S tím, jak se zdokonalují lyže, vyvíjí se rovněž technika na jejich servis. Tytam jsou doby, kdy přípravu sjezdovek zvládl kdekdo takříkajíc na koleně. Šikovných rukou kvalifikovaných „servismanů" je sice stále zapotřebí, ale bez moderních strojů se skiservisy už prostě neobejdou. „Tenhle fakt si dobře uvědomuji, proto investujeme do moderního vybavení. Naším nejnovějším přírůstkem je proto švýcarský stroj Montana Challenge. Je to plně automatický stroj na úpravu lyží, skluznice, boční a spodní hrany," uvedl Matějka.

A vysvětluje, jak vlastně tato „mašina" pracuje. „Montana je velmi šetrná v broušení skluznice a hran. Tím, že je stroj plně automatický, tak je také naprosto přesný. Skluznice se brousí na speciálním kameni, takže úbytek materiálu z lyží je minimální. Montana umí na skluznici vytvořit různé struktury, které pak lyže zrychlují. A také se zlepšuje jejich ovladatelnost. Lyže mnohem lépe zatáčejí, lépe drží v oblouku, na hraně nebo na zledovatělém podkladu. Lyžování díky dobře připraveným lyžím dostává úplně jiný rozměr. Na svahu se můžete bavit místo toho, aby to bylo trápení," poznamenal Matějka.

Přestože pořízení nového stroje bylo poměrně nákladnou investicí, podle Matějky se vyplatí. Protože kdo se postaví na lyže připravené Montanou, uvědomí si, co dokáže dokonalý servis.

„Dříve lidé přípravu lyží dost podceňovali a vůbec je nenapadlo, že by s nimi měli navštívit servis. To se ale mění a zákazníků nám rok od roku přibývá. Každý by měl přijít minimálně jednou před začátkem sezony. Zdatnější lyžaři, kteří jsou na sjezdovkách častěji, pak i několikrát v sezoně. Stejně tak je dobré nechat si ošetřit lyže po sezoně před jejich uložením," zdůraznil Matějka.

Kromě Montany pořídil Profisport i další chytrou „mašinku". Je to další novinka v segmentu technologií pro servis lyží. Zařízení se jmenuje Wax Future, a jak už název napovídá, stará se o mazání skluznice umí ji napustit požadovaným voskem bezkontaktně a naprosto dokonale. A to i díky použití infrazáření, které takříkajíc otevře póry skluznice a zajistí perfektní aplikaci vosku. „Je to další nová služba, která je vlastně takovým bonusem pro lyžaře. Jejich lyže jsou mnohem lépe ošetřeny a přitom se to do ceny servisu nepromítne. Ta zůstává stejná," dodal Matějka.

V Profisportu lyže nejen dokonale připraví. Nabízejí tady rovněž jejich půjčování. Novinkou je sezónní zapůjčení kompletního setu pro děti. Ten si mohou rodiče půjčit koncem října a vrátit v dubnu po skončení sezony. Cena se přitom pohybuje mezi 1800 až 2000 korun. „Obdobnou službu plánujeme i pro dospělé. A také máme k dispozici Test centrum. Pokud někdo váhá, jaké si koupit lyže, může si je vypůjčit na dva dny, a když se pro ně nakonec rozhodne, je to půjčení zdarma," poznamenal Matějka.

V Profisportu Jiří Matějka se samozřejmě dokáží velmi dobře postarat rovněž o běžecké lyže.

A na své si v karlovarském Profisportu přijdou i bruslaři. Dokonale tady naostří na nejmodernějším brusném automatu Prosharp nejen hobby brusle, ale také profi nože pro krasobruslaře či hokejisty, kde lze navolit přesnou hloubku požadovaného žlábku a tu následně udržovat.