Při výběru zábavní pyrotechniky by si měli lidé dávat velký pozor. Nakupovat by měli především v obchodech, které dávají k petardám a dělobuchům český návod.

„Město Karlovy Vary sice nemá zvláštní vyhlášku pro regulaci zábavní pyrotechniky, nicméně přestupkový zákon upravuje rušení nočního klidu, veřejného pořádku a občanské soužití,“ uvedl Jan Kopál, tiskový mluvčí magistrátu Karlovy Vary.

„Samozřejmě konec roku je mimořádná situace, u nás je s používáním zábavní pyrotechniky tradičně spjatá, a určité její přiměřené používání je kolem silvestrovské půlnoci tolerováno. Pyrotechnika ovšem nesmí nikoho obtěžovat, v tomto případě by musela zasáhnout policie a začít řešit přestupek. V případě ublížení na zdraví či škodách na majetku i trestný čin,“ dodal Kopál.

Lidé by se měli vyvarovat nákupu pyrotechniky v pochybných obchodech, ta může být v obchodě i několik měsíců a to může narušit její funkčnost.
„Každý rok zakoupím jen pár petard. Ty kupuji převážně jen ve velkých obchodních centrech. Není to z důvodu toho, že technika je levnější, ale hlavně si myslím, že je bezpečnější a to je pro mě samozřejmě důležitější,“ řekla Petra Redotová z Nových Hamrů.
Lidé by si měli před použitím pyrotechniky pečlivě přečíst návod. Špatná manipulace s ní způsobuje úrazy.