VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro MUDr. Abdulhamida Alwaila je angažmá v Ostrově novou výzvou

Ostrov - Lékařský tým nemocnice v Ostrově získal novou výraznou posilu. MUDr. Abdulhamid Alwail v únoru převzal primariáty stěžejních oddělení.

30.3.2018
SDÍLEJ:

MUDr. Abdulhamid Alwail.Foto: Deník / Redakce

A to následné intenzivní péče, dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče a odlehčovací ventilační péče a ARO. Odborník s dlouholetou praxí přišel do Ostrova z Fakultní nemocnice Plzeň.

Pane primáři, v ostrovské nemocnici od začátku února nově vedete několik oddělení. Co jste o nich věděl a co je vaším úkolem?
Všechna oddělení jsou součástí unikátního projektu komplexní následné péče, který je jedinečný nejen co do velikosti a rozsahu poskytované péče, ale zejména v komplexnosti, dostupnosti a návaznosti péče, která není dosud takto v České republice řešena. Oddělení následné intenzivní péče je lůžkové oddělení chronické resuscitačně-ventilační péče, bezprostředně navazující na akutní resuscitační a intenzivní péči. Je určeno pro pacienty, kterým nestačí průměrná doba hospitalizace na ARO či jednotkách intenzivní péče.

Věnuje se odpojování od umělé plicní ventilace, hojení ran po traumatech a velkých operacích, bazální stimulaci pro pacienty s poruchou vědomí, rehabilitaci, cílené realimentaci, což je obnova výživy. Snahou je odtud pacienta po úspěšném odpojení od ventilátoru, dokončené diagnostice, nastavené léčbě a rehabilitaci předat do domácího prostředí nebo na nižší stupeň intenzity následné péče. V nemocnici v Ostrově je s kapacitou 32 lůžek největší specializovaná jednotka svého typu v České republice pro pacienty v protrahovaném kritickém stavu, závislé na ventilační podpoře.

V rámci tohoto oddělení nabízíme také kompletní realizaci převedení vhodného pacienta z následné intenzivní péče na domácí umělou plicní ventilaci.

Znal jste práci své předchůdkyně primářky Jarošové?
Znali jsme se, bohužel předčasně zemřela. Ona byla průkopníkem tohoto typu léčby u nás. Laťka je u nás vysoko, pro mě je určitě jednodušší navázat na takovou práci. Zatím jsem moc spokojený. Budeme se snažit zlepšit kvalitu péče, momentálně například plánujeme rekonstrukci některých pokojů.

Ostrovská nemocnice zajišťuje pacientům i domácí umělou plicní ventilaci. Jaká je její výhoda, kolik máte takových pacientů?
Je určená pacientům, kteří se nemohou odpojit od ventilace. Existuje řada pacientů, kteří nemusí být upoutáni na nemocniční lůžko jen proto, že potřebují ventilátor. Mohou být propuštěni do domácí péče a jejich příbuzní o ně mohou pečovat. Rodina se zacvičí a naučí se o ně pečovat, ošetřovat. K tomu ještě vypomáhá specializovaná pracovnice, která chodí a kontroluje například tracheostomie.

Rodina musí být psychologicky připravená na to, že péči o nemocného zvládne. Musí projít zácvikem. Nyní máme ventilovaných pacientů šest a rádi bychom tuto péči poskytli i dalším. Jsem přesvědčený, že řada rodin o tomto typu péče ale ani neví. Věřím, že se o něm díky tomuto rozhovoru dozvědí.

O pacienty s jakými diagnózami se jedná?
Většinou jsou to pacienti s onemocněním neurologického charakteru. Jsou při vědomí, ale jsou ochrnutí. Mají tracheostomii a s dopomocí ventilátoru mohou bez problémů dýchat.

Nemocnice v Ostrově je v této péči výjimečná i v rámci celého Karlovarského kraje?
Jsme určitě jediní v kraji, v Česku je takových pracovišť jen několik.

