VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarští primáři apelují na veřejnost

KARLOVY VARY - Otevřený dopis primářského sboru karlovarské nemocnice o stavu zdravotnictví v Karlovarském kraji.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Nemocnice Karlovy Vary.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Vážení spoluobčané, zastupitelé měst a obcí, krajští úředníci Karlovarského kraje, okolnosti nás nutí k tomu, abychom opět vyjádřili hluboké znepokojení ze současného stavu a vážné obavy o další vývoj zdravotnictví v našem kraji. Před téměř dvěma roky odsouhlasilo zastupitelstvo kraje “transformaci nemocnic“. Spojilo tím tři bývalé okresní nemocnice do jednoho celku, a vytvořilo z něj novou právní formu (akciovou společnost) s nevhodným názvem „Karlovarská krajská nemocnice, a. s.“ (dále KKN).

Její řízení pak krajská rada svěřila po podivném výběrovém řízení pražské společnosti „Česká zdravotní, a.s.“. Stalo se tak i přes opodstatněné obavy, důrazné, veřejné a opakované výhrady ze stran odborné lékařské veřejnosti a magistrátů dotčených měst.

Nyní již dosáhlo zdravotnictví v kraji takového stupně rozpadu, že v případě dalšího pokračování nesystematického řízení může dojít k ohrožení zdraví a životů nás všech, kteří tu žijeme! Dochází zejména k citelnému personálnímu rozpadu. Odešli již někteří primáři, řada lékařů, v nemocnicích chybí desítky sester a ostatních nelékařských pracovníků! Zbylým zaměstnancům je otevřeně vyhrožováno výpověďmi či odvoláním z funkcí, je jim zakazováno hovořit s médii.

Představenstvem jsou na jedné straně uzavírány pro nemocnice nevýhodné smlouvy, je nakupován předražený materiál, léky, přístroje. Jsou vypracovávány nesmyslné (ale firmám dobře zaplacené) audity na cokoliv.

Na druhé straně byly všem oddělením drasticky a zcela nerealisticky limitovány provozní rozpočty až na 50 % oproti r. 2006 (přitom ale s podmínkou zachování minimálně 90 % výkonnosti). Stále dobře nefungují páteřní nemocniční služby (dodavatelské praní prádla). Neinvestuje se vůbec do chybějících technologií v nemocnici, nekonají se pravidelné servisní prohlídky přístrojů, chybí servisní smlouvy na klíčové přístroje, atd.

Informace o katastrofickém vývoji v našem zdravotnictví jsou zatajovány i většině krajských zastupitelů. O všem neveřejně rozhoduje výhradně rada kraje, a to mnohdy nejasnýmči neurčitým usnesením. Jedním z hlavních důvodů sloučení nemocnic byly slibované obrovské provozní úspory. Podle vyjádření krajských politiků a managerů KKN měly být každým rokem ušetřeny desítky milionů korun. Pravdou ale je, že dnes dochází naopak k obrovskému narůstání dluhů nemocnic. Již nyní dosahuje ztráta KKN, a. s. téměř 50 milionů korun! Znovu tak připomínáme, že právě Nemocnice Karlovy Vary byla (až do doby „transformace v obchodní společnost“) jednou ze 4 nemocnic v ČR, která nikdy v uplynulých 12 letech neměla žádné dluhy a měla vyrovnaný hospodářský výsledek.

Za lživé pokládáme tvrzení Davida Hanzla, že tento obrovský a dále narůstající dluh je způsoben 10% nárůstem mezd zaměstnanců. Je však možné, že se do vysokých mzdových nákladů promítly mzdy manažerů České zdravotní, a. s.

Chaotická koncepce

Konstatujeme, že my, primářský sbor karlovarské nemocnice, jsme se žádným způsobem nepodíleli na vytvoření bizardního dokumentu, nazvaného „Optimalizace zdravotnictví Karlovarského kraje“. Tato „koncepce“ byla zřejmě vytvořena zaměstnanci společnosti „Česká zdravotní“. Poté byla předložena ke schválení radě (dne 17. července 2007) a následující den pak byla hejtmanem Pavlem a radním Mutinským prezentována jen médiím na tiskové konferenci. Za trestuhodnou nedbalost (a dokonce záměr) tedy považujeme to, že odborná lékařská veřejnost se o záměrech rady kraje a schválení této tzv. „optimalizace“ dozvěděla až dodatečně, a to ještě ze sdělovacích prostředků.

