Byla, je a bude to zřejmě bitva. Proč? Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky (ASORKD) pozvala na návštěvu zdevastovaného areálu bývalých lázní Kyselka, v němž některé objekty vlastní i společnost Karlovarské minerální vody, pravnuka zakladatele těchto lázní Rudiho Mattoniho.

Což minerální magnát nepřešel jen tak. S Mattoniho pravnukem se ihned zkontaktoval, což ASORKD nyní tvrdě kritizuje.

„V pondělí 11. června byla na univerzitní e-mail Rudiho Mattoniho doručena zpráva v tomto znění: ´Vážený pane Mattoni, dozvěděli jsme se, že se chystáte navštívit Českou republiku a region Karlovarska. Byli bychom velmi potěšeni, kdyby se vám v programu podařilo najít čas na setkání s historikem Stanislavem Burachovičem, který je autorem knihy ´Mattoni a lázně Kyselka´. V současné době se pan Burachovič zabývá přípravami na pokračování knihy na toto téma a byl by velmi potěšen, kdyby se s vámi mohl poznat osobně´," napsala Rudimu Mattonimu Bibiana Beňová, mluvčí KMV.

„Pan Mattoni se nás ptal, kdo to je, a e-mail nám přeposlal. Nevěřili jsme vlastním očím. Řekli jsme mu, kdo paní Beňová je. Začal se smát a ptal se nás, jestli má Mattonka legitimní alespoň právníky. Takhle prostoduše se k panu Mattonimu doslova vetřít je nevídané. Kdyby to takto dělala nějaká garážová firma, asi se divit nebudu, ale nápojářský gigant?" říká Martin J.Kadrman, viceprezident ASORKD.

Chceme věřit…

„Chci věřit tomu, že KMV jen jméno Stanislava Burachoviče zneužily a on o tom neví. Pokud to bylo s jeho vědomím, pak k tomu nemám co dodat," uvedl Pavel P. Ries, prezident ASORKD.

Podle asociace byl pokus o účast karlovarského historika Burachoviče na setkání s Rudim Mattonim pro KMV jen zástěrkou. „Je jasné, že donu Pasqualemu a Karlovarským minerálním vodám by nebylo příjemné, že pravnuk zakladatele značky by současnou firmu kritizoval za její devastační přístup k odkazu jeho předka," myslí si Kadrman.

Pozvání do závodu

Společnost Karlovarské minerální vody ostře protestuje proti nařčení, že by návštěva Mattoniho pravnuka pro ni byla nepříjemným problémem, proti němuž se musí bránit. Podle vyjádření firmy není emeritní profesor kalifornské univerzity Rudolf Mattoni člověkem, který by se nechal kýmkoliv manipulovat.

„Rudolf Mattoni od nás obdržel pozvání na výstavu i prohlídku závodu," uvedla Bibiana Beňová, mluvčí KMV. Společnost Karlovarské minerální vody podle ní vítá návštěvu potomka rodiny Mattoni v Česku. Proto generální ředitel společnosti Alessandro Pasquale zaslal panu Rudolfu Mattonimu mailem osobní pozvání na prohlídku výrobního závodu v Kyselce.

„Věřím, že pro pravnuka zakladatele jedné z našich značek bude zajímavé vidět, jak se minerální voda nesoucí jméno jeho rodiny stáčí dnes i jaké jsou naše dlouhodobé plány v Kyselce. Rád bych s ním probral i možnosti zapojení rodiny při budování Muzea Mattoni, které plánujeme otevřít v zrekonstruovaném pavilonu Löschner, nejlépe u večeře," uvedl Alessandro Pasquale.

Hvězdné nebe

Příjezdu využil i historik Stanislav Burachovič. Rudolfa Mattoniho pozval na prohlídku výstavy Hvězdné nebe nad Kyselkou, kterou připravoval jako jeden z kurátorů pro Muzeum Karlových Varů. „O jeho příjezdu vím z médií a rád bych se s ním osobně seznámil. Jistě by mi mohl poskytnout řadu cenných informací pro novou verzi knihy Mattoni a lázně Kyselka, která vyšla díky podpoře KMV před třinácti lety a nyní pracuji na reedici," upřesnil Stanislav Burachovič.