Oddělení ventilační péče. Co si můžeme pod tímto názvem představit?
Je to lůžkové oddělení přechodné odlehčovací péče v pravém slova smyslu. Je určeno nesoběstačným pacientům, kteří jsou dlouhodobě v domácí péči, třeba na domácí umělé plicní ventilaci. Oddělení nabízí na omezenou dobu převzetí a zajištění pacienta za rodinné příslušníky třeba v případě vyčerpání nebo nemoci pečujícího, včetně potřeby odpočinku pečující rodiny. My zajistíme zdravotní péči o pacienta po dobu nezbytně nutnou.

Jste také primářem oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Co se odehrává tady?
Bývají zde pacienti po různých mrtvicích. Akutní léčba u nich již skončila, strávili nějakou dobu na akutních lůžkách, ale je potřeba o ně pečovat dále. Jedná se o pacienty, které můžeme oddělit od ventilátoru. Jsou stabilní, nepotřebují rozsáhlou léčbu, ale ošetřování, například odsávání dýchacích cest. Jsou to pacienti při vědomí nebo také v bezvědomí, ale ne apaličtí. Dříve byli všichni na oddělení ARO. Nerozlišovali jsme stupně či úrovně léčby následná, ošetřovatelská, intenzivní. Dnes se snažíme co nejvíce ulehčit akutním lůžkům.

Vaše angažmá na oddělení ARO je hodně spojené s jednodenní, plánovanou či elektivní chirurgií. Ta je zaměřená na zákroky, které nejsou náhlé, nejsou to úrazy, jedná se například o plánované operace menšího rozsahu, například operace křečových žil, kýly. Jaký je o jednodenní chirurgii zájem?
V rámci jednodenní operativy provedli naši ortopedi během loňského roku na 2000 operací, chirurgové mají za sebou 700 operací. To je vynikající skóre, které překonalo naše očekávání. Věříme, že tento počet bude v následujících letech narůstat.

Připomeňte, v čem je výhoda jednodenní chirurgie?
Je to celosvětový trend, třeba v USA je počet pacientů v jednodenní operativě až 80 procent! Pacient je přijat v den operace, čeká ho krátká doba hospitalizace, což lépe vnímá pacient i jeho rodina. Výhodou je menší zátěž pro pacienta, snižuje se riziko nákazy, výhodou je také domácí rekonvalescence a kratší pracovní neschopnost. Nejčastěji jsou to laparoskopické operace tříselných kýl, laparoskopické operace žlučníků, křečových žil a štítné žlázy. Zásadním přínosem jednodenní chirurgie pro pacienta je individuální péče, dostatečná informovanost, přímý a opakovaný kontakt s operatérem, krátkodobý pobyt v klidném prostředí s minimalizací stresu.

Plzeňská fakultní nemocnice je špičkovým, odborným pracovištěm v rámci celé republiky. Snese s ní malá ostrovská nemocnice srovnání?
Ano, ostrovská nemocnice se úspěšně snaží držet úroveň péče, jakou mají pacienti v Plzni. Vše je na hodně podobné úrovni. Je to také tím, že veškerá problematika se rozebírá na různých lékařských kongresech, kde jedna instituce ovlivňuje tu druhou, snaží se absorbovat to dobré a přínosné, aby nebyly pozadu. Pracoval jsem tam od roku 2010, předtím jsem byl v nemocnici v Hořovicích, kde jsem působil od promoce, atestoval jsem tam.

Po devíti letech jsem odešel do Plzně, protože děti už šly do školy. Angažmá v Ostrově pro mě byla nová výzva. Prostudoval jsem si složení oddělení a jeho odborné zaměření a to mi vyhovovalo. Zajímavá pro mě také byla nabídnutá funkce primáře, je to další postup ve služební hierarchii, kde mohu něco dokázat.

Plzeň Ostrov není to úplně malá vzdálenost, jak to řešíte?
Denně dojíždím, není to problém. Přesto uvažujeme, že bychom si koupili menší domek v Ostrově a dělili život mezi Plzeň a Ostrov. Odstěhovat se z Plzně nechceme kvůli babičce, kterou v Plzni máme, i z toho důvodu, že moje dcery tu chodí do hudební školy.

