O tomto víkendu má už podle předpovědí napadnout první sníh. I když jsou sjezdovky ještě mimo provoz, v lyžařských areálech jsou však na první lyžaře připraveni. Ti se mohou těšit na řadu novinek a inovací. Jednou z letošních nepříjemností je však i mírné podražení cen za permanentky. Provozovatelé areálů to ale nevidí jako tak zásadní problém.

Karlovarsko

„S údržbou a předsezónními úpravami lyžařských ploch jsme již hotoví. Pro letošek se nám také podařilo zbudovat navíc jednu plochu na parkování a rozšířit nabídku naší Školy přibližování. Jinak je u nás víceméně vše při starém. Kvůli ekonomické situaci v naší zemi jsme ale museli podražit. Jedná se však pouze o deset až dvacet korun. Ceny permanentek jsme tak museli navýšit, abychom bez problémů pokryli veškeré energetické výdaje. Myslím si ale, že to návštěvníky neodradí," uvedl Petr Oberreiter, provozovatel Skiareálu Boží Dar – Neklid.

Podobná situace kolem vyšších cen vstupného čeká na lyžaře také ve Skiareálu Klínovec. „U nás v areálu jsme také museli mírně zvýšit ceny vstupného. Máme však úplně novou rolbu, která patří mezi tu nejlepší třídu, co je v současnosti k dostání. Rovněž se mohou návštěvníci těšit na novou čtyřsedačkovou lanovku na sjezdovce Přemostění, která zde je i s nástupním kobercem. Snažíme se také stále vylepšovat stravovací služby. Řekl bych, že i když u nás budou ceny mírně zvýšené, vzhledem ke všem vylepšením a novinkám to lyžaře neodradí," dodal provozovatel skiareálu Martin Píša.

Sokolovsko

Rázným způsobem se rozhodli zabojovat o rekreanty v horské Bublavě. Zdejší Skicentrum Bublava – Stříbrná totiž přichystalo řadu novinek. A co lyžaře potěší asi nejvíce, je fakt, že i přes řadu vylepšení zůstaly ceny ve stejné výši jako loňskou sezonu.

„Na letošní zimu jsme již připraveni. Skicentrum nadělilo návštěvníkům mnoho novinek, a to při zachování všech cen bez jakékoliv změny," potvrdil provozovatel lyžařského areálu Jiří Lhota. Jak upřesnil, největší investicí je nákup nového odbavovacího systému. Jedná se o světově nejmodernější turnikety. „Výrazně jsme rozšířili také prostory moderní půjčovny lyží, lyžařského servisu a lyžařské školy. Servis lyží tak budeme poskytovat i na počkání. Novinkou je také úschovna lyžařské výstroje, kterou ocení zejména lyžařské kurzy," konstatuje Lhota.

Pro letošní sezónu se také zkvalitní lyžování na Lesní sjezdovce u lanovky. Výrazně rozšířen i zmírněn je výjezd z přemostění a o dalších zhruba 15 metrů je na obou stranách rozšířen i nejprudší úsek pod lanovkou před výjezdem z lesa.

Zcela nově je rovněž vyasfaltovaná celá příjezdová silnice z Kraslic na Bublavu, opravený je i příjezd z opačné strany ze Stříbrné a nové jsou některé komunikace v obci včetně té kolem ski centra. Zcela nová je odstavná plocha pro zhruba šedesát aut přímo u sjezdových tratí.

Chebsko

Také lyžařské středisko Aš se pilně připravuje na novou sezónu 2012/2013. V průběhu letních měsíců prováděli zaměstnanci střediska drobné údržbové práce, jako je sekání trávy nebo pravidelný servis unášečů, či opravu objektů. „Pustili jsme se do menší generální opravy rolby ‚Lavina PL 800'. Máme v plánu jí na zimu obléct ‚nový kabát'," prozradili zaměstnanci lyžařského střediska na svých webových stránkách. „Nejzásadnější změnou prošel dojezd sjezdovky číslo tři. Byla tam upravena a srovnána plocha dojezdu včetně průjezdu pro rolbu. Rozvaděč dětského vleku dostane svůj přístřešek," dodali.

Manažer ašských sportovišť Karel Kolman dodává: „Ceník i provozní dobu jsme zachovali stejné jako v minulé sezóně. Chceme tím lidem vyjít vstříc, jelikož se všude zdražuje, tak aspoň ať sport je za stejné peníze," dodal.

Mariánskolázeňský skiareál také nabízí návštěvníkům mnoho atrakcí. Lyžaři mohou vystoupat či vyjet vzhůru kabinkovou lanovkou nebo dvěma vleky. Areál nabízí 1,6 kilometru sjezdových tratí, dětský park s profesionálním vybavením, půjčovnu a servis lyží či lyžařskou školu a školku. Jednou z dalších výhod je zde také parkování přímo v areálu, které je zdarma.