Nová koalice ANO, Karlovaráci a ODS v úterý 13. listopadu definitivně převzala vládu nad Karlovými Vary a ve vedení města tak vystřídala Karlovarskou občanskou alternativu (KOA), která s různými politickými partnery řídila město plných osm let. Kromě KOA skončili v opozici ještě Piráti a komunisté. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice pohodlnou třiadvacetičlennou většinu. Vedení města bylo oproti zvyklostem a přes odpor opozice, především KOA a Pirátů, zvoleno aklamací, tedy ne tajnou, ale veřejnou volbou. Primátorkou byla zvolena Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), která je tak třetí ženou, která na tento post v Karlových Varech po roce 1989 usedla. Hlasovalo pro ni 26 zastupitelů. „V politice jsem nováček, ale funkci přijímám s pokorou a obrovským respektem. Budu se snažit důvěru nezklamat. Jen spokojené a zdravé město je tím nejlepším předpokladem pro spokojené lidi, protože občan je jeho základem,“ uvedla primátorka po svém zvolení. Post první náměstkyně bude zastávat Hana Zemanová (Karlovaráci), do jejíž gesce patří mimo jiné odbor majetku, školství, Kancelář architektury, Alžbětiny lázně, KV City a Karlovarská nadace. Náměstkem byl zvolen také Tomáš Trtek (ANO), který bude řídit odbory strategie a dotací, informací, technologií a sociálních věcí. Do jeho kompetence bude spadat také Karlovarská teplárenská, KV Arena a Dopravní podnik. Třetím náměstkem zastupitelé jmenovali Petra Bursíka (ODS), který bude mít na starosti odbor rozvoje a investic a technický odbor. Zároveň pod něj spadají Lázeňské lesy, Správa přírodních zdrojů a kolonád či Správa lázeňských parků. Rada města je devítičlenná. Kromě primátorky a třech náměstků v ní zasednou ještě dva uvolnění a tři neuvolnění radní. Což vyvolalo nevoli celé opozice, která poukazovala na to, že výdaje města na odměny vedení města vzrostou o dva miliony korun. „Uvolněných postů je mnoho,“ zdůraznila zastupitelka Věra Bartůňková (KSČM).

Zastupitelstvo pak uvolněným radním zvolilo Martina Duška (ANO), v jehož gesci bude dopravy a životního prostředí a odpadové hospodářství. Uvolněný radním byl jmenován i Josef März (Karlovaráci) , v jehož gesci bude kultura, KSO, Městskou galerii a divadlo. Odměna za tuto funkci ale na jeho účet nepůjde, peníze věnuje městské nadaci. Neuvolněnými radním byli zvoleni Lubomír Kovář (ANO), Hana Žáková (ANO) a Pavel Bouška (Karlovaráci).

Zastupitelé včera schválili i předsedy a členy výborů, což se opět neobešlo bez výhrad opozice. Zastupitel Jindřich Čermák (Piráti) i Petr Kulhánek (KOA) protestovali proti návrhu, aby předsedkyní kontrolního výboru byla zvolena Věra Bartůňková. „Předseda vždy náležel nejsilnějšímu opozičnímu subjektu, což je v tomto případě KOA,“ uvedl Kulhánek a navrhl na předsedu Jitku Tůmovou (KOA). Jindřich Čermák (Piráti) zase prosazoval hlasování o předsedovi kontrolního výboru odděleně a počet členů zvýšit z devíti na 13. I přes tyto výhrady ale byla předsedkyní zvolena Věra Bartůňková. Zajímavé je i složení devítičlenného finančního výboru, jehož předsedou byl zvolen Lubomír Kovář (ANO). Finance města bude řešit například s Antonínem Vlkem či Ivanem Vrzalem (oba ODS). Předsedou výboru pro strategický rozvoj byl zvolen Josef Kopfstein (Karlovaráci) , výbor pro sociální věci a seniory povede Daniela Bouzová (ANO) a Hana Žáková (ANO) se ujme předsednictví výboru dopravy, životního prostředí, čistoty města a zeleně.