Obě hrají výborně, ta starší dokonce vítězí v celostátních soutěžích ve hře na housle. Hudební nadání zdědily obě holky po matce. Ta je pro zajímavost Češka, seznámili jsme se při mém studiu na vysoké škole, ale není to lékařka.

Už podle jména nejste rodilý Čech, ale podle úrovně vaší češtiny tu žijete hodně dlouho.
Do tehdejšího Československa jsem přišel v roce 1990. Jsem původem z Jemenu, z horské oblasti tohoto státu. Na střední školu jsem ale chodil do Dubaje, do Spojených arabských emirátů.

V Jemenu má Československo dobrý zvuk, i oba státy mají desetiletí až do současnosti dobré vztahy. Proto jsem se rozhodl pro Československo. Deset Jemenců nás tehdy přijelo do Prahy. Někteří šli studovat na zemědělskou školu, jiní na techniku, na medicínu jsme šli tři.

Jak se vám v Plzni líbilo, adaptace asi nebyla lehká?
Přechod z Jemenu byl těžký. Kvůli odloučení, jazykové bariéře, ale i jídlu nebo třeba zimě, která byla pro nás velice překvapivá. Ale cestování pro mě nebylo překážkou. Postupně jsme se všechno učili, i nakupovat suroviny, ze kterých jsme si mohli vařit to, co nám chutná. 

Autor: Redakce

30.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní strojírenští technici VEDOUCÍ VÝROBY. 35 000 Kč Ostatní strojírenští technici VEDOUCÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ VÝROBY, Kontakt: pí Novotná Marie, tel.: 728230144, e-mail: m.novotna@bmp.cz, Pracovní doba: 6:30 - 15:00, Nutná znalost NJ, Vystudováno - strojírenský směr., Praxe v oboru kovovýroby alespoň 7 - 8 let, Podnikové stravování, 13.plat, důchodové připojištění. Pracoviště: Bmp bohemia s.r.o., 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Marie Novotná, +420 728 230 144. Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 35 000 Kč Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Provozní technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hotel v centru KV přijme technika pro správu hotelu - voda, topení, plyn. Vhodné pro muže. Požadujeme řidičský průkaz sk. B, Střední průmyslovou školu. , Kontakt- uvedený email.. Pracoviště: Olymp international, s.r.o. - 000, Divadelní náměstí, č.p. 253, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Ivana Jirásková, +420 353 182 650. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÁ SÍLA NA ZÁMEČNICKÉ A SÁDROKARTONÁŘSKÉ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: p. Hora Jiří, tel.: 725 860 860 (Po -pá od 8.00 - 18.00), e-mail: hozam@centrum.cz, Prvotní kontakt telefonicky nebo e-mailem., Pracovní doba: 7:00 - 15:30, Pomocné práce při zámečnických a sádrokartonářských pracích.. Pracoviště: Jiří hora - 001, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Jiří Hora, +420 725 860 860. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - TOUŽIM. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě TOUŽIM. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště toužim, Plzeňská, č.p. 149, 364 01 Toužim. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda osobního auta na dálnici D6.

Nehoda osobního auta na dálnici D6 v pondělí omezila provoz

Ilustrační foto

Chodov hospodařil s vysokým přebytkem

Bookstart má nadšenou odezvu mezi maminkami

Loket - Podporovat vztah ke čtení u té úplně nejmladší generace a současně dovést i jejich rodiče k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj jejich dítěte i jeho budoucnost, to jsou hlavní cíle mezinárodního projektu Bookstart. Jednou z knihoven, které se do něj zapojily, je ta loketská.

Na start běhu se postavili dokonce dvouletí pidižvíci

Loket - Sotva začali někteří z nich chodit, už stojí na startu a vyrážejí na své první závody běžecké. Sice s maminkou nebo tátou za ruku, ale jinak jsou to závodníci se vším všudy, i s číslem na prsou.

ON-LINE: Na dotazy odpovídal Jindřich Čermák

Karlovy Vary - V on-line rozhovoru Deníku jste se ptali Jindřicha Čermáka, kandidáta komunálních voleb za Českou pirátskou stranu. Na dotazy čtenářů odpovídal v pondělí 24. září od 11 hodin. 

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 22. až 23. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT