Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor Petr Kulhánek: Kompromis je nevděčná mrcha

Karlovy Vary - Po zablokovaném úterním zastupitelstvu v minulém týdnu zahájila Karlovarská občanská alternativa nová koaliční jednání. Politici se chtějí dohodnout do 16. listopadu

7.11.2011 18
SDÍLEJ:

Petr Kulhánek, primátor města Karlovy VaryFoto: DENÍK/Jakub Kopřiva

Po totálním debaklu koalice K20, která město vedla téměř rok, se tvoří koalice nová. Primátora Petra Kulhánka (KOA) jsme se proto zeptali, proč se vše stalo a jak bude vypadat nové vedení Karlových Varů:

Čekal jste, že se úterní zastupitelstvo nepřehoupne ani přes schválený bod programu jednání? Co říkáte postoji zastupitele Jiřího Kotka?
Přiznávám, že to pro mne bylo nepříjemné a nečekané překvapení. Postoji Jiřího Kotka nerozumím. Bez jakéhokoliv signálu a bez komunikace s kolegy z Alternativy poslal k ledu nejen program jednání zastupitelstva, který navíc neobsahoval žádné zásadní ani výrazně kolizní body, ale také celý projekt, u jehož zrodu stál. Není mi však jasný ani přístup všech opozičních zástupců – odmítnutím navrženého programu znemožnili projednání bodů, které se týkaly opravy karlovarských ulic, žádostí občanů o odkoupení zahrad u jejich domů, podpory významných kulturních akcí nebo karlovarského hokeje. Odmítli jej i přes můj veřejný slib, že neprodleně po jednání zastupitelstva budou zahájena jednání o novém koaličním půdorysu vedení města, což považuji za nezodpovědné vůči občanům a hlavně za zcela zbytečnou obstrukci.


Jiří Kotek vždy upozorňoval, že bude hlasovat podle svého svědomí a vědomí. Takže nyní tvrdí, že jste to mohl čekat, a že pokud nepodpořil program jednání, pak se vlastně nic nestalo. A koalice žádný zásah neobdržela, protože nyní je prostor k dalšímu jednání. Budete s ním tedy ještě hovořit? Nebo jste se v KOA už rozhodli, že ne?

Jsem přesvědčen, že veškeré naše rozhodování a konání je v souladu s programovým prohlášením, které mělo jednoznačnou podporu všech čtyř subjektů. Z tohoto pohledu nevidím důvod, proč by hlasování Jiřího Kotka pro navržený program a jednotlivé body mělo být v rozporu s jeho svědomím a vědomím. To, že se jednání zastupitelstva posune o čtrnáct dní, je sice problémem nepříjemným, ale řešitelným. Co však vidím jako těžko řešitelné, je situace, kdy se Jiří Kotek ukázal jako zcela zásadní rizikový prvek nestability v křehké většině. Z toho důvodu je jediným racionálním směrem řešení, které tento rizikový prvek eliminuje, abychom se do těchto situací nemohli v budoucnu znovu opakovaně dostat.


Čeká vás vyjednávací martyrium. ODS, ČSSD i KSČM postavily své týmy. Kdo, kromě vás, s nimi za Karlovarskou občanskou alternativu bude jednat?
KOA postavila svůj tým vzápětí po ukončení úterního zastupitelstva ve složení Pavel Žemlička, Vlasta Lepík, Jiří Klsák a Petr Kulhánek. Schůzky se všemi subjekty již proběhly a jejich výsledky budou předmětem jednání subjektů původní koalice K20 v pondělí večer. Zde bychom také měli určit další směr v sestavování koalice nové.


Mohl byste alespoň přibližně nastínit, jak by podle vás měla vypadat budoucí koalice? Kolik by mělo mít město náměstků a radních? Už na zastupitelstvu to vypadalo, že abyste vyšel opozici vstříc, pak by jich muselo být dvacet.
Těch variant možné podoby je několik. Od nejširší koalice se zastoupením všech subjektů v zastupitelstvu až po koalici složenou tak, aby měla jistou většinu. Jistou většinou myslím více hlasů než jen nezbytných 20, těsná většina se ukázala jako řešení nestabilní. Podle mého názoru je pro praktické fungování vhodnější spíše řešení s méně subjekty a jistou většinou. Při zastoupení celého spektra mám obavu z bezbřehých, nekonečných diskusí a názorových střetů končících nakonec obchody typu „když vy nám podpoříte tohle, my vám tohle”. Pro chod a směřování města by byl efekt stejný, jako kdyby firmu řídil početný tým manažerů s nesourodými a mnohdy protichůdnými názory. Pokud se týče počtu radních a náměstků, vycházím z matematické reality, která jasně říká, že rozšíření rady i vedení je nevyhnutelné. Rada by neměla být více než jedenáctičlenná (oproti dnešním 9). U náměstků bude určitě dobré rozdělit oblast majetku města a investic.


Velkou koalici, tedy se zástupci všech stran ve vedení města, spíše odmítáte. KOA s ODS ale většinu dohromady v zastupitelstvu nedá. A hnutí O co jim jde?! naznačilo, že s ODS se mu spolupracovat nechce.
Již u předchozí otázky jsem uvedl, proč je z mého pohledu široká koalice nepraktická a ne příliš funkční. V zastupitelstvu je sedm subjektů. Kombinací, které dávají více než 20 hlasů, je celá řada. Již po volbách bylo naší snahou sestavit středopravou koalici a nemyslím si, že by se tato preference změnila. Pondělní jednání nám dá odpověď na to, jakou podporu představa KOA bude mít a které subjekty stávající platformy se stavby nové koalice budou chtít účastnit, případně za jakých podmínek. Zúčastnit se mohou, ale nemusí.


Existuje někdo vám blízký, s kým byste se o celé situaci poradil? Co říkají vaši kolegové z KOA, že by se například ODS znovu podílela na řízení města?

Od úterka vše v podstatě nepřetržitě probíráme s kolegy z vyjednávacího týmu a dalšími kolegy z KOA, jde ke mně silná zpětná vazba od známých i neznámých lidí s nejrůznějšími názory, jak situaci řešit. Pro mne je v současné době nejdůležitější udržet si nadhled a odstup, nepouštět si emoce pod kůži a rozhodovat se pragmaticky. Rozhodovat se s ohledem na to, že ve všem pozitivním započatém musíme být i v nové koalici schopni pokračovat a vize realizovat, jinak to pro mne ztrácí význam. Ať už lidé z KOA nebo zvenčí vnímají případnou variantu s ODS jako reálnou variantu, která je, za předpokladu zpřetrhání personálního propojení minulého a současného vedení města a neškrtání v programovém prohlášení, uchopitelná.

Uvažoval jste někdy, že byste s primátorským postem prostě sekl? Politika je umění kompromisu, ale právě ten karlovarští političtí matadoři nezvládají…
K tomu jsem naštěstí ještě nedospěl, cokoliv se během roku povedlo, je pro mne hodně motivující. Motivující natolik, že i dílčí problémy, mezi které jistě patří i rozpad koalice :), mě k tomuto uvažování neženou. To se však může rychle změnit v momentě, kdy se mi nepodaří najít nový fungující půdorys. Nebo může také nastat situace, kdy bych vycítil, že moje setrvání bude hodnoceno jako nežádoucí.
Kompromis je taková nevděčná mrcha. Může pomáhat a vzápětí zase velmi škodit a vy nemáte příliš kontrolu nad tím, kterým směrem se to bude ubírat. Za uplynulý rok jsem si již zvykl, že schopnost domluvit se téměř s kýmkoliv je mi připisována napůl k dobru, napůl je mi vyčítána, takže je to asi v pořádku. Na otázku, zda karlovarští političtí matadoři ovládají umění kompromisu, dají téměř jistě odpověď následující dny a týdny.

Je vám líto, že K20 skončila? Kde jste udělali největší chybu?
Je mi to strašně líto. Zvláště po nástupu Jaroslava Růžičky jsem měl příjemný pocit, že vedení města funguje jako dobře promazaný a seřízený stroj, shodne se ve všem zásadním, komunikuje věcně a přitom s humorem, člověka taková práce těší. Kde jsme udělali chybu? Nevím. Rozhodování bylo velmi sešněrováno volebními výsledky, manévrovací prostor byl minimální. Asi jsme si dostatečně neuvědomili riziko křehké většiny, šli jsme do toho s euforickým nadšením, že se přeci na všem dohodneme. Obecnou shodu bychom asi stále ještě, byť problematicky, našli, faktor selhání jedince byl však smrtící.

