První krok včera udělali karlovarští zastupitelé k tomu, aby umělci tvořící na lázeňské zóně konečně věděli, jak se mohou veřejně prezentovat. Na návrh zastupitele Jiřího Kotka (ALTERNATIVA) schválili pravidla pro pouliční městskou produkci (tak zvaný busking).

Jde ale pouze o doporučení a podle náměstka Jaroslava Růžičky zdaleka nejde o obecně závaznou vyhlášku.

„Je to vágní ustanovení a nepřesné ustanovení vůle zastupitelstva. Zábor prostranství tak bude fungovat jako doposud," zdůraznil.

Pravidla pro busking, tedy provozování jakékoliv umělecké pouliční produkce spojené s dobrovolnou odměnou od kolemjdoucích, jsou podle Jiřího Kotka naopak nyní jasně daná a zastupitelstvo tak dalo najevo, že pouliční umělce ve městě vítá a strážníci městské policie už je nemohou perzekuovat.

Podle včera schválených pravidel není povolení k buskingu nutné a strážníci by se podle nich měli řídit. „Podmínkou ale je, že umělci nesmějí ohrozit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu. Hlučné produkce nesmějí zaznít před školami či kostely v době bohoslužeb," vysvětlil Jiří Kotek, který pravidla pro busking připravoval téměř rok. „Vycházel jsem z pravidel, která se osvědčila například v Praze nebo Českém Krumlově. Dostali jsme se do impotentní situace, kdy se zastupitelstvo odmítlo těmito pravidly zabývat. Využil jsem adventního času na obhajobu toho, proč má smysl pravidla zavést. Policie tak nemůže pouliční umělce pokutovat. Strážníci byli k tomu zneužíváni, a ztráceli tak prestiž," doplnil Kotek.

Jenomže podle náměstka Růžičky je třeba pravidla pro pouliční produkci dostat do formy, která je vymahatelná. A to lze jen obecně závaznou vyhláškou. „Já jsem pro to ruku nezvedl. Nyní je třeba toto doporučení projednat v komisích a právně ošetřit. Zábor prostranství ve Smetanových sadech bude fungovat tak jako doposud. Nemyslím si, že by se něco mělo měnit. Sbíhají se nám tady dva odlišné režimy. Hudební umělecká činnost za peníze a stánky, v nichž se prodávají umělecká díla. Proto je nutné najít kompromis," zdůraznil náměstek Růžička. Přibližně deset záborů prostranství podél Smetanových sadů, které si zdejší prodejci a umělci platí, jim ale kapacitně nestačí. Vedení města proto rozhodlo, že se na nich budou střídat, tak zvaně rotovat, aby se dostalo na každého.

Spory o pravidla buskingu tak mohou pokračovat i nadále. Ty začaly poté, kdy městská policie zakázala na ulici malovat švýcarské malířce žijící v Česku Doris Windlinové. Ta se nedala a obrátila se na karlovarské zastupitele, zda by jí ve sporu nepomohli. Podporu pak získala u zastupitele Jiřího Kotka.