První zásahy u poraněných lyžařů má za sebou Horská služba v Krušných horách. Přestože je v provozu minimum sjezdovek, horští záchranáři mají na svém kontě po víkendu nejméně šest výjezdů. Jejich přáním však je, aby úrazů bylo co nejméně. „Zatím šlo o drobnější poranění, jako je zlomené zápěstí, vykloubené rameno a podobně," uvedl pro Deník náčelník Horské služby v Krušných horách Miroslav Güttner.

Jezdí se zatím jen na Klínovci na dvou sjezdovkách a na malém vleku v Božím Daru. Tak jak se bude sezona dostávat do otáček, bude podle Güttnera počet úrazů narůstat. V loňské sezoně měli záchranáři hlášeno na sedm stovek událostí. „Což je asi o stovku více než v předchozím období," poznamenal náčelník. Uvedené číslo by teoreticky mohla překonat letošní sezona, kdy začne v horách fungovat další velký areál na Plešivci. „Máme zkušenosti, že kde se objeví sedačková lanovka, tam je více úrazů. Zatím je to těžké odhadovat, ale je možné, že jich přibude," uvedl Güttner.

Podle něj jsou záchranáři na zimu připraveni a k dispozici budou mít některé novinky a lepší vybavení.

Lyžařům a snowboardistům náčelník doporučuje, aby dodržovali klasické bezpečnostní zásady. „Přilby, páteřní pásy a slušnost na sjezdovkách," vyjmenoval náčelník s tím, že návštěvníci hor se mají vyvarovat větší konzumace alkoholu.

„Jeden grog asi neuškodí, ale všeho s mírou," varuje.

Pozor si mají podle něj dát lyžaři také po ukončení provozu vleků, kdy na svahy vyrazí rolby, aby upravily terén. „Některé jsou na lanech, mohlo by dojít k velmi těžkému úrazu," poznamenal Güttner.

„Moc pravomocí nemáme, většinou můžeme jen doporučovat," řekl náčelník s narážkou na to, že záchranáři léta marně čekají na zákon, který by jim zlepšil postavení.