„Výstava potvrdí kontinuitu výroby a zručnosti předávané z generace na generaci. Z historických vzorů sklárny byly vybrány a současnými mistry oživeny nejkrásnější stylové i nadčasové ukázky umění našich předků," uvedla mluvčí sklárny Hana Wollerová.

Díky tomu, že sklářské řemeslo je v Moseru pečlivě předáváno z generace na generaci, vznikla díla vysoké umělecké hodnoty, vyrobená stejnými originálními postupy jako před více než sto lety.

„Pro výroční kolekci MOSER 2017 jsme vytvořili díla, která se inspirují nejúspěšnějšími a nejvýznamnějšími díly sklárny Moser z období malovaných historizujících motivů, rytých secesních rostlinných dekorů a zlacených afrických výjevů, jež přinesly sklárně slávu a světové renomé," poznamenal ke kolekci Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser.

Překvapením výstavy bude křišťálový lustr LUDWIG, jehož konečná podoba je zatím stále zahalena tajemstvím. Dílo propojuje historický a řemeslný odkaz Ludwiga Mosera a Lea Mosera se současnými prvky designu, světla a řemeslným uměním současných mistrů sklářů a brusičů.

Toto dílo se rodilo bezmála jeden rok a na jeho vzniku se podílelo kolem čtyřiceti lidí. „Součástí výroční kolekce MOSER 2017 jsou rovněž práce nejmladší designérské generace, vítězů studentské soutěže Cena Ludwiga Mosera i originální díla soudobého designu," podotkla Wollerová.

Příkladem moderní kolekce je dílo Woods od Sebastiana Menschorna, které, jak autor sám říká, je „o transformaci, metamorfóze". „Kus dřeva se mění na sklo. Sklo se stává dřevem. Tyto vázy jsou něco mezi tím. Rád bych vnesl do našeho kultivovaného okolí myšlenku přírody," uvádí Menschorn.

Ludwig Moser zřídil vlastní ryteckou dílnu a obchod sklem v centru města Karlovy Vary poblíž Tržní kolonády v březnu 1857. Ve svých necelých čtyřiadvaceti letech tak položil základy výroby dnes světově proslulého křišťálu, který nese jeho jméno.

Luxusní nápojové sety, dekorativní díla a unikátní rytiny Moser získaly brzy obdiv i úctu a dodnes jsou vyhledávány výjimečnými osobnostmi celého světa.

Doma, v České republice, je Moser vnímán jako nejluxusnější česká značka.

Kolekce MOSER 2017 se poprvé představí na mezinárodní přehlídce designu Maison et Objet v Paříži od 2O. do 24. ledna.

V Česku ji pak mohou lidé obdivovat na výstavě Příběh křišťálu Moser, která bude pořádána v Praze v Obecním domě od 9. února do 22. března.