Pokud hledáte nájemní byt v centru Karlových Varů, připravte si měsíční splátku okolo 8 tisíc korun, v případě menšího panelákového bytu. U většího bytu o velikosti například 3+1 se už budete nejspíše potýkat se splátkou okolo 11 tisíc korun.

V menším městě, například Nejdku si ale zájemci o pronájem moc nepomohou. Za byt o velikosti 1+1 zaplatí v průměru okolo 7 tisíc korun.

U městských bytů už je cena znatelně nižší. Karlovy Vary vlastní na stovky městských bytů, přičemž nájemné se podle velikosti pohybuje od desítek korun do sta korun za metr čtvereční. Tyto byty slouží především seniorům například v domech s pečovatelskou službou, kde je jich velmi zapotřebí. „U těchto bytů se jedná o dlouhodobé nájemníky. Městský byt se u nás uvolní tak jednou dvakrát do roka,“ řekl Jan Kopál, mluvčí magistrátu města Karlovy Vary.

O nájemní byty v Chebu je v současné době velký zájem, což je dáno především rozvíjející se průmyslovou zónou. Byty se ve městě pronajímají v průměru za 144 metrů čtverečních za metr. Cena meziročně vzrostla o necelých pět korun za metr. Největší zájem je o byty na sídlištích, a to kvůli nízkým nákladům na topení. Mezi sídlišti pak vítězí Skalka, protože je zde největší klid a nejvíce zeleně. Lidé to navíc mají nejblíž na revitalizované území Krajinky. Obecně je ve městě největší zájem o malé byty. Ty do 40 metrů čtverečních nájemníky přijdou na pět až osm tisíc korun měsíčně.

Byty ale nabízí také město Cheb, které vlastní asi 160 domů s přibližně 1300 byty. Většina z nich je pronajatá, a to nejčastěji formou elektronické aukce. Přes 100 korun za metr čtvereční ale stojí jen byty na lukrativnějších místech. Přibližně sedm desítek městských nájemních bytů přibude v Chebu v průběhu letošního roku. Stane se tak díky rekonstrukcím dvou nevyužitých objektů.

Sokolov vlastní zhruba 1600 bytů. Z toho jich je něco málo přes 300 nízkonákladových, kde je zvýhodněné nájemné. O bydlení v městských bytech je zájem. Za bydlení v nově přiděleném bytě zaplatí nájemník 50 korun za metr čtvereční. V nízkonákladových bytech, které obývají z drtivé většiny senioři, se platí nájemné 33 korun za metr. „Předchozí změna podmínek proběhla v roce 2008 a ceny v ní stanovené platily až do roku 2017. Kdo čerpal některou ze sociálních služeb, platil nájemné 33 korun za metr čtvereční. Kdo službu nečerpal, musel platit za metr 50 korun. Nyní jsme cenu sjednotili a lidé budou bez ohledu na to, zda službu odebírají, či nikoliv, platit 33 korun za metr čtvereční,“ řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

(pet, roc, sim)