Sehnat práci je v současné době často problém. A lidé ve věku padesát let a více jsou nejrizikovější skupinou uchazečů o zaměstnání. Právě pro ně připravilo jedno z karlovarských vzdělávacích center projekt, který jim může pomoci v získání nového zaměstnání.

V době, kdy Tamara Brožíková, manažerka vzdělávacího centra, začala o projektu uvažovat, tedy na podzim roku 2005, bylo v celém Karlovarském kraji bez práce 4216 lidí z nejrizikovější skupiny. Podle nejaktuálnějších statistik karlovarského úřadu práce jich je nyní na Karlovarsku 1751. „Naše kurzy jsou otevřené všem, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci na poli počítačové techniky.

Většinu z nich ale tvoří uchazeči ze seznamů úřadů práce v celém kraji. Během kurzů se naučí ovládat nejen systém Windows, ale také jeho aplikace Word, Excel a internet,“ přiblížila náplň kurzů, které jsou finančně podporované státním rozpočtem v rámci operačního programu Rozvoj lidských zdrojů a Evropským sociálním fondem, Brožíková.

Doposud absolvovalo kurzy devětašedesát lidí, čtyřiašedesát z nich získalo osvědčení. Pětačtyřicet z nich pak využilo možnost následného Job klubu, kde se naučili například to, jak obstát u přijímacího pohovoru. Ti, kteří už kurzy karlovarského vzdělávacího centra absolvovali, nešetří slovy chvály. V anonymním dotazníku, který každý z nich po kurzech vyplnil, se však shodli na jednom: „Kurz by mohl být klidně delší!“ Na druhou stranu takřka všichni vyzdvihli osobu lektora Tomáše Tancibudka. „I když je mladý, je velice schopný a hlavně trpělivý.

To je důležité zejména u nás, kteří s počítačem přicházíme do styku poprvé,“ tvrdí. Za necelý rok kurzů se podařilo třinácti absolventům sehnat práci. Jeden z nich se stal osobou samostatně výdělečně činnou.