Podle asociace už pouze to, že karlovarský primátor v případě záchrany zpustlého areálu jenom naznačí, že pracuje za žold konkurenčního nápojářského podniku, je šokující.

Buď jde o informační šum, nebo jenom o odlišný názor. V každém případě boj o zdevastované lázně Kyselka přitvrzuje.

Tentokrát Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky (ASORKD) doslova rozlítila slova karlovarského primátora Kulhánka, který v korespondenci s občany, již má ASORKD i Karlovarský deník k dispozici, uvedl: „Sám fandím tomu, aby i okolí Karlových Varů bylo co nejkrásnější. Nevidím však způsob, jak tomu napomoci kriminalizací společnosti Karlovarské minerální vody.“

Asociace památkářů, která se snaží chátrající lázně Kyselka od současných majitelů, tedy od společnosti C.T.S. Duo a Karlovarských minerálních vod (KMV), získat darem, primátora Kulhánka za toto vyjádření ostře kritizuje. Primátorova slova si totiž vyložila tak, že on si myslí, že boj za záchranu lázní Kyselka by mohl být bojem producentů nápojů.

„Čekali jsme, odkud a kdy to přijde. Že to přijde přímo z magistrátu, a dokonce od samotného primátora, to nás naprosto šokovalo. Primátor Petr Kulhánek náš boj za záchranu lázní Kyselka dává do souvislosti boje nápojářských firem. Z jeho vyjádření plyne, že pracujeme za žold konkurentů KMV a cílem je diskreditace tohoto gigantu, každoročně generujícího stamilionové zisky. Což je nehorázné,“ uvedl Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.
A okamžitě vrací úder.

„Upozorňujeme na alarmující stav sídla KMV v centru Karlových Varů. To panu primátorovi nevadí? Kolikrát ve své funkci vyzval KMV, aby přestaly svým nezájmem o vlastní majetek hyzdit tvář věhlasného lázeňského města?“ zdůrazňuje Kadrman.

Podle asociace památkářů, která iniciovala petici na záchranu lázní Kyselka, již podepsaly tisíce lidí, primátor ještě přilil olej do ohně dalšími slovy.
Ve svém e-mailu z 29. srpna uvedl: „Věřím, že ani většině z oněch statisíců lidí, kteří petici podepsali, nejde ani tak o to, poškozovat značku Mattoni, jako o obnovu lázní v Kyselce. Rád bych věřil, že podstatou kampaně za záchranu lázní snad není konkurenční boj producentů nápojů a snaha diskreditovat jednoho z nich, jak by se mohlo na první pohled zdát.“

Podle asociace už pouze to, že karlovarský primátor v případě záchrany lázní Kyselka jenom naznačí, že pracuje za žold konkurenčního nápojářského podniku, je šokující.

„Nechápeme, co se stalo. Je to první politik, který se otevřeně v této kauze zastává KMV,“ prohlásil Kadrman, podle něhož v primátorovi asociace ztrácí významného partnera pro myšlenku záchrany kulturního dědictví v Kyselce.

Primátor: Jde o špatný výklad toho, co jsem skutečně řekl

Karlovarský primátor Petr Kulhánek je reakcí Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky (ASORKD) udiven a kritiku za své výroky naprosto odmítá. „Je to špatný výklad toho, co jsem řekl. Nemyslel jsem tím vůbec nic špatného, a pokud v mém vyjádření někdo hledá jinotaje, je mi to líto. Se společností Karlovarské minerální vody jednaly Karlovy Vary vždy ve věcné rovině a emoce nepatří ani do snahy o záchranu lázní v Kyselce,“ zdůraznil.

Podle primátora jde o vytržení jeho slov z kontextu odpovědi na kritiku jednoho z občanů města, že Karlovy Vary kvůli lázním Kyselka nebojkotují značku Mattoni.

„Město Karlovy Vary má již mnoho let smlouvu s akciovou společností Karlovarské minerální vody o reklamě, v rámci níž prezentuje regionální výrobek - minerální vody. Nedomnívám se, že taková spolupráce je chybou, podobně prezentujeme i další produkci, například karlovarský porcelán nebo křišťál Moser,“ zopakoval primátor text odpovědi. Dodal, že ihned po svém nástupu do funkce se také zajímal o opuštěný areál Karlovarských minerálních vod v Karlových Varech. „Tato firma zde připravuje revitalizaci celého území. Na tom jsme se domluvili,“ řekl.

Zdůraznil, že k celé věci je třeba přistupovat racionálně a spor nelze vidět jen černobíle. „Zasahuje do něj spousta aspektů. Uvedl jsem, že v momentě, kdy bude potřeba při záchraně areálu lázní v Kyselce součinnost města a pomoc bude účelná, jsme připraveni. Ale je potřeba postupovat bez emocí,“ dodal.