… to není nějaká lecjaká věc. Známé verše Jiřího Wolkera, staré téměř sto let, jsou stále aktuální. I tak by se dala popsat situace poštovních schránek v současnosti. Stále jsou, nevymizí úplně, ale postupně ubývají. Oranžových schránek je tak k dispozici míň a míň. Jen v Karlových Varech jich zmizelo za posledních osm let čtrnáct. V současnosti má tak lázeňské město k dispozici 33 poštovních schránek.

Důvody zrušení jsou různé. Lidé je třeba nevyužívají, takže se provoz České poště nevyplatí.

„V mnoha případech se také setkáme s tím, že objekt, na kterém je schránka nainstalovaná, je v rekonstrukci. Schránky jsou tak sejmuty a většinou už nedostaneme znovu souhlas k nové instalaci," řekla vedoucí karlovarského depa Dagmar Ondráčková.

V pěti případech karlovarských míst lze mluvit o dočasném sejmutí schránek. Tak je tomu například u Národního domu na Masarykově třídě.

„V tomto místě je schránka dočasně sejmutá, čekáme na dokončení rekonstrukce objektu a poté bude znovu nainstalována. Tady se navrácení podařilo, u mnohých schránek tomu ale tak nebývá a jednoduše zanikají," dodala Ondráčková.

Po rekonstrukci objektu tak byly zrušeny například schránky v ulicích Sokolovská, Moskevská nebo Lázeňská.

Lidé vnímají úbytek schránek, jen když potřebují hodit dopis nebo pohled párkrát do roka. Častěji využívají e-mail, sms nebo mms.

„Využívám schránku jen v létě, když posílám pohledy dceři na tábor, a v zimě, kdy se donutím sepsat pár vánočních přání. Pracuji v centru, tak chodím na hlavní poštu," doplnila obyvatelka Varů.

O úplné vyhlazení schránek se lidé bát nemusí. Minimální množství schránek na počet obyvatel totiž stanovuje závazná vyhláška.

Štěpánka Becková