Špatní manažeři

K této radou již schválené „koncepci“ máme vážné odborné výhrady. Její realizací dojde v kraji k velmi nerovnoměrnému zatížení nemocnic, a ke zcela chaotickému vývoji. Již nyní např. dochází k rušení některých důležitých oddělení a snižování počtů lůžek (za které však nejsou vytvářeny v předstihu adekvátní náhrady jinde).

Pacienti jsou pak již dnes zcela nesmyslně transportováni sanitními vozy mezi jednotlivými nemocnicemi. Odmítáme také striktně nebezpečné snahy vedení KKN o snížení počtu lékařů v ústavní pohotovostní službě naší nemocnice. Konstatujeme, že kvůli všem těmto neodborným a chybným krokům „manažerů“ České zdravotní dochází už teď ke zhoršování úrovně zdravotní péče.

S velkou lítostí a rozhořčením také musíme konstatovat, že záměrně nejsme zodpovědnými krajskými úředníky, zástupci České zdravotní zváni k odborným diskusím a prezentacím pro média o tolik potřebné reorganizaci zdravotnictví našeho kraje.

Velmi ostře se také distancujeme od nařčení radního Mutinského a předsedy představenstva Hanzla z toho, že odborná lékařská veřejnost tří nemocnic není schopna se navzájem domluvit, spolupracovat a vytvářet tak krajskou koncepci zdravotnictví. Opak je pravdou. Konstatujeme, že největší problémy a nejrůznější komplikace při ošetřování pacientů z celého kraje nám způsobují svými nekompetentními rozhodnutími a lživými výroky právě „manažeři“ České zdravotní a radní.

Situace je vážná!

Vzhledem ke všem výše uvedeným skutečnostem prohlašujeme, že za krátkého působení společnosti „Česká zdravotní“ došlo k dosud nebývalé ekonomické, personální a koncepční krizi v krajském zdravotnictví. Další působení této společnosti může vést k nenapravitelným škodám ve zdravotnictví našeho kraje.

Proto naléhavě žádáme krajské zastupitelstvo, aby na svém jednání 20. září projednalo tyto body:

1/ neprodloužení manažerské smlouvy mezi KK a společností „Česká zdravotní “;
2/ převzetí kompetence rozhodování o KKN, a. s. z Rady KKna Zastupitelstvu KK;
3/ zdůvodnění dluhu (odhadovaná ztráta na konci r. 2007 = 100 milionů Kč/za rok);
4/ předložení řešení k odstranění této závratné ztráty (jež rozhodně není způsobena navýšením mezd pro zdravotnický personál);
5/ zamezení odprodeje dluhu nebo části akcií KKN dalšímu soukromému „strategickému partnerovi“ (nebo samotné České zdravotní, a. s.).

Vážení spoluobčané, apelujeme proto nyní znovu na Vás, zajímejte se o to, co se děje ve zdravotnictví Vašich měst a obcí, Vašeho Karlovarského kraje. Bedlivě sledujte další vývoj v krajském zdravotnictví a ve Vaší nemocnici. Požadujte od Vámi volených zastupitelů osobní záruky za to, že svým jednáním a hlasováním zabezpečí pro Vás kvalitní zdravotní péči. Vyjádřete veřejně své názory a připomínky. Protože situace je nyní opravdu vážná a dříve nebo později se dotkne nás všech!

Primářský sbor Karlovarské krajské nemocnice

Čtěte též:

Vrchní sestry jsou znepokojeny
Karlovarští internisté: Hejtman se nejspíše mýlí
ČLK ke krajskému zdravotnictví
Žák: Nejsme hejno uličníků
Tiskové prohlášení LOK Karlovarského kraje
Hejtman: Ke krajskému zdravotnictví…
Stomatologové mají také co říci…
Primář Kubín: Nepíši poplašnou zprávu, ale realitu
Hejtman: Údajný kolaps krajského zdravotnictví je poplašná zpráva

