Jakým způsobem přidělují Karlovy Vary městské byty, které je potřeba zrekonstruovat? Drží se nových pravidel, která přijalo vedení města na podzim roku 2005, anebo opět dělá výjimky? Jak vyplývá z jednání včerejší rady města, pravidel se vedení magistrátu zjevně nedrží. Důkazem toho je program rady. Ten totiž obsahoval přidělení tří bytů na vlastní náklady pro konkrétní zájemce. Na podzim roku 2005 ale přitom vedení města přijalo opatření, že takové byty půjdou už jedině přes výběrová řízení.
Stalo se tak poté, co redakce Deníku kritizovala, že byt na vlastní náklady přednostně od města získal dvaadvacetiletý synovec náměstkyně Jany Petříkové (ČSSD). „Nově schválené podmínky říkají, že byty na vlastní náklady půjdou do výběrového řízení s lhůtou zveřejnění po dobu šedesáti dnů,“ uvedl náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) 18. října roku 2005 do tehdejších Karlovarských novin. Tehdejší i nynější předseda bytové komise a zastupitel Jaroslav Borka (KSČM) však nyní říká něco zcela jiného. „Situace s byty se mění každým okamžikem. Bytová politika ještě nebyla sestavena, mění se i pravidla pro přidělování bytů,“ tvrdí předseda komise.
Proč v tomto případě nešly tyty tři byty do výběrového řízení, jako se tomu stalo i u osmi bytů na vlastní náklady na začátku roku 2006, Borka odpovídá: „Nevím, zda by to bylo ideální. Výběrové řízení by se táhlo dlouho. Šlo přitom jen o tři byty, tehdy jich bylo osm.“ Borka říká, že jeden byt se například nachází ve Studentské ulici, kde žijí Romové. Právě ten má dostat romská žadatelka.
I další zájemce má být Rom. „Zájemce jsme vybrali ze seznamu o byty, kde je asi devadesát lidí. Brali jsme je tak, jak postupně podávali žádosti,“ vysvětluje. Bytová komise tak upřednostnila romské žadatele. Proč? „Například ve Studentské ulici by asi neromská rodina žít nechtěla,“ dodává předseda bytové komise.