Jako svoji pátou publikaci ji vydá místní autor Jaroslav Fikar. Kniha navazuje na předcházející tituly Karlovarská předměstí 1 a 2, Karlovarské rodiny a Karlovarský patriot, který vyšel na sklonku loňského roku.

Po knihách o historii karlovarských předměstí a časů lázeňského šviháka půjde tentokrát o deset příběhů přibližujících osudy osobností města a proměny ulic a domů. Kniha Karlovarské příběhy nabídne známější příběhy, k nimž autor ovšem našel v archivu nové a mnohdy dosud nezveřejněné podrobnosti.

Jako byl příběh zakladatele dynastie hoteliérů Johanna Georga Puppa či neopětované lásky básníka Goetha a Ulriky. 

Ostrov zavedl MHD loni v září.
Některé linky se neosvědčily. Změní se jízdní řády MHD

„Kniha ale obsahuje rovněž málo známé příběhy, jako byla karlovarská svatba generála Vlasova, pozdní láska Gustava Bechera nebo téměř zapomenuté legendy o duchovi karlovarských pramenů a patronce Hygii,“ uvedl Fikar.

Nejpracnější při psaní knihy bylo podle autora hledání dokumentů o utajené svatbě generála Andreje Andrejeviče Vlasova s německou zdravotní sestrou Adelaidou Luisou Elsou Biellenbergrovou.

„Sňatek se konal 13. dubna 1945 v karlovarské vile Margareta a oběd v hotelu Richmond Park. Na začátku pátrání jsem našel úřední zápis v karlovarské knize sňatků pod číslem 102/1945. Pak bylo třeba v německém archivu dohledat údaje o nevěstě, rozené Tietzové, z matriky v Diedenhofenu. Její stopa skončila v obci Reit im Vinkel na německo-rakouském pomezí. Příběh 44letého Vlasova končí jeho zatčením 9. května 1945 na křižovatce u hráze mezi Novým a Hořejším rybníkem ve Lnářích,“ poznamenal autor knihy.

Ilustrační foto
Cech fiakristů dostal na kočáry další šanci

Mezi méně známými osudy nabízí kniha také příběh pozdní lásky 64letého Gustava Bechera a 20leté krásky Crescentie Doile, k níž autor získal mezi badateli i svatební foto. Dopátral se, proč Gustav z dynastie Becherů po dosažení nejvyšší předválečné výroby 530 hektolitrů likéru a získání titulu dvorního dodavatele pro vídeňský císařský dvůr prodal svůj podíl ve firmě cizím lidem. Láska mu zatemnila rozum a všechny životní úspory věnoval na vybudování „hnízdečka lásky“ v Becherově vile. Rozmary mladé manželky při zařizování luxusu však trvaly sedm let. Nakonec ale ve vile žádný z Becherů ani nebydlel. 

„Kniha také líčí, jak se historicky utvářel a měnil vztah místní komunity Čechů a Němců, Čechů a Židů a také Čechů a Rusů. Z fotografií nabídne unikátní foto z vítání německé armády místními Němci na Masaryčce v říjnu 1938,“ popisuje obsah knihy Fikar.

V další kapitole Kult ženy popisuje kniha málo známou profesi podavaček vody u Vřídla, která zanikla v šedesátých letech minulého století.

Kniha ukáže na starých fotografiích proměnu lázeňských promenád Stará a Nová louka, Tržiště, Zámecké, Mlýnské a Tržní kolonády, někdejšího Celního a Kostelního náměstí i Zahradní ulice. Knihu lze objednat mailem: serial.kv@seznam.cz.