Vánoce, co se náročnosti na počet pacientů týče, byly takřka totožné jako minulý rok. Tento rok během nich záchranáři vyjížděli k 96 pacientům. Vánoční svátky byly o něco náročnější. Vyjíždělo se k otřesům mozku, tradičně k bolestem břicha, zad, kolapsům a nevolnostem, ale také ke sraženým cyklistům nebo k pádu z okna.

„Vánoce pro naše záchranáře začaly hned ošklivou dopravní nehodou cyklisty a dvou osobních automobilů u Bochova," popsala začátek vánočních svátků mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová.

Na Štědrý den vyjížděli záchranáři k 96 pacientům, což bylo pouze o 3 více nežli loni. „V roce 2013 jsme na Vánoce vyjížděli spíše k ženám, v tomto roce více k mužům. Loni bylo největší procento pacientů z Karlovarska, kdežto letos z Chebska, což také odpovídá vyššímu počtu transportovaných pacientů do Nemocnice v Karlových Varech loni a do Nemocnice v Chebu letos," řekla Bakurová.

Záchytka přivítala dva hosty

V protialkoholní záchytné stanici byli o minulých Vánocích zcela bez klientů, letos se tu sešli dva.

„Statistickou zajímavostí Vánoc na naší záchrance je, že náš nejmladší pacient je vždy půlroční chlapec cizí národnosti a nejstarší pacientkou 92letá žena, samozřejmě nejde o stejné osoby. V roce 2013 se jednalo o půlročního chlapce z Ruska a 92letou ženu, v tomto roce o půlročního chlapce z Rumunska a 92letou ženu. Každý rok o Vánocích také zaznamenáváme jeden převoz do Spolkové republiky Německo," prozradila mluvčí záchranky.

I vánoční svátky se nesly v podobném duchu. Od 25. do 27. prosince vyjeli záchranáři k 322 pacientům, což bylo o 27 více než v roce 2013. Stejně jako o Vánocích se v roce 2013 vyjíždělo spíše k ženám a v roce 2014 spíše k mužům. „O letošních svátcích jsme ošetřili více cizinců nežli loni, v roce 2013 sedm, letos třináct," uvedla Bakurová.

Statisticky nepříjemnou zajímavostí je, že loni, stejně jako letos, vyjížděli záchranáři k poranění hlavy malého dítěte. „Vyjížděli jsme také k pádu z okna ve 4. patře a přišla také výzva cyklista pod osobním automobilem," sdělila mluvčí.

Tradiční výjezdy byly k bolestem břicha, zad, kolapsům a nevolnostem, dušnostem, poruchám způsobeným alkoholem a k horečkám. Bohužel nechyběly také otřesy mozku a otevřené rány.

Buďte na silvestra opatrní

Vánoce a vánoční svátky nebývají pro záchranáře žádný med, a když už jsou za námi, čeká nás krušná noc jménem silvestr. „Tady bychom rádi vzkázali všem, aby na sebe byli opatrní, zejména v souvislosti se zábavní pyrotechnikou. Spousta případů totiž končí, nebo spíše začíná naším výjezdem k popáleninám v lepším případě, v horším případě k otevřeným ranám a na ten nejhorší radši pomýšlet ani nebudeme," upozornila Bakurová.

S alkoholem opatrně

Záchranka dále nabádá veřejnost k menší míře alkoholu o poslední noci roku 2014.

„Nezapomeňte na to, aby požití alkoholu odpovídalo té menší míře a bylo prokládáno jídlem a pitím nealkoholických nápojů. Pokud se totiž vyhnete té horší variantě, která představuje různě závažné úrazy v souvislosti s hladinou alkoholu v krvi, nemusíte se vyhnout noci na naší protialkoholní záchytné stanici, což určitě není vaše představa o příjemném silvestru," vysvětluje mluvčí záchranky. Ta apeluje i na zdravý rozum a upozorňuje na současné počasí.

„Řidiči by si měli uvědomit, zda je výhodnější ušetřit pár minut a riskovat nepřiměřenou jízdu, nebo dojet zdraví. Chodci by měli volit vhodnou obuv, chodit opatrně a na přechodech myslet na to, že brzdná dráha vozidla v těchto podmínkách může být delší, než se zdá. Chodci a také cyklisté by měli zvolit takové oblečení a doplňky, aby byli co nejvíce nepřehlédnutelní," upozorňuje Bakurová.

Pusťte sanitku

Poslední prosba od zdravotnické záchranné služby se týká ohleduplnosti na silnicích k projíždějícím sanitkám.

„Jde sice o přání celoroční, ale v těchto podmínkách pro nás o to důležitější. Když projíždí záchranářské auto, není potřeba jednat unáhleně. Stačí jen zajet ke straně, tak aby měla záchranka prostor k průjezdu. Není úplně moudré zcela zastavit, protože jí tím můžete cestu naopak zablokovat nebo to mohou udělat auta za vámi, která už nemají kam uhnout. Stačí pomalu a plynule jet u krajnice. Naši řidiči jsou profíci a dokáží si s lecčíms poradit," vysvětluje mluvčí záchranky.

Je totiž potřeba si uvědomit, že jsou to ti, kteří se potřebují rychle dostat k pacientovi, a je potřeba jim už tak nesnadnou situaci alespoň trochu usnadnit. „Je to malé gesto ze strany řidiče, které může znamenat rozhodné vteřiny pro pacienta," ukončila Bakurová.