Výbor regionů je poradní instituce Evropské unie, do které jsou zvolení zástupci na regionální úrovni všech členských států. „V České republice nominovala Asociace krajů jako jednu z členek exhejtmanku Karlovarského kraje a nynější náměstkyni hejtmana Janu Mračkovou Vildumetzovou,“ uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková s tím, že na zasedání ji v případě potřeby zastoupí Patrik Pizinger, starosta Chodova. Je dalším zástupcem našeho kraje a v únoru odjede do Bruselu.

Evropský výbor regionů poskytuje regionůma městům možnost vyjádřit se k návrhům právních předpisů EUa zajistit, aby byly respektovány postoje a potřeby samospráv. „Členství v Evropském výboru regionů je pro nás velmi důležité, protože je třeba, aby se Unie zabývala nejen potřebami velkých států a oblastí, ale také řešila problémy strukturálně postižených regionů, jako je právě Karlovarský kraj,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová. Dodala, že ona i její zástupce Pizinger budou usilovat o zastoupení v komisi ENVE pro životní prostředí, změnu klimatu a energetiku a v komisi SEDEC pro sociální politiku, vzdělávání, zaměstnanost, výzkum a kulturu.

Evropské instituce včetně parlamentu musejí s Výborem regionů konzultovat legislativní návrhy například z oblasti zdravotnictví, školství, zaměstnanosti, sociální politiky, dopravy, energetiky či změny klimatu.