Kdo bude krajským hejtmanem a kolik krajských radních nakonec získá KSČM a ČSSD? Vše je stále otevřené. Obě strany totiž chtějí jak post hejtmana, tak pět radních.

„Hrotit jednání nebudeme, ale pravidlo pěti stále držíme," uvedl Jaroslav Borka, lídr komunistů. KSČM ještě včera zvažovala všechny varianty před dnešním jednáním se sociálními demokraty. Komunisté už krátce po volbách uvedli, že k jednání přizvou každou ze stran a hnutí, které se do zastupitelstva dostaly. A slovo drží.

S ODS se setkali ve středu. „Neoficiální jednání se konalo na pozvání Jaroslava Borky. Účastnil jsem se pouze sám jako krajský předseda ODS. Víceméně se jednalo pouze o zdvořilostní návštěvu, kdy jsem zopakoval, že naše spolupráce na úrovni stran není možná, a tato odpověď byla i protistranou očekávaná. K samotnému fungování krajského zastupitelstva jsem deklaroval, že jsme připraveni na opoziční roli, kterou budeme dělat jako tvrdá, ale konstruktivní opozice," uvedl Jiří Vaněček.

ODS s KSČM probírala možné zapojení opozice do kontrolních orgánů kraje a organizací, včetně účasti zástupců opozice ve výboru regionální rady ROP.

Už dnes bude jednat se sociálními demokraty Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM). Ti mají v krajském zastupitelstvu pět mandátů a s KSČM a ČSSD by tak dali dohromady silnou koalici o dvaatřiceti hlasech. „Podmínky k jednání jsme si stanovili. Nejprve je ale řekneme jim," uvedl lídr Josef Hora.

Na dotaz, zda budou požadovat posty radních, Hora uvedl, že ne, stejně jako post hejtmana. Hora ovšem nevyloučil ani koalici s ČSSD a ODS, ačkoliv to přímo neřekl.