Kolem Císařských lázní je stále dusno. Karlovarskému kraji se stále nepodařilo sehnat peníze na jejich opravu, ačkoliv hejtmanovi Novotnému (ČSSD) přislíbilo finanční pomoc i ministerstvo kultury. Jenomže ministři se střídají tak rychle, že hejtman by musel v Praze za ně orodovat snad každý měsíc. Rekonstrukce Císařských lázní je totiž odhadnuta téměř na miliardu a bez dotací se jejich oprava realizovat nedá. Pro příští rok je tak kraj vyškrtl ze svého Akčního plánu. Krajský náměstek Jaroslav Borka (KSČM) nyní přichází s převratným návrhem. Císařské lázně prodat. „Je to jedna z možností, jak tuto budovu zachránit. Mohly sloužit původnímu účelu. Do budovy by se mohlo vrátit balneo, které tam kdysi bylo, a také by zde mohl působit balneologický ústav, " vysvětlil. Jenomže jeho zatím neoficiální návrh tvrdě narazil. A to jak u hejtmana Josefa Novotného, tak u vedení Karlových Varů, jimž Císařské lázně původně patřily. „To nikdy," důrazně odmítl byť jen o prodeji spekulovat primátor Petr Kulhánek (KOA).

Prodej by byl neuvěřitelný i pro náměstka Jiřího Klsáka. „Nikdy," sdělil důrazně. Jenomže smlouva, k níž se při prodeji tohoto objektu v roce 2008 zavázal Karlovarský kraj, hovoří striktně. Pokud je kraj neopraví do června příštího roku, bude je muset Karlovým Varům vrátit.

Jenomže i pro hejtmana Novotného by byl prodej Císařských lázní problém.

„Dokud existuje šance na jejich záchranu, a ona stále existuje, jsem proti prodeji," uvedl.

Mezi karlovarským magistrátem a vedením kraje se tak o budoucnosti tohoto historického objektu rozvinulo čilé jednání. „Karlovy Vary nám předložily návrh, aby se současná smlouva na Císařské lázně prodloužila. Co vše by to obnášelo, to nyní musejí vyhodnotit a posoudit právníci," vysvětlil.

A dodal, že jejich oprava sice z Akčního plánu kraje na příští rok vypadla, ale kraj nic nevzdal. „Budeme se snažit na jejich opravu evropské dotace získat," zdůraznil hejtman Novotný.

Také Karlovy Vary se budou zřejmě snažit pomoci, protože kvůli Císařským lázním s krajem založily zájmové sdružení právnických osob Císařské lázně Karlovy Vary , v němž obě strany mají své zástupce. V budoucnu by v nich mělo být muzeum, prostory by zde měl najít KSO a také výstavní expozice.

Objekt Lázní I., nazývaný podle honosné císařské lázně se salonem Císařskými lázněmi, byl postaven v letech 18931895 na místě barokního pivovaru podle plánů vídeňských architektů Fellnera a Helmera.

Kamenické práce jsou dílem Petra Wolfa z Andělské Hory, autorem sousoší Prasíly a Léčivé moci umístěného roku 1908 před vstupem je chebský sochař Karl Wildfert. Nejznámější prostory jsou císařské apartmá s koupelnou a tak zvaný Zanderův sál s malbami Eduarda Lebiedzkého z Vídně.

Lázně I dosud neztratily svoji autenticitu. Patina vepsaná jim během času nebyla ještě zcela smazána, tak jako se to stalo u řady jiných lázeňských objektů v krajském městě.