Lázeňskému městu už nic nebrání v postavení Havlova místa, neboť po šesti měsících obdrželo smlouvy z knihovny Václava Havla. Karlovy Vary se tak na přelomu jara a léta připojí k Washingtonu, Dublinu a Barceloně, kde podobná místa už vznikla.

„Nyní máme smlouvy a díky tomu můžeme pokračovat v přípravách. K samotné realizaci bychom chtěli přistoupit na přelomu jara a léta," potvrdil primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA).

Jak „Havlovo místo" vlastně vypadá? Architekt Šípek přišel s velmi jednoduchým a přitom velmi kreativním designem, symbolizujícím demokratickou otevřenost k dialogu, složeným ze dvou kovových zahradních křesel, spojených s kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, národní strom České republiky.

Havlovo místo vyroste v parku naproti Grand hotelu Pupp u Císařských lázní.

Samotná realizace vyjde na 230 tisíc korun. Na tuto sumu byla dokonce vyhlášena veřejná sbírka, ta přinesla ale jen 19 200. „Je to jen část ze sumy, kterou na vytvoření místa potřebujeme. Aby mohlo Havlovo místo vzniknout, musíme najít zbývající peníze v rozpočtu. O tom ale musí rozhodnout nová rada a zastupitelstvo," konstatoval už dříve primátor. Původní plán počítal s dřívější realizací této vzpomínky na prvního českého prezidenta, vše se ale zadrhlo na již zmiňovaných smlouvách, které město dostalo až nyní.

Park, kterému se dostane této pocty, navíc čeká omlazovací kúra. „Počítáme s úpravou celého parku. S tím jsme ale počítali už dříve a je to nezávisle na rozhodnutí o umístění lavičky,"dodal primátor.