Už tak nepřehledná situace v sestavování povolební ostrovské koalice se dále komplikuje. V pátek totiž dva kandidáti TOP 09 vyjádřili svou podporu středopravé koalici ODS, KDU–ČSL, dvou „topkařů“ a jednoho zahrádkáře. Podle Libora Bílka, lídra ostrovské TOP 09, však měli její kandidáti mandát jednat pouze o „velké“ koalici ČSSD, ODS a TOP09.

„Jsem pravý, ne levý. TOP 09 je ještě pravicovější stranou než ODS a teď jsem to prohlásil veřejně. Za tím si stojím. Nevidím důvod, proč by nemohla v Ostrově fungovat středopravá koalice,“ prohlásil Zdeněk Volkovjak, jeden z „přeběhlíků“.

Problémem by ovšem mohl být fakt, že v této podobě má středopravá koalice v zastupitelstvu pouze deset mandátů. Minimální nadpoloviční většina je přitom 11. Tento počet by s velkou rezervou naplňovala velká koalice tří stran. Sociální a občanští demokraté by společně s „topkaři“ měli v zastupitelstvu 14 hlasů. Jednou z věcí, které občanští demokraté vyjednávačům za ČSSD vyčítali, byl fakt, že sociální demokracie požadovala zachování místa uvolněného zastupitele. Tento post by vedle starostovského křesla měl obsadit rovněž sociální demokrat.

„Chceme pouze, aby zůstal zachovaný poměr sil jako v dosavadním vedení města, kde byl starostou občanský demokrat, místostarostou zástupce ČSSD a post uvolněného zastupitele zastával opět občanský demokrat,“ vysvětlil tento požadavek Pavel Čekan, lídr ostrovské sociální demokracie.

Podle stávajícího starosty Jana Bureše je ovšem místo uvolněného zastupitele „přežité“. Jak tvrdí, vzniklo účelově pro agendu spojenou s čerpáním evropských dotací. „Toto období už skončilo, takže je místo zbytečné,“ vyjádřil se pro Deník.

V prvním čtení rozpočtu na příští rok však Jan Bureš na otázku Libora Bílka, zda se pro rok 2011 počítá v rozpočtu s platem třetího uvolněného zastupitele, odpověděl, že ano. „Rozpočet má celkem čtyři čtení. V tom prvním předkládáme všechny aktuální výdaje, tedy i mzdu třetího uvolněného zastupitele a predikci příjmů. V dalších se s tím musí popasovat nová povolební koalice. Záleží na tom, zda se dohodne na zachování, či zrušení tohoto postu,“ vysvětlil tento rozpor Bureš.