Muzeum v Bečově na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary je přitom jedno ze tří, která Bálek vlastní. Další se nachází v Kašperských Horách a Železné Rudě na Šumavě.

Bečovská instituce se nachází na náměstí a nabízí i některé světové unikáty. Jako jediné ze tří má také patro věnované hračkářství.

Bálek byl vášnivým sběratelem historických motorek už před revolucí, po které začal pořádat výstavy. „Díky tomu jsem i několikrát vystavoval své exponáty v hotelu Thermal. Pocházím z Plzeňska a během cest do Karlových Varů jsem pravidelně projížděl i Bečovem. Jednoho dne jsem z hlavní silnice odbočil na náměstí a toto město mi ihned učarovalo," uvedl.

Muzeum je v objektu bývalého okresního soudu, který Bálek koupil a opravil. Vše se odehrálo během roku 1999. „První z mých muzeí bylo to v Kašperských Horách. Následoval Bečov a od roku 2004 je otevřeno to v Železné Rudě," doplnil Bálek.

Motorky jako povolání i vášeň

Zájemci se v Bečově mohou podívat například na motocykl Wagner 500 OHC, který je už jediným kusem na světě, nebo další zajímavé kousky, jako jsou Schüttoff, který u nás neměl nikdy oficiální obchodní zastoupení, motorku Eichler, které by měly být v republice jen dva kusy nebo čtyřpístový dvouválec Puch 500.

Raritou je i vystavený první typ motocyklu DKW.

„Přes devadesát procent exponátů jsou opravené vraky, které již roky hledám a odkupuji. V současné době mě muzejnictví již uživí, ale stále se považuji za amatéra a motorky sbírám a opravuji jako koníček," vysvětlil majitel s dodatkem, že v každém ze svých muzeí má jiné exponáty.

Mezi jednostopými vozy lze nalézt i ukázku motoru, v jehož řezu uvidí mladí kutilové přesnou práci pístů a dalších součástek. Nechybí ani slavný kostitřas, jawy nebo dřevěné jízdní kolo.

Muzeum historických motocyklů je otevřeno jen během jarní a letní sezony a v příštím roce pak čekají na návštěvníky další novoty, ke kterým Bálek dodává: „Na jaro 2016 plánujeme rozšíření expozic motorek i hraček a také další úpravy interiérů."

Mašiny a hračky

Toto bečovské kulturní lákadlo je vhodné pro celou rodinu. Pokud dámy nebo děti motorky nelákají, mohou pány poslat o patro výše a samy si prohlédnout nejrůznější hračky, loutková divadla, betlémy, panenky a podobně.

Mezi několika stovkami vystavených hraček jsou ukryté i rarity. Jednou je kolekce dřevěných loutek přibližně z roku 1890, nebo miniaturní parní stroj, který je sice stavěn jako hračka, ale je plně funkční a dokáže vyrobit energii třeba pro ruční vrtačku.

K otevření hračkářské expozice pak Bálkovu rodinu vedla minulost. „Manželka pochází z hračkářské rodiny. Její praděda založil Hračkářské družstvo ve Skašově. Dříve jsme i sami hračky vyráběli a přesto, že už na to není čas, chceme, aby byla tato tradice vidět," dokončil Bálek.

Mimo uvedené otevírací dny je možné pro skupiny nad 10 osob otevřít kdykoliv po předchozí objednávce. Prohlídku si mohou objednat i školní zájezdy a exkurze.

Další informace lze získat na internetových stránkách www.historicke-moto.cz.