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 28 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK PRO STAVBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK PRO STAVBY, Kontakt: pí Klapilová Lucie, tel.: 604995754, e-mail: dispecink@recyklace-touzim.cz, Potřebujeme zdatné muže k bagru a do výkopu.. Pracoviště: Recyklace toužim s.r.o., Plzeňská, č.p. 324, 364 01 Toužim. Informace: Lucie Klapilová, +420 725 934 220,604 995 754. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ/Á DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mailem: michaela.krejcova@lindner-group.com, Pracovní doba: 6-14 hod a 14-22 hod, Zaměstnanecké výhody: Zaměstnanecké stravenky, příspěvek na dovolenou a Vánoce.. Pracoviště: Lindner türen - fassaden s r.o. - 001, Karlovarská, č.p. 1415, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Michaela Krejčová, +420 353 105 043. Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 27 000 Kč Odborní fyzioterapeuti pro neurologii FYZIOTERAPEUT/KA V LÁZNÍCH. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FYZIOTERAPEUT/KA V LÁZNÍCH, kontakt: pí Kuchařová Eva, tel.: 702153251, e-mail: nabor@laznejachymov.cz, Pracovní doba PO-PÁ 6:45 - 15:15 hodin, POŽADUJEME:, - VŠ bakalářské, VOŠ v oboru, Osvědčení ve smyslu zákona č. 96/2004 Sb., specializovaná způsobnost, - uživatelská znalost práce na PC , - znalost cizího jazyka vítána - NJ, RJ, - profesionální přístup, komunikativnost, korektní a vstřícné chování a vystupování , - předpoklady pro týmovou spolupráci, - aktivní přístup k práci, - morální a občanská bezúhonnost, - pozice je vhodná i pro absolventy, , NABÍZÍME:, - velmi dobré mzdové ohodnocení, osobní ohodnocení ve výši 5 000 Kč, - náborový příspěvek ve výši 10 000 Kč, - aktivní podpora dalšího vzdělávání a získání erudice, - zázemí a stabilitu silné společnosti, - zajímavou a tvůrčí práci v přátelském kolektivu a příjemné pracovní prostředí, - zaměstnanecké výhody a benefity: 5 týdnů dovolené, výhodné výměnné rekreace, zaměstnanecké stravování, slevy na vstupné do aquacentra, příspěvky na dětské tábory, výhodné mobilní tarify, odměny na dovolenou a Vánoce., - možnost ubytování v pensionu, , DATUM NÁSTUPU: dle domluvy., , V případě zájmu zašlete svůj profesní životopis, motivační dopis a kopie dokladů o dosaženém vzdělání na adresu personálního oddělení nebo na email: nabor@laznejachymov.cz, nebo kontaktujte personalistku Evu Kuchařovou na telefonním čísle: 702 153 251.. Pracoviště: Léčebné lázně jáchymov a. s. - 000, T. G. Masaryka, č.p. 415, 362 51 Jáchymov. Informace: Eva Kuchařová, +420 702 153 251. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 22 000 Kč Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení PROVOZNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ, Kontakt: p. Horáček, tel.: 603 528 382, e-mail: spapodjavory@gmail.com, Praxe v oboru. Základní znalost AJ/NJ - není nutná.. Pracoviště: Spa pod javory s.r.o., 362 25 Nová Role. Informace: Horáček, +420 603 528 382.

Oslava 150. výročí loketských hasičů byla poslední akcí kulturního léta v přírodním divadle pod hradem.

Kulturní léto v Lokti bylo nejnabitější za celých 19 let

Fotbalisté Stružné (v modrém) dosáhli na velmi cennou výhru 3:2 ve šlágru kola s Kyselkou (v oran
14

Šlágr? Góly, karty, záchranky

Bez prohry stále Dalovice a Kolová

Karlovarsko - Spanilá jízda okresním přeborem Karlovarska v podání dalovické Čechie a kolovského Ajaxu i nadále pokračuje.

Nedostatkové profese ubytuje samotné město

Cheb - Sehnat v Chebu kvalitní a cenově dostupné bydlení je čím dál složitější. I proto nechalo město zrekonstruovat bývalé vysokoškolské koleje.

Hurricani schytali krutý výprask

Karlovy Vary - Na první domácí výhru si florbalisté FB Hurrican Karlovy Vary ještě musí v I. lize mužů počkat. O víkendu totiž dostali pořádnou lekci z produktivity od pražských Black Angels, kteří si odvezli vysokou výhru 9:3.

Utkání roku je zde. Sokolov vyzve ostravský Baník

Sokolov - Den D, hodina H. Fotbalisté Baníku Sokolov dnes od 16 hodin nastoupí ve třetím kole českého poháru doma proti Baníku Ostrava.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT