Podle krajského radního Jaroslava Bradáče jsou například pachové ohradníky vysoce účinné a kňoury od nevítaných návštěv míst, kde nemají co pohledávat, odrazují. „Například v Chebu se díky tomu incidenty se zvířaty prokazatelně snížily,“ uvedl radní. Vzhledem k tomu, že divočákům hned tak něco nevoní, se kraj rozhodl vypsat novou dotaci, na níž vyčlení 500 000 korun.

„Nový dotační program si bere za cíl snížení četnosti střetu obyvatelstva s černou zvěří v oblastech pro bydlení, rekreaci, nebo na dopravních komunikacích,“ uvedla Veronika Severová z tiskového odboru krajského úřadu.

Dotace na pořízení ultrazvukových odpuzovačů (plašičů) budou poskytovány územně samosprávným celkům, tedy obcím, městům či městysům a příspěvkovým organizacím Karlovarského kraje,“ poznamenala Severová.

Naopak stávající Program pro poskytování dotací z rozpočtu Karlovarského kraje na snížení počtu černé zvěře na území Karlovarského kraje nebude pro rok 2019 vyhlášen. Tyto finanční příspěvky na odstřel kňourů bude od letošního 1. listopadu nově poskytovat Ministerstvo zemědělství.

„Evropská komise stanovuje, že totožný dotační předmět nemůže být na stejném území podporován dvěma poskytovateli. Proto už Karlovarský kraj nemůže v následujícím roce poskytovat dotace z výše uvedeného dotačního programu,“ vysvětlila Severová.

To se změní pouze v případě další novely nařízení vlády, ve které by případně došlo ke změně poskytování příspěvků na snižování početních stavů prasete divokého. „Z tohoto důvodu bude stávající Program pro poskytování dotací z rozpočtu Karlovarského kraje na snížení počtu černé zvěře na území Karlovarského kraje ponechán jako neaktivní a byl by obnoven pouze v případě, že by se vládní novela opět změnila,“ doplnila informace k regulaci divočáků Veronika Severová.