Lázeňské město Karlovy Vary opět zabodovalo ve veřejné anketě nazvané Otevřeno x Zavřeno, která řeší dostupnost informací poskytovaných jednotlivými úřady. Město se ale znovu umístilo na černé listině ankety, nikoliv tedy na té, na níž jsou hodnoceny nejlepší úřady v republice.

Odborná porota konstatovala, že v kategorii Zavřeno získal karlovarský magistrát první místo za uzavřenost veřejné správy v roce 2009. A to za krytí vedoucí stavebního úřadu přes řadu právních stanovisek, která potvrdila její selhání ve funkci. Ocenění odborné poroty dovršilo hlasování veřejnosti, která posuzovala hříchy úřadů ve čtyřech sekcích. „Zde jsme ve dvou kategoriích získali jedno druhé a jedno první místo. Vedoucí stavebního úřadu obsadila druhou příčku a zneužívání Radničních listů a blokace opozičních názorů první místo,“ uvedl zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

Karlovarský magistrát s tímto hodnocením nesouhlasí. „Pokud jsou už v samotné nominaci uváděny nepravdivé, případně úmyslně zavádějící informace, snižuje to logicky celkový význam jakéhokoliv z ní vycházejícího hodnocení i důvěryhodnost ankety samotné,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí radnice. Magistrát si podle něj uvědomuje negativní reklamu, které se karlovarskému magistrátu tímto oceněním dostalo, a bude se samozřejmě snažit, aby si svou prací získal pověst dobrou. „V budoucnu se možná bude v podobných anketách hlasovat o faktech, a ne o dojmech,“ dodal mluvčí.

Podle Jiřího Kotka jde už ovšem o unikátní jev. Karlovy Vary totiž dominují v této nelichotivé soutěži už potřetí. V roce 2007 to bylo za neposkytování informací a o rok později za stavební úřad.⋌