Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se ve středu stalo centrem demonstrantů z kraje, kteří protestovali proti vládním opatřením, jež se dotknou státních zaměstnanců.

„Nestávkujeme proti zaměstnavatelům, ale proti neúnosné státní politice,“ prohlásila Věra Šlechtová, předsedkyně základní organizace odborového svazu státních orgánů a organizací při Městském úřadě v Chebu.

V prohlášení Šlechtová uvedla, že se státní zaměstnanci nebouří jen proti plánovanému snižování mezd, ale také proti zvyšování daní o jedno procento, pracovním smlouvám na dobu určitou nebo prodlužování zkušební doby. „Státním zaměstnancům výrazně klesne životní úroveň. Práce nám neubyla, spíš naopak, a peníze nám vzít můžou. Odmítáme škrty v rozpočtu, které se dotknou nás všech. Chceme, aby jsme měli zajištěné standardní podmínky,“ dodala Šlechtová. Samotní demonstranti pak příliš výřeční nebyli. „Co jsme chtěli, aby ostatní věděli, už bylo řečeno. Já sám k tomu nic říkat nebudu,“ řekl jeden z nich. Podobně reagovali i další.

Velkou část protestujících tvořili zaměstnanci chebského městského úřadu. Do Chebu přijeli ale také pracovníci Národního památkového ústavu.
„Přišli nás podpořit také neodboráři,“ řekl Miroslav Gažák, předseda Základní odborové organizace státních orgánů a organizací Památkové objekty Karlovarského a Plzeňského kraje. „Těch opatření, která se nám nelíbí, je jistě víc,“ uvedl. „Plánované desetiprocentní snížení mezd mezi ně také patří.“ Jak potvrdil, jen u nich přišli o místa dva pracovníci, jeden z Ústředního pracoviště a druhý z údržby. Chyběly prostředky na jejich plat. „Průměrné mzdy jsou u našich pracovníků, tedy zejména na údržbě či zahradnictví, 12 až 13 tisíc korun. Mnozí lidé si pod státními zaměstnanci představují jen úředníky. Tak to ale není. Je ale všeobecně známé, že jsou v Karlovarském kraji malé mzdy, ale vysoké náklady na život.“ Snižování platů a zdražování není podle jeho slov dobrou kombinací.

A co na stávku říkali kolemjdoucí? „Myslím si, že je to naprosto v pořádku,“ ohodnotila Eva Sýkorová, důchodkyně z Lomničky. „Podle mého názoru je ale velmi důležité, aby si své požadavky dokázali prosadit. Je mi líto, že stávku nepřijelo podpořit víc lidí z celého Karlovarského kraje,“ dodala.

Některým bylo naprosto jedno, co se kolem nich děje. „Abych se přiznal, vůbec mne to nezajímá,“ řekl šestnáctiletý Patrik Teichner. „Mají k tomu své důvody. Chtějí jim vzít peníze a já je z jedné strany chápu a souhlasím s nimi. Na druhou stranu spousta zaměstnanců má problémy s mnohem nižšími platy a nezmůžou s tím nic,“ uvedl.

(sim, bež)