Rozpory mezi vedením Karlovarského kraje a opozicí pokračují. Krajské zastupitelstvo na svém posledním jednání odmítlo požadavek opozičních zastupitelů z hnutí ANO, aby apelovalo na vládu, která hodlá měnit rozpočtové určení daní pro obce a města (RUD). Podle ANO by mělo zůstat na úrovni 25,84 procenta.

Toto odmítnutí krajských koaličních zastupitelů považuje opozice za další smutný signál, který hejtmanství vyslalo obyvatelům a hlavně starostům v regionu. Hejtman Petr Kulhánek (STAN) ale tuto kritiku odmítá s tím, že kraj u postupuje koordinovaně s dalšími kraji v rámci Asociace krajů, s nimiž připravuje zákonodárnou iniciativu úpravy RUD krajů, která by zvýšila výnos ze sdílených daní.

Základní škola Poštovní na historických fotografiích.
Zavzpomínejte: Tuhnická škola slavila jubileum. Nejstarší je ale Libušinka

Podle poslankyně parlamentu Jany Mračkové Wildumetzové, již si ANO zvolilo jako stínovou krajskou hejtmanku, se jedná o velmi zásadní věc. "Se změnami v rozpočtovém určení daní počítá připravovaný vládní konsolidační balíček, který má obce a města připravit o peníze,“ zdůraznila. A dodala, že společně s dalšími zastupiteli připravila usnesení se vzkazem vládě České republiky, že starostové obcí a měst a krajští zastupitelé Karlovarského kraje nesouhlasí s připravovanými změnami, které budou mít velmi nepříznivý dopad na život obyvatel.

„Čekali jsme, že se alespoň v tomto případě hejtman Petr Kulhánek za STAN a jeho radní a koaliční zastupitelé postaví na stranu obyvatel a budou se společně s námi snažit přimět vládu k tomu, aby k výše popsaným změnám nesahala a nechala starosty hospodařit se stejnými finančními prostředky, jako doposud,“ uvedla chebská radní a krajská zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO). Negativní dopady na hospodaření měst a obcí zastupitelům vysvětloval starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík (ANO) i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). Jejich návrh ale krajské zastupitelstvo nepřijalo.

Karlovarské lázeňské území v polovině září.
Nejhorší sezóna. Turisté v lázeňském centru nechtějí utrácet

Změny v rozpočtovém určení daní přesto vedení Karlovarského kraje (STAN, KDU-SL s ODS, Místní a SNK) pozorně sleduje a na říjnové zastupitelstvo připravilo vlastní návrh usnesení. To ukládá radě předložit návrh úpravy rozpočtové určení daní krajů, která by zvýšila výnos ze sdílených daní.

"Pokud se týká rozpočtové určení daní obcí, tam stejnou primární roli hraje Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv, jejichž úkolem je vyjednávat podmínky pro obce a města. Vzájemně se koordinujeme a zpravidla podporujeme své návrhy vůči národní úrovni. Stejně tak tomu je i v tomto případě. Tedy obecní rozpočty nám rozhodně jedno nejsou, ale při vyjednávání podmínek jsme v roli, kdy podporujeme návrhy Sdružení místních samospráv a Svaz měst a obcí," vysvětlil hejtman Kulhánek.

Trojice obžalovaných Jan Teleki (bílá košile), Petr Pávek (světle modrá košile) a Jan Štěpnička před vynesením rozsudku.
Vražda karlovarského vyhazovače: Vrchní soud nařídil nečekaně veřejné jednání

Podle ANO je to však málo. „Chtěli jsme vládě vyslat signál, že připravované změny nejsou pro obce a města dobré a že by měla své kroky přehodnotit. Bohužel jsme neuspěli a opět se utvrdili v tom, že hejtman Petr Kulhánek za STAN i nadále takzvaně drží basu s vládou Petra Fialy a k prosbám starostů z Karlovarského kraje je hluchý a lhostejný,“ dodala poslankyně parlamentu a místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).