Na senátora v podzimních volbách kandiduje současný senátor Jan Horník i jeho asistent Jiří Kotek. Oba jsou ostřílenými politickými matadory a oba jsou či byli nerozlučnými přáteli.

Přesto budou o senátorký post usilovat každý za jiné politické uskupení. Senátor Jan Horník bude hájit barvy starostů a nezávislých s podporou TOP 09, zatímco Jiří Kotek reprezentuje ALTERNATIVU.

„Budu kandidovat,“ potvrdil včera Kotek bez dalšího komentáře.

Jan Horník dodal, že nyní bude muset zvážit své kroky, protože se oba ocitli v poněku schizofrenní situaci. „O své kandidatuře mě Jiří Kotek oficiálně vyrozuměl. Součaný senátorský mandát mi ale vyprší až v listopadu a tato práce je spjata s mými dalšími povinnostmi. Budu to muset řešit,“ uvedl. Zdůraznil ale, že dále bude spolupracovat s těmi politky, kteří mají alternativní politickou platformu, i když připouští, že zpráva o kandidatuře senátora a jeho asistenta zřejmě vzbudí vášně.

„Pro nezávislé a starosty jsem se nerozhodl nyní, spolupracuji s nimi v celostátním výboru už půldruhého roku. Nejsem žádný politický turista. Před šesti lety jsem na post senátora kandidoval jako nezávislý za Evropské demokraty,“ ohradil se Horník proti nařčení, které se o něm nyní šíří.

Do boje o senátorské křeslo se chystá také Hnutí doktoři, kteří nominovali lékaře Jaroslava Žáka. „Považujeme ho za důstojného kandidáta, mouhdrého a vzdělaného čleověka nejen v oboru medicíny,“ potvrdil Žákovu kandidaturu Pavel Škapík, místopředseda Hnutí Doktoři.

Naopak Petr Kulhánek, lídr hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA) dementoval zprávy, že by KOA o senátorské křeslo usilovala. „“My jsme poměrně mladé hnutí a chceme se soustředit pouze na volby na komunální úrovni. Na senát je příliš brzy,“ uvedl Kulhánek.

Svého kandidáta do senátu nestaví podle předsedy Dominika Jandla ani Strana zelených.

Do boje o post v horní komoře parlamentu zasáhnou také exhejtman, lékařka, právník, podnikatel a krajský náměstek.

Suverenitu Jany Bobošíkové bude zastupovat lékařka Věra Procházková. Tato strana chce podle ní oslovit hlavně ženy. Už v parlamentních volbách si na Karlovarsku Suverenita vedla velmi úspěšně.

Kandidátem za ODS do senátu je Josef Pavel, bývalý karlovarský primátor a hejtman, nyní generální ředitel hotelu Thermal.

Sociální demokraty bude zastupovat Jiří Vyvadil, bývalý senátor za Sokolovsko.Ten si nominaci musel tvrdě vybopjovat, proti němu stál bývalý ministr zahraničí Jan Kohout a bývalý zastupitel Edmund Janisch.

Komunisté znovu vsadili na Jaroslava Borku, současného náměstka hejtmana Karlovarského kra­je. „Je to pro nás nejvhodnější kandidát,“ uvedl Jiří Murčo, předseda karlovarské KSČM.

Věci Veřejné vysílají do senátu manažera a podnikatele Jaroslava Weisse.