Dojídejte sušené a naložené houby, ať máte místo na čerstvé úlovky. Tak nějak by se dal přeložit vzkaz od mykologů houbařskému národu, kam Češi bezesporu patří.

„Už rostou, zrovna včera jsem našel čirůvku fialovou. Dále už rostou smrže, destice chřapáčová a do 14 dnů by měly začít růst májovky," začal rozhovor předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura a v praxi tak ukázal, že houbařská sezona začala o trochu dříve, než je obvyklé.

Nečekaně teplá a především suchá zima a navazující jaro, pro které je charakteristický podobný ráz počasí, se sice na růstu hub podepsaly, ale zásadní vliv na letošní houbařský rok by podle odborníků mít neměly.

„Některé podzimní houby tuto situaci paradoxně přežily, a tak se s nimi nyní můžete setkat," řekl Pošmura.

Nejlepší situace je v současné době na kraji lesů či v parcích.

„Tam je ještě vlhko a mokro. V lese pod velkými stromy je sucho, proto zde nic neroste a nálezy jsou spíše výjimečné," vysvětlil předseda mykologického klubu.

Ten varuje především před dvěma druhy hub. „A to je zvonkovka číškovitá závojová a ucháč obecný. Ty už nyní rostou, ale jsou jedovaté," upozornil.

Na ty klasické a velké úlovky si však houbaři budou muset ještě počkat. Hřiby či křemenáče mají ještě čas. „Ty začnou růst teprve ke konci května či spíše až v červnu. Vše je ale podmíněné srážkami," dodal Pošmura. A ty by podle meteorologů měly přijít už tento týden, a růst hub by se tak mohl urychlit.

Letošní sezonu by však brzký příchod jara neměl ohrozit. „Když bude teplo a deštivo, nic by hlavní sezonu ohrozit nemělo, uvidíme, jak to dopadne," dodal na závěr Jiří Pošmura. To, že rostou, dokázal i čtenář Deníku Ivan Plasz, který do redakce zaslal fotku svého letošního prvního úlovku.