Stále častěji slýchává pozorovatel počasí Rudolf Kovařík, že pranostikám se věřit nedá. Ten ovšem upozorňuje, že tomu tak není a záleží na spoustě dalších věcí. Některé pranostiky jsou staré i několik stovek let.

„Každá lidová pranostika platí pro určitou oblast a nelze jí předpovídat počasí na celém území naší republiky. Například na dnešní den připadá pranostika Pepistrum, která je právě z Krušných hor. Jedná se o pranostiku starou 150 až 200 let a platí na území od Lubů až po Boží Dar,“ uvedl Rudolf Kovařík. Podle jeho slov tato pranostika říká, že Josef otevře bránu jaru. „Právě kolem Josefa se odehrává vše důležité. Počasí pozoruji 36 let a mohu potvrdit, že pranostiky na přibližně 65 procent vychází. Teploty se v nadcházejících dnech vyšplhají až ke čtrnácti stupňům Celsia. Ale samozřejmě nelze vyloučit, že ještě napadne sníh,“ dodal.

Přesto lidé nesmí počasí podcenit, a to hlavně v ranních hodinách. „To bude stále ještě poměrně chladno. V neděli lze očekávat oblačno a přeháňky. Ale dobrou zprávou je určitě to, že od pondělí bude stále více svítit sluníčko,“ uzavřel pozorovatel počasí Rudolf Kovařík.