEZ a další společnosti, které nám po onu kritickou covidovou dobu dlužné splátky rozložily. To jsme hodně ocenili, protože na bonusy na udržení zaměstnanců jsme neměli nárok,“ doplnil ředitel Vlastimil Argman.

Premiér starosty vyslyšel a přijede.
Premiér starosty vyslyšel a přijede