VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor Kulhánek: Jdeme krok za krokem

Karlovy Vary - Rozhovor s primátorem na aktuální karlovarská témata

21.5.2011
SDÍLEJ:

Karlovarský primátor Petr Kulhánek na kolonáděFoto: Deník/ Petr Urban

O primátoru Petru Kulhánkovi je všeobecně známo, že si svůj čas dokáže precizně rozvrhnout a zorganizovat. Na rozhovor nám poskytl hodinu, ale i tu dokázal dvakrát využít. Kromě odpovědí stačil poobědvat, rozesmát se a zažertovat. Emoce mu nejsou cizí, ale vztekat se, to není jeho parketa. Svým klidem spíše vytáčí. To ostatně dokázal při únavné rozpravě na minulém zastupitelstvu, kdy na něj i jeho náměstky útočila opozice tři a půl hodiny. Klidně naslouchal a po půldruhé hodině si odešel koupit chlebíček. A poslouchal dál. Opoziční zastupitelé znervózněli, úředníci zesinali. Přestávka na oběd se nenávratně vzdalovala. Stejně jako chladl primátorův oběd, na který při odpovědích zapomínal.

Na posledním zastupitelstvu bylo zcela jednoznačné, že opozice buď začala více pracovat, nebo se na jednání umí dobře připravit. Poprvé jste byl, kromě náměstka Jiřího Kotka, kritizován vy, konkrétně například za odvolání vedoucího odboru kultury a lázeňství Mariana Odleváka, protože prý odhalil machinace v Infocentru. Opozice se pustila i do náměstka Jiřího Klsáka. Byla to smršť. Jak jste to vnímal?

Ano, byla to smršť. Přece jenom soustředit se dvanáct a půl hodiny, po které zastupitelstvo trvalo, je poměrně náročný úkol. Já jsem během toho dne zjistil, že je velmi důležité vychytávat pouze ty příspěvky, které mají reálnou podstatu. Neříkám, že tam nebyly. Byly. Ale to co tam mnohdy zaznívalo, a konkrétně na mou hlavu, mi mnohdy přišlo spíše jako účelová obhajoba Mariana Odleváka, jehož postihla organizační změna. Ale nikoliv proto, že by on v ten daný okamžik přišel na něco, co bylo před lety špatně, ale byla to záminka k tomu, aby si vybudoval nějakou pozici obrany a konec konců se mu to i povedlo. Dostal se do role muže, který na něco upozornil a na základě toho mu byl zrušen odbor. Ale pokud se člověk podívá na časový sled událostí, tak musím znovu zopakovat, že organizační změna se připravovala od ledna. V momentě, kdy mi pan Odlevák přinesl interní sdělení o Infocentru, tak organizační změna byla hotová a už ji měl k projednávání tajemník s odbory. Marian Odlevák se zřejmě tuto organizační změnu dozvěděl, protože nějaká informace ven unikla a na základě toho si zřejmě řekl, aha, tady pozor¨, tady já se musím bránit.


Diskuze k jednáním bodů z rady byla dlouhá, únavná a vysilující. Byla oprávněná?

Diskuze k jednáním rady? Ten bod měl tři a půl hodiny. Opoziční zastupitelé si vytahovali body a otvírali je v takové šíři, že to tam ani nepatřilo. Nehledě na to, že všichni zastupitelé mají přístup k materiálům rady a také mají přístup do rady a politické kluby mají na radě vždy svého zástupce. To znamená, že je to strategie opoziční práce. Opozice se nás snaží nějakým způsobem, klidně to nazvu obstrukčním chováním, brzdit. Ale já bych marně pátral v paměti po nějaké závažné věci, která tam zazněla, možná kromě Infocentra, nebo po nějakých závažných obviněních. Byla to vesměs konstatování a dotazy typu zastavili jste rozvoj města.

U toho se zastavme. Opozice tvrdí, že přešlapujete na místě, žijete z podstaty a nemáte žádnou vizi. Co na to říkáte?

