„Dědečkovi jsme umělé zuby přinesli na JIPku interny hned v pátek, tedy v den, kdy se dostal do nemocnice. Večer ho přemístili na klasické oddělení, ale ráno už své zuby nenašel," řekl Deníku vnuk, který si nepřál být jmenovaný, ale redakce jeho jméno zná. Do hledání ztracených zubů se pustily sestry na obou odděleních. Zuby se však nenašly a nemocnice pacientovi slíbila, že nepříjemnou věc napraví. Jenže nakonec je všechno jinak.

Mezitím zuby našla uklízečka. Slavný konec to však nemělo, nebyly dědečkovy. „Nakonec se zjistilo, že patří pánovi, který ležel vedle," řekl vnuk.

Místo očekávané omluvy a nabídky případného vyrovnání však nemocnice reagovala úplně jinak. „Bylo nám řečeno, že má od zdravotní pojišťovny nárok na nové zuby. Takže ať si najde zubaře, který mu je udělá, a zajde si k němu," komentoval nepříjemný případ vnuk.

Problém však je, že starší pán má problémy s chůzí, a navíc už se kvůli chybějícím zubům týden pořádně nenajedl, jelikož byl celý týden vyživován kapačkami.

Další zádrhel přišel ve chvíli, kdy rodina sehnala zubaře, který byl ochoten začít pracovat na nové zubní náhradě pro dědečka.

„Neměl se tam jak dostat. Při odchodu z nemocnice mu jen řekli, ať si zažádá svého obvodního lékaře o převoz sanitkou. Což jsme nechápali my ani jeho lékař. Ten nám řekl, že nevidí důvod, proč by on vypisoval žádost o transport sanitkou, když všechno spískala nemocnice," dále komentuje situaci vnuk.

Vyjádření tiskového mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého

Oficiální stížnost rodiny ani pacienta ohledně ztráty zubní náhrady, nebo s žádostí o řešení vzniklé situace jsme neobdrželi. Máme pouze informace od pracovníků oddělení OARIM a Interny, které vyhodnocujeme. Podobné případy se v naší nemocnici stávají ojedinělě a obvykle se řeší vzájemnou dohodou. Tato byla ostatně nabídnuta i dceři pacienta s tím, že pokud doloží pořizovací cenu zmíněné zubní náhrady, bude možné jednat o náhradě. Proč se následně příbuzní obrátili na média a nezvolili běžný postup, který by zcela jistě vedl k nalezení vhodného řešení, není zcela zřejmé. Nicméně co mohu v tuto chvíli zcela odmítnout, jsou úvahy o možné nutriční zanedbanosti pacienta. Nemocnice disponuje dostatečným množstvím potravin, od těch běžných až po speciální kašovité nebo tekuté náhrady stravy, které jsou schopné zajistit bezproblémovou plnohodnotnou výživu pacienta. Pokud jde o převoz k zubnímu lékaři, v době kdy k události došlo, ležel muž na jednotce intenzivní péče. Převoz by tak mohl znamenat přímé ohrožení jeho života. A vhodný nebyl ani v následujících dnech. Obecně totiž platí, že jakýkoliv transport je pro pacienta, u kterého existují důvody k hospitalizaci, nežádoucí zátěží. Pokud tedy lze věc realizovat až po zlepšení jeho zdravotního stavu, je vždy dávána přednost této variantě.