Město otevřelo některé kauzy z minula. Hrozí nyní, že stáhnete žaloby třeba na halu? Že znovu bude platit prodej Lázní III?
O žádném stahování jsme nehovořili, navíc v případě Lázní III již existuje prvoinstanční rozhodnutí, nyní se věcí zabývá odvolací soud. Současně probíhá jednání s protistranami jak v případě Lázní III, tak v případě parkovacích domů a závorového systému k případnému narovnání. Nevidím důvod, aby se na tomto postupu cokoliv měnilo, protože sledujeme jediné - prospěch města.


Jste ve funkci téměř rok. Když se ohlédnete, co vidíte?
Byť je rok relativně krátká doba, jsem spokojen s tím, že řada věcí, které jsme si předsevzali, se podařila nebo přinejmenším nastartovala.
V rámci otevřené radnice fungují přímé přenosy ze zastupitelstva, odstranili jsme diskriminační prvky z jednacího řádu, jsou zveřejňovány zápisy z jednání komisí a výborů, přehledně zveřejňujeme veškeré nabídky veřejných zakázek a dosahujeme úspor, v Radničních listech je prostor pro opozici, zavedli jsme bezplatné právní poradenství pro občany.
Podařilo se odvrátit 1/4 miliardy odvodů do státního rozpočtu za porušení pravidel čerpání dotací v minulosti, daří se snižovat schodek městského rozpočtu. Během dvou let uspoříme 10 milionů na silové elektřině, znovu se zprovoznilo letní kino, dobré vyhlídky jsou také na rekonstrukci areálu Sv. Linhart. Došlo ke shodě s dalším nakládáním s Alžbětinými lázněmi a jejich zachování jako součásti městské infrastruktury. Našli jsme nové lokality pro zahrádkářské kolonie, byla opravena dlouho odkládaná Pražská silnice. Posílili jsme městský tým pro využití dotačních titulů.
Systematicky pracujeme na nominaci Karlových Varů a dalších lázeňských měst na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, Karlovy Vary se staly lídrem této nominace. Byly zahájeny práce na přípravě nového územního plánu města, důrazně také postupujeme proti problematickým stavebním záměrům poškozujícím ráz a podstatu Karlových Varů. Iniciovali jsme změnu zákonů vedoucích ke zrovnoprávnění českého jazyka u nápisů a obchodních nabídek.
V oblasti lázeňství a cestovního ruchu se nám podařilo masivně zapojit zástupce profesních sdružení na rozhodování města, vypracovali jsme smysluplný návrh nového statutu lázeňského místa. Vytvořili jsme nové zadání pro činnost Infocentra, nová ředitelka přináší nový marketingový přístup.
Stabilizovali jsme Karlovarský symfonický orchestr, uskutečnili korektní výběrové řízení na nového ředitele, orchestr má nového šéfdirigenta. Rozšiřujeme nabídku divadla o místní tvorbu s minimálními možnými náklady. Redefinovali jsme městskou galerii a její účel – navrací se výstavní činnost i prezentace karlovarských tvůrců. Stabilizovali jsme kino Čas. Kino už nedotujeme, ale inkasujeme za něj nájemné.
Posílili jsme dotace na zájmovou sportovní činnost, děti a mládež, udržujeme maximální možnou podporu vrcholovému sportu a významným sportovním akcím. Úspěšně pokračujeme v evropských projektech, projekty upravujeme tak, aby byly levnější, efektivnější a lépe plnily svou funkci. Zajistili jsme letní provoz stabilních velkoobjemových kontejnerů, dále rozvíjíme projekt Zdravé město a Místní agenda 21, zaměřujeme se na jednotlivé části města, připravujeme generel cyklodopravy ve městě. Čistota města je naší prioritou. Založili jsme tradici farmářských trhů.


A co jste nedotáhli?
Uvědomuji si, kde nás tlačí bota. Revitalizace ulice Závodu míru není majetkoprávně vypořádána ani finančně zajištěna, komplexní oprava není v současnosti možná. Povrch komunikace bude opraven z rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic a město v příštím roce zahájí v okolí ulice Závodu míru parkování a další záležitosti. Opravy komunikací dostávají maximum možného v rámci rozpočtových možností města, ale zdaleka to není optimum potřebného. Do budoucna musí být prostředky na opravy a rekonstrukce komunikací nezbytně navýšeny.

Autor: Ivana Kalinová

7.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení