Jste přesvědčen o tom, že ústupek hejtmanů, který vládě umožnil prodloužení stavu nouze o čtrnáct dnů, je tou správnou cestou a řešením vzniklé situace?

V žádném případě nešlo o ústupek hejtmanů, ale o jedinou možnost zabránit katastrofě ve chvíli, kdy vláda dlouhodobě nezvládá boj s pandemií a výsledkem jsou přeplněné nemocnice na pokraji kolapsu. O správnosti nebo nesprávnosti bych nemluvil, šlo o jediné možné řešení, ovšem na přesně stanovenou dobu a za jasně daných podmínek. Toto řešení jako jediné nezvyšuje riziko šíření nákazy, umožňuje přípravu na návrat do škol od 1. března, dává možnost regulovaného otevření obchodů, služeb a sportovních i kulturních zařízení za přesně definovaných omezení.

Hejtmani si při této dohodě kladli několik podmínek, například okamžité schválení pandemického zákona či otevření škol od 1. března. Myslíte si, že je vláda a premiér Andrej Babiš dodrží?

Návrat maturitních ročníků a žáků 9. tříd do škol od 1. března je pro nás hlavní prioritou, ale musí jít ruku v ruce s testováním žáků a očkováním pedagogů. O pandemické legislativě se mělo diskutovat už dávno, ostatně parlamentní opozice na to opakovaně upozorňovala. A pevně věřím, že vláda domluvené podmínky s hejtmany, splní, jinak by se diskvalifikovala pro jakékoliv budoucí jednání a dohody.

Stále tvrdíte, že nouzový stav není klíčem k tomu, aby vše fungovalo. Je to ze strany hejtmanů tedy jenom kompromis, aby vše dostalo jakýsi řád, který nyní veřejnost postrádá?

O prodloužení nouzového stavu jsme požádali skutečně jen s ohledem na stav obsazenosti intenzivní lůžkové péče a na situaci v nemocnicích, která je kritická. Ale odpovědnost za řešení pandemie stále zůstává na vládě. Denně vidím, jak lidé ztrácejí trpělivost a mají dost všech omezení a opatření, nemají od státu jednoznačné a srozumitelné informace, z jakých dat vycházejí jednotlivá opatření, proč jsou nutná. Kdybych sám nevěděl, jak se denně transportují pacienti s covidem v těžkém stavu mimo náš kraj, protože už pro ně zkrátka není místo, taky bych se asi těžko smiřoval s myšlenkou, že nouzový stav nemá konce.

Pondělní situace na hraničním přechodu Pomezí nad Ohří.
Od středy projede hranicí více pendlerů, fronty to ale zřejmě nezkrátí

Co říkáte na kritiku, že hejtmané promeškali příležitost být skutečnou autoritou, protože premiér s jejich pomocí obešel sněmovnu a nouzový stav prosadil?

Takovou kritiku vůbec nemohu brát vážně a může ji pronést jen člověk, který absolutně není obeznámen se situací v nemocnicích a v covidových centrech. Požádali jsme o prodloužení nouzového stavu proto, aby nedošlo ještě k větší hrůze, než je ta, kterou denně zažívá celá řada zdravotníků pečujících o pacienty v těžkém stavu nakažené koronavirem. A myslím, že hejtmani jsou skutečnou autoritou, protože si musí poradit se vším, s čím si zatím neporadil stát.

Lidé už jsou unavení až apatičtí. Jak byste je v této těžké době povzbudil?

Co víc mohu udělat, než je požádat, poprosit ještě o trpělivost, pochopení a o to, aby chránili své zdraví i zdraví všech ostatních. Trpělivě vysvětluji všem, proč jsme museli zvolit žádost o nouzový stav. Je třeba říci, že se společnost polarizovala a svou polemiku mi posílají jak lidé, kteří již svazující opatření nechtějí, tak ti, kteří se zlobí, že vůbec při současné situaci v nemocnicích můžeme uvažovat o otevření obchodů a služeb. Je v podstatě nemožné uspokojit obě skupiny se zcela protichůdnými požadavky, řídíme se výhradně racionální úvahou nad současným trendem nákazy a stupněm zatížení našich nemocnic. Musím na tomto místě opět znovu moc poděkovat všem zdravotníkům, záchranářům, hasičům, vojákům, starostům a dobrovolníkům i dalším, kteří nám pomáhají, za to, že to nevzdali a obětavě se starají o druhé.