Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor Petr Kulhánek: Chci městu zpět vrátit jeho tvář

Karlovy Vary – O tom, proč vstoupil do politiky, co tomu říká jeho rodina a jaké budou jeho první kroky ve funkci, hovoříme s prvním mužem Karlových Varů.

15.11.2010
SDÍLEJ:

Plná hlava starostí. To čeká ve funkci nového primátora Karlových Varů Petra Kulhánka (Karlovarská občanská alternativa).Foto: Archiv

Sledovat Petra Kulhánka, po uplynulé čtyři roky opozičního zastupitele v karlovarském zastupitelstvu, bylo jako nahlížet do budoucnosti. Jeho precizní, nekompromisní a vždy profesionální námitky k palčivým karlovarským problémům města téměř zvedaly bývalou koalici ODS a ČSSD ze židlí. On ale zachovával klid. Rozčilení dal najevo pouze v zákulisí, ale i tam se vždy ovládal. Emocionální výbuchy jsou mu cizí. Nejdříve myslet, pak jednat, a nenechat se vyvést z míry. Tím zaujal, v tom pokračoval a jím vedená Karlovarská občanská alternativa nakonec zvítězila v komunálních volbách. S ALTERNATIVOU, TOP 09 a hnutím O co jim jde?! poté utvořila koalici K20. Ta poté s dvaceti mandáty získala v karlovarském osmatřicetičlenném zastupitelstvu křehkou většinu.

A sám Petr Kulhánek? Byl zvolen karlovarským primátorem. Jeho vlastnosti? Drží slovo. Neslibuje nic, co nemůže splnit. Má rád humor a především umí naslouchat. Bez druhé strany závěry nedělá. Ale není to Mirek Dušín. Pokud chce, zaútočí. Inteligentně, ovšem rázně.
Devětatřicetiletý Petr Kulhánek je od sametové revoluce devátým karlovarským primátorem.

Kdy jste si vlastně řekl, že půjdete do politiky? A proč?
To bylo v roce 2006. Tehdy, půldruhého měsíce před komunálními volbami, jsme s Pavlem Žemličkou založili Karlovarskou občanskou alternativu. Založili proto, že už nás unavovalo nadávat na to, co se nám nelíbí, pouze v hospodě. Ten impuls byl jasný. Vyburcovala nás místní vláda, lépe řečeno nevláda, začala nás omezovat v osobním nebo profesním životě. Tak jsme si řekli, že by bylo dobré zkusit s tím něco udělat. A narovnat ty poměry, které jsme tehdy vnímali tak, že nejsou v pořádku.

V zastupitelstvu jste po volbách před čtyřmi lety získali tři mandáty. Jaké byly vaše první dojmy?
V momentě, kdy jsme se v roce 2006 jako Karlovarská občanská alternativa do zastupitelstva dostali, tak vše předčilo naše očekávání. Pracovali jsme v opozici, přestože jsme nelibě nesli, že ODS už tehdy mohla podle výsledků voleb pohodlně utvořit pravicovou koalici. Upřednostnili ale širokou koalici s ČSSD. Karlovarská občanská alternativa dosáhla na osm procent, tedy na tři mandáty, to byl začátek. Začali jsme pracovat. Naše pravomoci byly velmi omezené, nebo téměř žádné, ale přidávali se k nám lidé, kteří vnímali problémy ve městě jako my a chtěli je změnit. KOA se snažila vynášet věci na světlo, ale zároveň říkala, jak by to mělo fungovat, kdyby se používala logika a selský rozum. Spoustu věcí se podařilo vynést na světlo a nezůstaly v tichosti administrativních kanálů, a byť se toho málo podařilo změnit, alespoň se vědělo, že se tady děje něco strašně špatného. Myslím obecně, v konkrétnostech a po celé čtyři roky. Vládnoucí koalici ODS a ČSSD jsme skutečně vnímali jako vládu z pozice síly, která měla nulovou sebereflexi. Její chyby spočívaly jednak v některých silou prosazených, ale sporných rozhodnutích, ale také v tom, že neuměla argumentovat a své kroky obhájit.

Vaše opoziční práce může sloužit jako učebnicová metoda dalším politickým hnutím. Na jednání zastupitelstva jste přicházeli připraveni, hodně času jste věnovali studiu materiálů, nic jste neponechali náhodě. Mluvit jste ale téměř nesměli, a když prošel některý váš protinávrh, a že jich v tom výčtu podaných bylo skutečně málo, pak jste tomu téměř nevěřili.
Ano. Některé naše návrhy prošly, ale většina z nich byla podle koalice špatná. Bylo to od nás, a proto nepřijatelné. Často nám tváří v tvář lidé z koalice ODS a ČSSD říkali: to je jasné, to má logiku, podpoříme vás. Vždy pak ale převážilo to stranické hledisko, jde to od opozice, a je tedy nutné zazdít všechno, ať je to cokoliv.

Přebíráte město. Čeho se chcete vyvarovat?
Ty čtyři roky byly pro nás strašně odstrašující příklad způsobu vlády věcí veřejných. A vlastně na nás by to mělo působit tak, že takhle se nikdy nebudeme chovat.

Opravdu ne?
To je koneckonců zřejmé z toho, jakým způsobem je koncipovaná koaliční smlouva K20. Z jejího textu je zřejmé, že chceme spolupracovat se všemi, kteří o to budou mít zájem, a kontrolní mechanismy a místa v komisích nabízíme opozici, aby tam mohla mít lidi a mohla se k tomu vyjadřovat. Měla by to být diskuze, a ne diktát: takhle to chceme a takhle to bude. Toho, co bylo, bychom se chtěli vyvarovat.