Jdeme krok za krokem. Věci, které jsou v běhu, se musejí dokončit, protože tam jsou termíny. To znamená bazén, centrum zdraví a bezpečí, hala pro míčové sporty. To jsou ty nedokončené a nejbližší akce. A pak jsou to rekonstrukce, zejména ulic. Vypadla sice oprava ulice Závodu míru, ale to vůbec neznamená, že spadla pod stůl. To chceme udělat, jenom se nám to časově posunulo. Samozřejmě budeme realizovat další rozvojové projekty města, ovšem ve chvíli, kdy budeme mít současnou městskou infrastrukturu nějakým způsobem upravenou a funkční. Opravit celoplošně komunikace a chodníky je pro nás úkol v rozpočtu pro rok 2012. Do těchto oprav chceme dát daleko masivnější finanční prostředky. Není opraven Zámecký Vrch, Moravská, Sadová a Zahradní, to jsou ulice na kompletní rekonstrukci. A teď se ptám, a to i občanů. Co je pro ně prioritnější? Vymýšlet nějaké projekty, které jsou v podstatě nadstavbou a zvyšují životní úroveň, nebo nejprve opravit to, co je rozbité, nefunkční a dát to do pořádku? Já si myslím, že to druhé.

Nejsou to tedy pouze vzdušné zámky, do nichž vás opozice žene? Co je tedy pro vás prioritní?

Budu se opakovat. V letošním rozpočtu je to minimálně oprava a zateplení školek, ovšem poměrně masivní. A jsme znovu u investic do infrastruktury. Obnova veřejného osvětlení a tak dále. Já stále Karlovy Vary beru tak, že jsou především lázeňským městem. A když nebudou dostatečně atraktivní lázeňskou a turistickou destinací, tak prostě tady nemáme co dělat. To je přece ten hlavní byznys, který toto město provozuje. A pokud pro tento byznys nevytvoříme adekvátní podmínky, tedy jak město bude primárně vypadat hlavně ve své nejreprezentativnější části, tak na nějaký jiný rozvoj můžeme zapomenout. Protože pokud se tady nebude zvyšovat standard služeb, a tím pádem návštěvnost, pak tady pro lidi nebude zaměstnání. Lázeňství je největším zaměstnavatelem ve městě a jsou na něj navázány sekundární a terciální služby a pokud se tomu nebudeme věnovat v dostatečné míře, pak na rozvoj opravdu můžeme zapomenout. Je pravda, že v minulých letech se do projektů nalilo 420 milionů. To je ohromné množství peněz, které město částečně změní, a nebudu hodnotit jak. Ale toto tempo nejde držet pořád. Podívejme se také na to, jak se město za poslední roky zaúvěrovalo. Mohli bychom v tom pokračovat, ale jenom s tou vizí, že za dva tři roky nám ty peníze dojdou. Já v tento moment proto raději půjdu tím skromnějším způsobem, abych se pokud možno dostal z červených čísel do nuly a tomu uzpůsobím investiční aktivity. A ty nemohou a ani nebudou mohutné. Vize i energii na další projekty ale máme. Ale něco jiného je jednání o Dolním nádraží, kde máme možnost dosáhnout toho, že si nastavíme naše podmínky a pokud investor bude souhlasit, tak to město nebude stát nic nebo velmi málo.

Opozice tedy na zastupitelstvu předvádí rétorická cvičení?

Ale jistě. Pořád vycházím z toho, že zasedání zastupitelstva je pracovní jednání, na němž osobně nemám potřebu prezentovat se.

Nezměníte tedy jednací řád? Neomezíte debatu na tři minuty, jako to bylo? Někteří zastupitelé mluví i půl hodiny v kuse.

Jednací řád nezměníme. Někteří zastupitelé mluví dlouze, ale je to určitá daň demokracii. Já jsem přesvědčen o tom, že čas velmi rychle ukáže, že ta naše volba byla dobrá. Stejně jako vnímám některé řečníky, že zesměšňují sami sebe. V momentě, kdy jsou přenosy zastupitelstva on-line na internetu, tak zastupitelé budou mít asi také zpětnou vazbu na své chování. Myslíte, že tam budou exhibovat takhle věčně? Ať vystupují, ale věcně. My možná působíme jako pouzí posluchači, ale to je zákon akce a reakce. Pokud bychom reagovali na některé příspěvky, čeho se dočkáme? Do diskuze naskáče osm až deset dalších lidí, aby mohli reagovat na naše odpovědi a bude pak zastupitelstvo dobře pracovat? Nebude.

A myslíte si, že nyní pracuje dobře?

Myslím, že ano, ale objem práce, který se zvládne za dvanáct a půl hodiny, zase takový efekt nemá. To by mělo být za dvě hodiny hotové. Takže co se týče výstupů, tak pracuje dobře, protože téměř všechno projde. A kolik bodů prochází s pouhými dvaceti hlasy K20? Ten počet je minimální. Pro většinu bodů zvedne ruku osmadvacet až třicet zastupitelů. Zastupitelstvo je funkční, ale bavit se o efektivitě práce, tak to bych si opravdu netroufl.

Opozice si stěžuje, že s ní nic neprojednáváte, že s ní nekomunikujete, s ničím ji neseznamujete. Co vy na to?

Tak jo. Srovnejme si ta dvě období. V minulosti opozice byla zastoupená jedním člověkem ve finančním výboru a to zřejmě ještě omylem. To jsem byl já. A to bylo všechno. Na cokoliv jsme se na zastupitelstvu ptali, nic. Cokoliv jsme chtěli na radnici otvírat, naprostý nezájem. Takže se přenesme do doby o pár let později. Ve všech komisích mají zastoupení všechny politické subjekty, výbory, poradní orgány zastupitelstva, to samé. Veškeré zásadní dokumenty, a teď se bavím o rozpočtu, byly od nulté verze dávány k dispozici opozici k připomínkování. Rady města jsou přístupné. Opoziční zastupitelé vznášejí podněty, diskutují, nikdo je nikdy neutnul. Tak já už nevím, jak vypadá lepší komunikace. Nehledě na to, že kdokoliv se mnou vejde v kontakt, ať je to ODS, ČSSD nebo KSČM, tak si naprosto všechno naprosto normálně vyříkáme.

S kým se koalici K20 z opozičních stran nejlépe spolupracuje?

To takhle nelze říct. To není jeden subjekt, spolupracujeme s jednotlivými lidmi, kteří se drží jádra věci a drží problémy ve věcné rovině. Ne v osobní. A takových je hodně. A s těmi se v podstatě můžeme domlouvat a diskutovat o všem možném.

Největší spory má opozice s náměstkem Jiřím Kotkem. Ten byl na posledním zastupitelstvu odvoláván dvakrát. Jak to vnímáte?

Ano, Jiří Kotek byl od začátku vzniku této koalice nejsnazším terčem. A konec konců nejvíc lidí na něj mělo svým způsobem spadeno za jeho razantní chování v opozici. Potom se ukázalo, že byť je to na něj mířeno velmi intenzivně, účinek není valný. Na naší straně byla určitě chyba ta, že Jiří Kotek reagoval tak, jak reagoval, respektive nereagoval. Na druhou stranu právě jeho způsob komunikace s námi, ale také na zastupitelstvu jsme řešili při našem vnitrostranickém jednání. Mohla jste si všimnout, že na posledním zastupitelstvu se Jiří Kotek choval už úplně jinak. Nebylo žádné arogantní obracení očí v sloup a odcházení, prostě byla to jen reakce na námitky a připomínky. Tedy pokud byly věcné. A on věcně odpovídal.

Na čí popud? Naléhala na něj Karlovarská občanská alternativa?

Ano, ale stejný názor měla TOP09 i O co jim jde. A je to obrovský posun. Nicméně opozice to poznala a teď se snáší kritika na nás všechny. Je to rétorika a důsledek toho, že opozice do tohoto modelu šla s tím, že má velmi omezenou životnost. Nejprve se říkalo, že K20 vydrží několik týdnů, pak několik měsíců. Když poznala, že koalice je funkční a že co potřebuje, aby se na zastupitelstvu projednalo a schválilo, se na zastupitelstvu projedná a schválí, najednou má pocit, vlastně ne pocit, to mám potvrzené, že se jí v opozici nelíbí, má strach, že tam bude déle než je nezbytně nutné. To logicky znamená, že pokud jedna zbraň není účinná, tak se hledá jiná a silnější. Pokud se tedy dříve snášela kritika pouze na hlavu náměstka Kotka, tak se nyní bude snášet i na primátora a dalšího náměstka. Opoziční zastupitelé si celkem promyšleně dokáží vytáhnout kauzy z jednání rady, které, když se dobře podají, mohou vypadat i velmi konfliktně. Ale je to stále jenom taktika.

Došlo ale k paradoxu. Kritizují vás zastupitelé, které jste jako opozice kritizovali vy. A vy se nebráníte.

Nikdy jsme nešli do toho, že bychom se opozičním zastupitelům snažili nějak výrazně omlátit o hlavu například oněch 260 milionů, které jsme měli zaplatit za chyby bytového družstva ve Staré Roli. Ano, padlo, že jsme to zdědili. Ale to bylo vše. Nevynakládáme energii na to abychom se snažili někoho chytit za flígr a křičet to je on, ten to udělal. Prostě to je věc z roku 2004. Zažehlili jsme následky a co s ní dál? Pomůže nám, že obviníme minulé zastupitelstvo, že se něčeho dopustilo? Ne, v ničem.

O vás se vůbec říká, že chcete udělat tlustou čáru a nevracet se ke kauzám z minula.

To přece vůbec není pravda. Od začátku jsem říkal, pojďme otevírat staré kauzy, pokud zjistíme, že můžeme napravit stav věcí. Pokud ale zjistíme, že byť se stala nějaká špatná věc, ale prostě je to neprůchozí a promlčené a vyplývá z toho deset let soudních sporů, tak prostě do toho z logiky věci nepůjdu. Čemu si tím pomůžu? Rešerše těchto kauz děláme a chceme na tu věc získat co nejobjektivnější pohled. Ano, pokud zjistíme, že tehdy se stala chyba a tu lze napadnout a napravit a městu z toho poplynou benefity, pak si můžeme říci ano. Pokud jsou rizika minimální a je šance ten stav napravit, pak do toho pojďme. Odmítal jsem ale od začátku jít do toho bezhlavě. Byl by to zmatek, spousta soudních sporů a některé lidi bychom třeba i neprávem obvinili. Tudy cesta nevede.

Je koalice K20 schopna a ochotna dál spolupracovat? O vašich střetech s náměstkem Kotkem už hovoří celé město.

V koalici nikdy nebyl rozpor v tom, co chceme. Rozpor byl vždy v tom, jak toho dosáhnout. Hlavní důvod, proč jsme se do sebe pustili, je to, že Jiří Kotek je příliš razantní a já jsem možná příliš umírněný. To znamená, že zatímco já se snažím být za každou cenu pregnantní, Jiří Kotek se snaží být razantní za každou cenu. Myslím, že to byl onen hlavní střet.

Takže jste si na sebe museli nejprve zvyknout?

To za prvé, ale také jsme si museli spoustu věcí vyříkat. Naučit se spolu komunikovat. To, co se odehrálo, tedy určitá vnitrokoaliční krize, je pro nás velmi pozitivní. A muselo to přijít. Jakmile spory krystalizovaly a dostaly se na veřejnost, tak každému, i Jiřímu Kotkovi, mně i všem ostatním došlo, že problém je velmi závažný. A že pokud jej nebudeme řešit, tak skončíme tak rychle, jak jsme začali. A v tom vidím ten největší přínos té, v uvozovkách krize, kdy se obě strany spolu naučily lépe mluvit. Měli jsme všichni stejný cíl, ale mířili jsme k němu každý z jiné strany. A nyní hledáme cestu, kterou můžeme jít všichni společně. Ano, je třeba být razantní, ale zachovat při tom všechna pravidla, slušnost a právní normy. Abychom si sami pod sebou nepodřízli větev.

Je domluva čtyř subjektů sdružených v jednu koalici obtížná?

Ano, to je. Někdy nalezneme konsensus během chviličky, někdy je to náročné.

Co jste říkal kritice opozice, že v radě zasedá řada intelektuálů a jeden baskeťák?

Řekl bych, že je to zemanovina. Má cenu, abych to někomu vyvracel? To je to samé, jako kdybych řekl, že nás kritizuje kominík a opravář rádií. To je přece nedůstojné.

Ale zaznělo to.

Dobře. Tak zatímco oni to prezentují veřejně, tak já si to budu jenom myslet.

Proč se podnikatelé ozývají, že když něco chtějí, nevědí, za kým mají jít? Že nevědí s kým mají jednat?

Existují už desítky setkání s podnikateli, které jsem absolvoval. Ani z jednoho jsem neodcházel s tím, že ten člověk mi nevěří nebo že bychom se neshodli. Ať jsou to stavební firmy, hoteliéři, ať je to v podstatě kdokoliv. Kdo má potřebu se mnou mluvit, mluví se mnou. Ano, od opozice jsme ze začátku slyšeli, jak se vyrovnáme s tím, že podnikatelé se odklánějí od města. Já si toho ale vůbec nejsem vědom. Spolupracovali jsme s nimi při zahájení lázeňské sezony, městské divadlo má také více peněz ze soukromého sektoru a tak dále. Spousta lidí, kteří za mnou byli, mi říkali: „My po vás vůbec nic nechceme. Chceme jenom to, aby, pokud se tady vyhlašují veřejné zakázky, se vyhlašovaly korektně. Ne jako v minulosti, kdy byl uzavřený seznam a s námi se nikdo nebavil. Jde nám o to, abychom se mohli přihlásit,“ to já slyším. Že rozkol mezi městem a podnikateli opozice používá, to je její legitimní zbraň, ale je to mimo. To je přání, ne realita. Opozice by si strašně moc přála, abychom se dostali do izolace, tomu rozumím. Pak bychom neměli oporu v ničem. Ale tak to prostě není. Stále se přesvědčuji o tom, že spousta podnikatelských subjektů vůbec nesleduje to, aby čerpali nějaké nadstandardní výhody, ale stačí jim normální prostředí. Tedy nedeformované a pouze pro několik vyvolených.

TOP09 by údajně přivítala ještě jednoho náměstka. Hovořili jste o tom?

Tahle debata se vede od doby, kdy jsme nastoupili na magistrát. Vyplynulo z ní, že spojení dvou silových resortů pod jednoho náměstka je ohromný balík práce. Ale odmítám kritiku, že první náměstek kontroluje osmdesát procent rozpočtu města. To je nesmysl. Všechna rozhodnutí jdou přes radu. Rada je ten konečný nástroj a když náměstek udělá něco, s čím ostatní radní nesouhlasí, pak to prostě neprojde.

Takže žádný třetí náměstek?

Nemáme to vyřešené, ale není to pod stolem. Mluvíme o tom poměrně intenzivně. Zvažujeme, zda by výhody převážily nad nevýhodami, jestli to není otázka stylu vedení resortů. Já si stále myslím, že je to na manažerském vedení toho daného člověka. On musí dobře delegovat a rozdělovat práci. Nejsem si jistý, že by třetí náměstek přinesl nějakou razantní změnu. Prostě si nemyslím, že těch gescí je na každého náměstka příliš.

Vám klade opozice za vinu, že jste rozprášil odbor lázeňství a cestovního ruchu, což prý je skandální. Zvlášť v Karlových Varech.

Když jsme probírali, a to včetně opozice, jakým způsobem koordinovat lázeňství a cestovní ruch, tak jsme došli k závěru, že musí mít jednoho lídra, jeden styčný bod. Jeden kanál, do něhož budou informace vstupovat a vystupovat. Zatím to fungovalo tak, že v tomto resortu něco dělali dva, něco jeden a něco se nedělalo vůbec, a to nelze.
My jsme nyní pouze převedli prioritní agendu lázeňství a cestovního ruchu na jediného koordinátora a shoda panovala v tom, že by to mělo být Infocentrum. S jasným organizačním schématem a špičkovým manažerem. A to doposud nebylo. Proto ta změna.

Autor: Ivana Kalinová

21.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybrané lokality
10

Doplatek na bydlení v Sokolově končí. Žadatelé půjdou do jiných měst

Ilustrační foto

Surově zbil jiného návštěvníka baru, navíc to nebylo poprvé

Žil u nás bez povolení, policie ho odvezla na záchytku pro cizince

Karlovy Vary - Policisté uskutečnili další pobytové kontroly a ulovili na Chebsku Vietnamce, který tu neměl co dělat.

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Šumava – Dva bratři, Richard a Filip Brožovi ze Železné Rudy, milují Šumavu natolik, že ji chtějí dělat ještě krásnější. Díky nim má nyní 350 lidí z celé republiky na Šumavě svůj strom.

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Karlovy Vary - Muž chtěl odejít bez zaplacení, ale zastavila ho pracovnice ostrahy. Začal jí vulgárně nadávat.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT