Píše se rok 2015. V jaké kondici do tohoto nového roku Karlovy Vary vstupují? Podmínky konce loňského roku nebyly pro město příliš příznivé. Ubývá lázeňských hostů i turistů, město má stále méně obyvatel. Myslíte, že se tento sestupný trend letos podaří zastavit?

Samozřejmě pro to uděláme, co bude možné, situaci sleduji a postupně vyhodnocuji velmi pečlivě. Není ale asi v silách jednoho lázeňského města změnit během roku ekonomiku největšího trhu, ze kterého přijížděla většina lázeňských hostů, nebo krizi mezi dvěma daleko většími zeměmi, než je naše.

Šanci vidím v podpoře nových, začínajících a rostoucích trhů nebo oživení trhů tradičních, především německy hovořících. Přestože o to usilujeme už několik let, vybudovat si nový trh není záležitostí několika měsíců. Naopak přijít o trh zavedený lze díky dění ve světě poměrně rychle.

Je dobré, že opět po delší době rostě německá klientela a cestu do Karlových Varů si ve větší míře nachází klientela z asijských zemí.

Karlovarský magistrát řídí od loňského podzimu nová koalice. Tvoří ji Karlovarská občanská alternativa, která znovu vyhrála komunální volby, s novým hnutím ANO a Karlovaráky. Jaká je s odstupem měsíců vaše spolupráce? Domníváte se, že tato koalice vydrží po celé čtyři roky?

Musím říci, že s novými kolegy se nám daří nacházet společně přijatelná řešení věcí, které s sebou chod města přináší. Čekal jsem složitější diskusi nad rozpočtem 2015, ale shodu jsme našli za vydatné spolupráce Finančního výboru poměrně snadno a z mého pohledu byl zachován důležitý princip vyváženosti.

V roce 2015 nás čeká řada zásadních rozhodovacích procesů územní plán, areál pro seniory, projekty pro nové dotační období a tak dále, kdy se určitě prověří naše schopnost shodnout se ve prospěch rozvoje tohoto města.

S odstupem dvou měsíců od ustavení koalice však musím říci, že nyní nevidím žádný důvod, proč by koaliční spolupráce neměla pokračovat dále. Zcela jistě se dostaneme do názorových střetů, ale nebude to nová zkušenost, znám ji dobře z uplynulých čtyř let.

Na investice nemá město příliš peněz, nicméně… Na co se Karlovaráci mohou těšit? Co jim zpestří život v Karlových Varech?

Už čtvrtý rok za sebou jsme nuceni šetřit. Proto většina investičních prostředků na rok 2015 směřuje do dokončení dvou skupin evropských projektů ve městě, k jejichž realizaci se město zavázalo už před sedmi lety.

Jde především o dokončení areálu okolo KV Areny, tedy výstavbu haly pro míčové sporty, centra zdraví a bezpečí, venkovního bazénu, lávky mezi meandrem a cyklostezkou Ohře a úpravu příjezdu a parkování u meandru to jsou části integrovaného plánu rozvoje města, spolufinancovaného prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad.

Další integrovaný plán se týká území bytové zástavby Staré Role, v něm hodláme dokončit opravy rozsáhlé sítě chodníků, vnitroblok Okružní Karlovarská, celou lokalitu Fibichova Janáčkova a prostranství za Lidovým domem. Budeme také rekonstruovat školské budovy letos to bude mateřská škola Mládežnická, nebo podlahu haly Vřídelní kolonády a mnoho dalších, drobnějších věcí.

V zásobníku máme celou řadu dalších potřebných rekonstrukcí, oprav či novinek, ale k těm můžeme přistoupit teprve podle toho, zda se nám podaří během roku uspořit na realizovaných projektech nebo získat prostředky do městského rozpočtu navíc.

Letos se v květnu pro veřejnost otevře léta chátrající Národní dům, ovšem soukromí investoři se do města příliš nehrnou. Není to škoda?

Je to škoda, nicméně v určitém segmentu jsou Karlovy Vary dokonce přeinvestovány zdá se, že mnoho developerských projektů na výstavbu nových ubytovacích kapacit zeje v tuto chvíli prázdnotou. Ve městě nicméně stále existují místa, která si doslova říkají o jinou investici, jako třeba stará vodárna v Tuhnicích, bývalé policejní budovy v ulici I. P. Pavlova, lokalita bývalé garážové kolonie v Jahodové ulici, Alžbětiny lázně, rozsáhlý areál za dolním nádražím tak zvaný Central Park, areál bývalého pivovaru, solivárny a tak dále.

Je pravda, že jejich příprava často závisí na zpracování nového územního plánu města, což je proces mimořádně náročný na odbornou práci i vypořádávání připomínek. Věříme, že nový územní plán by mohl být schválen do roka, roka a půl.

Stále tvrdím, že zásadním prvkem rozvoje města a vyšší atraktivity pro investory je zrychlení realizace úseků R6 a její co nejrychlejší dokončení. V tomto názoru jsem se při diskusi na toto téma shodl i s ministrem financí Andrejem Babišem, věřím, že stejnou shodu najdu také s novým ministrem dopravy Danem Ťokem.

Letos se také koná jubilejní padesátý ročník mezinárodního filmového festivalu. Chystá město na toto výročí něco výjimečného?

Město každoročně pořádá Festivalový večer města, který se z původně VIP akce přeměnil spíše na kulturní událost pro širokou veřejnost místní i festivalové návštěvníky. V roce 2015 bychom chtěli po 43 letech opět dostat do Karlových Varů český Olympic a maďarskou Omegu, kteří si spolu zahráli na památném koncertě na Rolavě v červnu 1972. Doprovodí je karlovarští symfonici a koncert se odehraje v obnoveném letním kině.

Jistě bude při jubilejním ročníku také ještě těsnější spolupráce s organizátory, kteří podle nastíněných představ chtějí zapojit při festivalu do kulturního a společenského dění celé město.

Máte vy nějaké skryté přání, které byste si letos chtěl splnit?

Jedno sportovní přání přetahuji z minulého roku půlmaraton pod hodinu a půl. Pracovní přání je jasné neztrácet čas neplodnými diskusemi a držet drive posouvající řešené věci a celé město dopředu. Tedy přání stručně definované nepřešlapovat na místě. A soukromá přání mám samozřejmě také.

A co byste k novému roku popřál občanům města?

Hodně štěstí a dobré naděje. Nový rok je zdánlivě jen změna letopočtu, ale já to beru tak, že je to taky šance uzavřít jedno období a začít tak trochu nanovo, s novými nápady, s novou energií.

Je to také příležitost k zamyšlení a ohlédnutí se, zda děláme věci tak, jak jsme si před rokem či mnoha lety předsevzali a představovali.