Tropické počasí táhne lidi do lesa na houby nebo na louky se svými psy. Tady na ně ale číhá nebezpečí v podobě klíšťat. To by se podle odborníků nemělo podceňovat. „Chytila jsem nakažené klíště a udělala se mi kolem bodnutí modřina, teď se léčím s boreliozou," řekla Lucie Sosnová z Březová s tím, že musí brát pravidelně antibiotika.

Krajská hygienická stanice provádí epidemiologické šetření nahlášených infekčních onemocnění. „Nejčastěji se jedná o onemocnění Lymeská borrelióza a Klíšťová encefalitida," uvedla Jiřina Vaňová, vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice. Období rizika je určeno sezónou aktivity klíšťat, která podle místních podmínek začíná v březnu a končí v listopadu. „Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Konkrétní termíny zahájení a ukončení jsou však závislé na aktuálním průběhu počasí," sdělila vedoucí.

Český hydrometeorologický ústav, který aktivitu klíštěte na území ČR předpovídá, hlásí na dnešek stupeň 5, což je z celkových deseti bodů ve škále středně velké riziko. „Doporučujeme použití repelentu, nesedat a nelehat si v porostech, nevstupovat do křovin. Večer a ráno řádně prohlédnout tělo, případně klíště odstranit," upozorňuje ústav.

A jak postupovat, když na sobě klíště najdeme?

„Místo přisátí je třeba dezinfikovat vhodným dezinfekčním přípravkem, poté se v gumových rukavicích snažit klíště lehce vyviklat ze strany na stranu. To může trvat dvě až tři minuty. Ranku v místě přisátí musíme opět dezinfikovat. V místě přichycení, kde sálo klíště, se téměř pokaždé vytvoří ne příliš velké zarudnutí pokožky, které může přetrvávat i tři dny. To by se nemělo zvětšovat. Pokud rána přetrvává i v době tří týdnů od přisátí klíštěte a pokud si všimneme zvětšující se zarudlé skvrny na kůži, která většinou v centru zbledne, dále zvýšené teploty, únavy či chřipkových příznaků, je třeba navštívit neprodleně lékaře a informovat ho o napadení klíštětem," radí Vaňová.

Podle ní je potřeba s každým klíštětem zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem, a proto je nutno, aby při jeho likvidaci nedošlo k potřísnění rukou, případně předmětů v okolí.

„Klíště by se zásadně nemělo mačkat, ani bychom se neměli snažit jej nějak mechanicky rozdrtit. Klíště by se mělo zabalit do kousku papíru a na nehořlavém podkladu zapálit. Tento jednoduchý a účinný způsob je kdykoliv proveditelný," říká vedoucí.

Zásadu o potenciální infekčnosti klíšťat je třeba respektovat i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat. „Při této práci je žádoucí používat gumové rukavice," dodává.

(fil)