Jako primátor jste si toho na sebe vzal hodně. Už dnes se mezi lidmi žertuje, že budete jedním z mála prvních mužů města, který bude pracovat, a ne jezdit po světě… Zvládnete to?
V tom sloupci, co bude mít primátor na starosti, je toho hodně, ale přibyla pouze jedna základní oblast, a to je lázeňství a cestovní ruch. Všechno ostatní už tam bylo. Lázeňství a cestovní ruch ale nemůžou být popelkou. Je to priorita a zároveň primární zdroj bohatství tohoto města a tak bychom se k tomu měli chovat. Třeba tím, že tento resort bude mít pod sebou nejvyšší zastupitel tohoto města.

Velmi jste zúžili vedení města, ze čtyř náměstků jsou dva. Budou na ten objem práce stačit?
Já to beru z toho opačného konce, tedy že primátor a dva náměstci už tomuto městu vládli. A bylo to naprosto v pořádku a fungovalo to. Co se pak odehrálo v několika volebních obdobích, kdy se aparát uměle rozšiřoval, to byla reakce na to, že poziční subjekty měly své požadavky a ty bylo nutné uspokojit. My jsme se domluvili na útlé formě vedení města, která bude efektivní a funkční.

Budete mít svůj poradní orgán primátora?
Je předčasné říci, že ne. Bude to záviset na finální podobě komisí a výborů. Kolik jich bude a jak budou fungovat. Znovu se vracím k lázeňství a cestovnímu ruchu. Tam dosud vůbec nefungovala komunikace s vnějším okolím. To znamená, že má představa je taková, že skvěle může fungovat i poradní orgán primátora. Nabídky mám, město to nebude stát ani korunu. Bude to skupina zaměřená na vývoj strategie a fungování cestovního ruchu. Zájem mají lidé, kteří mají k tomuměstu nejblíže, a pro mě to může být nedocenitelný zdroj informací pro další rozhodování. Jejich nadšení a chuť pracovat mě téměř uzemnily. Je to modelový případ, jak to může fungovat s minimem finančních prostředků.

Jak vaši politickou kariéru vnímá vaše rodina? Příliš času na ni zřejmě nyní nemáte.
Jsem ženatý sedm let. A s tím, že mě vidí málo, nesouhlasím. Přestože jsem byl a jsem stále v politice aktivní, pořád jsem neopustil svou hlavní prioritu, a tou je rodina. Moje žena, mé dvě děti, moje rodina. A jakýkoliv zásah do tohoto by byl zásah proti mně. Vůbec si navíc nemyslím, že v této funkci na ni budu mít málo času. Pokud se mi podaří přesunoutmé aktivity, hospodařit s časovým fondem, můj čas pro rodinu bude dostačující a i výrazně vyšší.

Mluvíte s manželkou o politice, o tom, co se ve městě děje?
Smíšené pocity, to byl obrázek u nás po volbách. Na jednu stranu radost z toho, že se něco pozitivního děje pro toto město, a obavy z budoucnosti. Právě kvůli tomu času pro rodinu. Když ale manželka sledovala volební výsledky, pak mě do toho vtáhla i ona sama. Aniž bych se snažil. Cením si toho, že je se mnou na jedné lodi. Zajímá ji to. A já ji přesvědčuji, že ať budu dělat cokoliv, rodiny se to nedotkne. A na tom budu trvat, i kdyby všechno ostatní mělo jít do háje. To říkám naprosto otevřeně.

Jste z rodiny politiků. Otec osm let náměstkem, senátorem… Radíte se s otcem?
Radíme se, to je jasné. Smýšlení s tátou máme úplně stejné. Pokud se přeme, pak jsou to věci, jak té dané věci dosáhnout. Já nemám předpojatost k ODS nebo k jejím idejím, byl jsem její volič. Ale stále opakuji, že to, co se tady odehrává, nemá s původní ODS nic společného. ODS je v Karlových Varech jenom značka. Bez obsahu.

Co na váš profesní vzestup říká vaše maminka?
Vydavatelství Promenáda založila v roce 1992. Pak jsem vedení převzal já. Nyní přišla s naprosto jasnou nabídkou, že jde zpět. Velmi si toho cením. Rozumíme si, dohadujeme se pouze o věcech, které nejsou zásadní. Naše spolupráce je naprosto perfektní. Vůbec si myslím, že je hodně málo lidí, s nimiž bych nedokázal vyjít nebo se dostal do konfliktu.

V Karlových Varech jste se zjevil v roce 2000 zčistajasna. Kde jste byl?
V roce 1997 jsem promoval na Vysoké škole ekonomické. Během studia jsem absolvoval dva studijní pobyty v USA a Austrálii, studoval jazyk a ekonomii. Pak jsem dva roky pracoval v Česku v soukromé firmě a tam mě doslova zkušenosti profackovaly. Nikdy jsem nechtěl z Karlových Varů odejít nadobro, proto jsem se vrátil a od mámy jsem převzal firmu.

Byl jste také generálním tajemníkem Federace novinářů v cestovním ruchu. To už neplatí?
Před rokem jsem tuto funkci předal. Nechtěl jsem si nic nechat přerůst před hlavu. Firma se rozvíjela a k tomu se připojila má politická angažovanost. To nešlo skloubit.

A krédo do budoucích dnů?
Krédo je klišé. Ale když na tom trváte, tak snad sám neztratit tvář a naopak tvář dát tomuto městu.

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
15.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení